SOV – Osa

Radiolokátor Tichomirov NIIP Osa



Výrobce / Manufactuer: OKB Tichomirov NIIP
Kategorie / Category: víceúčelový radiolokátor
Pracovní pásmo: X
Průměrný vyzařovaný výkon: 700 W
Maximální vyzařovaný výkon: 3,6 kW
Hmotnost: 120 kg
Průměr antény: 460 mm
Typ antény: pasivní s elektronickým vychylováním paprsku (PESA)
Schopnosti radiolokátoru
Protiletadlové režimy: ano
Protizemní režimy: ano
Protilodní režimy: ano
Mapování terénu: ano
Pasivní sledování cíle (skrytý režim): ano
Výkony
Maximální dosah v přední polosféře: ... ? ... km ( cíl o RCS přes 1 000 m2 )
Maximální dosah v přední polosféře: 85 km ( cíl o RCS přes 5 m2 )
Maximální dosah v přední polosféře: 65 km ( cíl o RCS do 5 m2 )
Maximální dosah v zadní polosféře: ... ? ... ( cíl o RCS přes 5 m2 )
Maximální dosah v zadní polosféře: ... ? ... ( cíl o RCS do 5 m2 )
Počet současně sledovaných cílů: 8 (poslední model údajně 10)
Počet současně postřelovaných cílů: 4
Sektor snímání v horizontální rovině: + 60 / - 60
Sektor snímání ve vertikální rovině: + 60 / - 60
Střední doba mezi opravami: cca 550 hodin
Poznámka / Note: Původně existovaly dvě verze tohoto radaru.
První byla Osa-1, která byla určena pro letouny Mig-21.
Druhá verze nazývaná Osa-2 byla předurčena pro stroje
řady Mig-29. V současnosti je ale nabízeno již jen jedno
provedení tohoto radaru. Výrobce ho nazývá Osa
(bez dalšího rozlišení). Poslední provedení antény tohoto
radaru totiž dovoluje jeho instalaci v obou těchto letounech,
takže už není nutné vyrábět dvě verze.





Zdroje :
- http://www.niip.info/main.php?page=raz_sky_skat
- http://www.airwar.ru/enc/fighter/mig29ubt.html
- ATM 10/1998 , ISSN 1210-2849
- ATM 9/1999 , ISSN 1210-2849
- ATM 7/2000 , ISSN 1210-2849
URL : https://www.valka.cz/SOV-Osa-t74963#276303 Verze : 0
Radiolokátor Tichomirov NIIP Osa




Víceúčelový impulzní dopplerovský radiolokátor Tichomirov NIIP Osa (též Osa-1/2 nebo Osa Wasp) je nabízen jako hlavní informační senzor nových verzí dvoumístných letounů Mig-29, jednomístných Mig-21 a jiných lehčích víceúčelových typů.
Tvoří i důležitou část takzvaných modernizačních balíčků, které ruské firmy nabízejí pro různé druhy a typy starších letounů.
Je určen k průzkumu, identifikaci a sledování vzdušných, pozemních i námořních cílů a navádění letecké protizemní, protilodní i protiletadlové výzbroje. Vyznačuje se vysokým stupněm automatizace, spolehlivostí provozu, značným dosahem, velkou rychlostí zpracování dat, velmi nízkou hmotností a hlavně vysokou odolností proti rušení.
Radiolokátor Osa je nejmenší z rodiny radarů, které v současné době nabízí OKB Tichomirov NIIP. Zatímco velké typy Zaslon a Bars-30 jsou určeny pro ty nejtěžší letouny (Mig-31 a typů odvozených ze Su-27), střední Bars-29 pro střední víceúčelové stroje (Mig-29 apod.), je typ Osa přímo předurčen pro lehké víceúčelové letouny (Mig-21 apod.) a dvoumístné cvičné verze středních typů (Mig-29 KUB/UB/UBT apod.) s omezeným prostorem v přídi.
Původně existovaly dvě verze tohoto radaru. První byla Osa-1, která byla určena pro letouny Mig-21. Druhá verze nazývaná Osa-2 byla předurčena pro stroje řady Mig-29. V současnosti je ale nabízeno již jen jedno provedení tohoto radaru. Výrobce ho nazývá Osa (bez dalšího rozlišení). Poslední provedení antény tohoto radaru totiž dovoluje jeho instalaci v obou těchto letounech, takže už není nutné vyrábět dvě verze.
Radar Osa je velice lehký, kompaktní a na svou "velikostní" třídu velice výkonný. K jeho instalaci postačuje prostor o objemu 120 dm3. Je plně kompatibilní s mnoha typy PLŘS. Dokáže navádět protiletadlovou i protizemní munici. Velikostí a výkony se dá přirovnat ke konkurenčnímu radaru Kopyo-25 od OKB Fazotron NIIR. Radar Osa je ale lehčí, nepatrně výkonnější, ale také trochu dražší. To je dáno hlavně použitou technologií. Zatímco Kopyo-25 využívá pohyblivou plošnou fázovanou anténu, radar Osa je vybaven pasivní nepohyblivou anténou PESA.
Radar Osa je postaven na moderní součástkové základně, čímž bylo dosaženo nízké hmotnosti kompletu, a hlavně nových výkonnějších procesorech, které zaručují velkou rychlost zpracování dat. Je vybaven zcela novou anténou s elektronickým vychylováním paprsků (typ PESA). V horizontální rovině i ve vertikále radar pracuje v rozsahu +60° / -60°. Průměr nové (společné pro Mig-21 i Mig-29) antény je 460 mm a její váha je pouhých 22 kg. Radiolokátor pracuje hlavně v pásmu X. Celková hmotnost radaru Osa je 120 kg.
Radiolokátor pracuje ve všech základních režimech vzduch-vzduch i režimech vzduch-zem. Pracovní režimy povětšinou volí automaticky palubní počítač letounu v závislosti na druhu úkolu a aktuální situaci. Získané informace jsou zobrazovány na barevných displejích. Dosah radiolokátoru v přední polosféře na vzdušný cíl o RCS do 5 m2 je 65 km. Při cíli o RCS větší než 5 m2 je jeho dosah v přední polosféře cca 85 km. Může současně sledovat až 8 cílů (poslední model údajně 10), přičemž na 4 z nich je schopen navádět PLŘS.




Zdroje :
- http://www.niip.info/main.php?page=raz_sky_skat
- http://www.airwar.ru/enc/fighter/mig29ubt.html
- ATM 10/1998 , ISSN 1210-2849
- ATM 9/1999 , ISSN 1210-2849
- ATM 7/2000 , ISSN 1210-2849
URL : https://www.valka.cz/SOV-Osa-t74963#276305 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více