Seňa

okr. Košice-okolie

     
Název:
Name:
Seňa
Originální název:
Original Name:
Seňa
Další názvy:
Other Names:
(1249) Scena, Schena, (1251) Scyna, Zyna, (1255) Scynna, (1399) Czina, (1402) Czena, (1430) Zyna, (1630) Szina, (1808) Seňa, (1920) Šeňa, (1927) Seňa, maďarsky Szina, Abaújszina.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Košice-okolie
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°33'31.87"N 21°15'26.13"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1249
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Kostol – reformovaný ranogotický, z polovice 13. storočia, neskôr viackrát upravovaný
Kúria – klasicistická z 1. polovice 19. storočia
Náhrobok – klasicistický z roku 1833
Kostol – rímsko-katolícky neoklasicistický z roku 1869
Pomník – padlým v 1. svetovej vojne
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V roku 1528 v chotári došlo k bitke, v ktorej Ferdinand I. Habsburský porazil Jána I. Zápoľského.. V rokoch 1938-1945 bola obec pripojená k Maďarsku. V období rokov 1964 až 1986 bola Seňa súčasťou umelo vytvorenej obce Hraničná pri Hornáde, pozostávajúcej z obcí Kechnec, Milhosť a Seňa. V roku 1986 sa obec osamostatnením Milhosti rozpadla a Seňa s Kechnecom tvorili obec Seňa. V roku 1990 sa obec Kechnec osamostatnila.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.sena.ocu.sk
URL : https://www.valka.cz/Sena-t124836#424697Verze : 0
MOD
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!