Main Menu
User Menu

SS - D-5 Spartakověc (1929)

D-5 Spartakovets

Д-5 Спартаковец

     
Název:
Name:
D-5 Spartakověc
Originální název:
Original Name:
Д-5 Спартаковец
Kategorie:
Category:
ponorka
Třída:
Class:
Série I typ D Děkabrist
Kódové označení:
Pennant Number:
D-5
Loděnice:
Builder:
Nikolajevské sdružené státní závody André Martyho, Nikolajev /
Založení kýlu:
Laid Down:
14.04.1927
Spuštění na vodu:
Launched:
12.10.1930
Uvedení do služby:
Commissioned:
05.04.1931
Vyřazení ze služby:
Decommissioned:
29.12.1955
Potopené lodě:
Sunk Ships:
08.12.1942 Kociboglu (plachetnice / sailboat - 176 brt)
Velitel:
Commander:
XX.XX.1928-XX.XX.1932 Lašmanov, L.V.
XX.XX.1932-XX.XX.1934 Vojevodin, Je.A.
XX.XX.1934-XX.XX.1936 Ižbulatov, R.A.
XX.XX.1936-15.02.1937 ?
15.02.1937-07.02.1938 Griščenko, P.D.
XX.11.1937-22.11.1938 Tamman, V.F.
22.11.1938-XX.XX.1939 ?
XX.XX.1939-21.10.1941 Savickij, S.T.
21.10.1941-16.05.1942 Strašelnickij, Ju.A. (? Stršelnickij ?)
16.04.1942-09.05.1943 Trofimov I.Ja.
09.05.1943-01.09.1943 Borisov, N.I. (dočasně pověřen / temporarily charged)
01.09.1943-08.01.1944 ?
08.01.1944-12.02.1944 Suchodolskij, N.V.
12.05.1944-21.09.1944 Koltypin, P.A. (dočasně pověřen / temporarily charged)
27.11.1944-18.01.1945 Papov, N.A. (dočasně pověřen / temporarily charged)
18.01.1945-10.09.1945 Papov, N.A.
10.09.1945-25.03.1946 ?
25.03.1946-02.03.1950 Sanin, S.Je.
02.03.1950-25.04.1950 ?
25.04.1950-25.08.1953 Mělnikov, M.D.
25.08.1953-28.01.1955 ?
Jednotka:
Unit:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
- tovární číslo: 28/193
Zdroje:
Sources:
Šturm glubiny - https://www.deepstorm.ru
Russkij podplav - https://www.submarines.narod.ru
Atakujut podlodki - https://submarine-at-war.ru
Podvodnyje lodki - Istorija razvitija, Vlasov Vitalij Petrovič, Jekaterinburg 2003 - https://book.uraic.ru/elib/pl/index.htm
Černomorskij flot - https://flot.sevastopol.info/ship/podlodki/d5.htm
URL : https://www.valka.cz/SS-D-5-Spartakovec-1929-t54775#332775Verze : 0
Spartakověc / Спартаковец


Sovětská ponorka série I. Její stavba byla zahájena 14. dubna 1927 v továrně č. 198 (Černomořské loděnice A. Martího) v Nikolajevě a na vodu byla spuštěna 28. září 1929. Do služby vstoupila 5. dubna 1931 a vlajka byla na lodi poprvé vztyčena 17. května 1931.


Ponorka působila v rámci:
Námořních sil Černého moře (květen 1931 – srpen 1934).


Veliteli ponorky byli:
M. V. Lašmanov (duben 1931 -


Ponorka byla 21. srpna 1934 přejmenována na ponorku D-5 [1934-1949].


Literatura:
Běrežnoj, S.: Korabli Otěčestva - Podvodnyje lodki 2 (I – IX-bis serii). Cahrkov 1997.
Dmitrijev, V.: Sovětskoje podvodnoje korablestrojenije. Moskva 1990.
Platonov, A.: Sovětskije bojevyje korabli 1941-1945 gg. Č. 3 (podvodnyje lodki). Sankt-Pětěrburg 1996.
URL : https://www.valka.cz/SS-D-5-Spartakovec-1929-t54775#202072Verze : 0
MOD