Main Menu
User Menu

SS prapor lyžařů "Norwegen"

SS Ski Jaeger Battalion "Norway"

SS Ski-Jäger-Bataillon „ Norwegen“ / „Norge“

SS Ski-Jäger-Bataillon " Norwegen", popř. také "Norge"

Vzhledem k tomu, že velmi dobré zkušenosti s lyžaři a lyžařskými jednotkami byly už v Zimní válce Finska a SSSR a také v průběhu Východního tažení, bylo rozhodnuto vytvořit několik lyžařských jednotek v rámci Waffen-SS. Pro tento účel byly vhodné především severské národy.

V říjnu roku 1942, kdy v Norsku vrcholila náborová kampaň Němců a zároveň i náborová kampaň Quislinga, se do služby Waffen-SS přihlásilo zhruba 200 mužů, kteří byli výborní lyžaři. Z těchto mužů byl vytvořen SS Ski-Jäger-Bataillon " Norwegen", popř. také "Norge". I přestože počet mužů absolutně neodpovídal německému Bataillon, tedy prapor, bylo rozhodnuto o vytvoření praporu.

Prvotní výcvik proběhl ve městě Sennheim v Norsku. Poté byla tato jednotka volně přidružena k nově tvořené 6. SS horské divizi Nord a bojovala především ve Finské Karélii.

Uniformy:
V rámci 6.divize se nosili standardní hodnosti SS, popř. Polizei-SS a tak tomu také bylo mezi příslušníky lyžařského praporu. Standardní uniforma SS byla nošena, k tomu páska s nápisem "Norge", popř. "Frw. Legion Norwegen". Dále jako přidělená jednotka k horské divizi byli příslušníci jednotky oprávněni na pravé horní části rukávu nosit nášivku se znakem Edelweiss - později došlo ke smíšení a nosil se kovový odznak Edelweiss z Heer, popř. stále nášivka SS.

Velitelem jednotky byl bývalý důstojník norského Rikshirdu SS-Obersturmführer Gust Jonassen.

Jednotka byla převelena nazpět do Norska v květnu 1943. I přestože dvouletý turnus ještě nevypršel, prapor byl rozpuštěn v září stejného roku.
SS prapor lyžařů Norwegen - Zajímavé polní značení stanoviště jedné z rot

Zajímavé polní značení stanoviště jedné z rot
URL : https://www.valka.cz/SS-prapor-lyzaru-Norwegen-t55638#203529Verze : 0