Main Menu
User Menu

Sady nad Torysou

okr. Košice-okolie

     
Název:
Name:
Sady nad Torysou
Originální název:
Original Name:
Sady nad Torysou
Další názvy:
Other Names:
Byster – (1332/5) Best(er), (1337) Beztheer, (1396) de Beystra, (1397) Peyster, (1427) Beztther, (1630) Beszther, (1786) Bisstar, (1920) Byster, maďarsky Beszter.
Zdoba – (1337) Zdoba, (1773) Zeloba, (1808) Zdoba, maďarsky Zdoba, Izdoba.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Košice-okolie
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°42'26.76"N 21°20'43.91"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1332
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Byster:
Kostol – barokový z roku 1765 postavený s použitím zvyškov gotického kostola
Kostol – reformovaný klasicistický z roku 1827
Veža – z roku 1902
Pomník padlým – v 1. svetovej vojne


Zdoba:
Kostol – grécko-katolícky klasicistický z roku 1805, upravený v roku 1912
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Obec vznikla v roku 1964 zlúčením obcí Byster a Zdoba. V rokoch 1938-1945 boli obce pripojené ku Maďarsku
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.sadynadtorysou.ocu.sk
URL : https://www.valka.cz/Sady-nad-Torysou-t124835#424696Verze : 0
MOD