Sbor polních myslivců

Feldjägerkorps
Feldjägerkorps
Sbor polních myslivců



S tím, jak Německo začalo stále zjevněji prohrávat druhou světovou válku, začala upadat morálka jeho vojska. Byla přijata řada opatření na její upevnění. Jedním z nich bylo vytvoření sboru polních myslivců. Ten byl utvořen 25. prosince 1943 jednak z hlídek branné moci (Wehrmacht-Streifendienst), jednak z vojáků, kteří se vyznamenali v bojích na frontě. Sbor byl podřízen přímo OKW. Jeho příslušníci museli strávit minimálně tři roky na frontě a získat přinejmenším železný kříž 2. stupně. Důstojníci museli mít významné zkušeností s velením.



Sbor polních myslivců sestával ze třech oddílů polních myslivců (Feldjägerkommando):


Feldjägerkommando I bylo vytvořeno v Královci a velel mu generál letectva Ernst Müller.


Feldjägerkommando II bylo vytvořeno ve Vratislavi a velel mu generál tankového vojska Werner Kempf, generál pěchoty Karl von Oven a nakonec generál dělostřelectva Willy Moser.


Feldjägerkommando III bylo vytvořeno ve Vídni a velel mu generál pěchoty Hans-Karl von Scheele, generál pěchoty Martin Grase a nakonec generál letectva Wilhelm Speidel.



Základní jednotkou byla hlídka (Streife), která byla složena z důstojníka a tří poddůstojníků. Zhruba patnáct těchto hlídek tvořilo rotu, tři roty pak prapor polních myslivců (Feldjägerabteilung). Pluk polních myslivců (Feldjägerregiment) sestával z pěti takových praporů.


Velitel oddílu stál zhruba na úrovni velitele armády a měl trestnou pravomoc nad všemi příslušníky branné moci, včetně zbraní SS. Oddíly I a II byly nasazeny na východní frontě, oddíl III na západní frontě. Operovali zhruba patnáct kilometrů za frontovou linií a jejich funkcí bylo udržování pořádku a disciplíny. Polní myslivci zachytávali sběhy a vraceli je k jednotkám nebo z nich vytvářeli ad hoc jednotky. Vedle toho též prováděli řízení dopravy či zneškodňování nepřátelských výsadků.


Autorita polních myslivců byla relativně veliká, což dokládá i skutečnost, že FJK III fungoval i po válce. Spojenci ho použili k udržování pořádku mezi německými zajatci. Jeho příslušníci nadále mohli drželi zbraně, které složili až 23. června 1946.



Zdroje:
Gordon WILLIAMSON: German Military Police Units 1939–45, Osprey Publishing, Oxford, 1989
http://www.bundesarchiv.de
URL : https://www.valka.cz/Sbor-polnich-myslivcu-t67687#238682 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více