Main Menu
User Menu
Reklama

Rušení vysílání nepřátelských stanic

Diskuse
Měl bych dotaz spíše k propagandě - snažili se Němci během války o rušení vysílání "štvavých" stanic, třeba z Velké Británie? Pokud ano, s jakými výsledky, a pokud ne, proč? Teoreticky vzato mi připadne rušení vysílače, notabene třeba ze vzdálených britských ostrovů, účinnější metodou než zákaz poslouchání stanic a prodeje upravených přijímačů.
URL : https://www.valka.cz/Ruseni-vysilani-nepratelskych-stanic-t124101#422751Verze : 0
Teoreticky vzato ... je rušení vysílače nesmysl Smile
Ruší se přijímače Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Ruseni-vysilani-nepratelskych-stanic-t124101#422754Verze : 0
MOD
No prakticky se ruší samozřejmě vysílač. Příjmač jako pasivní věc se moc rušit nedá. Správně je že se ruší vysílání, tedy vysílaný signál, obvykle tak že na stejné vlnové délce je vysíláno něco jiného co "přehluší" ten nežádoucí signál.
Problém je, že rušení některých pásem je problematické protože se vlny odráží od ionosféry a tedy odraz může přijít ze strany kde rušící vysílač nepracuje dostatečně silně. Právě proto se krom jiného stíhalo poslouchání (typicky šlo zřejmě o KV)
URL : https://www.valka.cz/Ruseni-vysilani-nepratelskych-stanic-t124101#422755Verze : 0
Zajímavý článek, i když z jiné doby:
www.radiojamming.puslapiai.lt
URL : https://www.valka.cz/Ruseni-vysilani-nepratelskych-stanic-t124101#422763Verze : 0
MOD
Česťo nechci ti brát iluze, ale rušení ... prakticky jakékoli nemá na činnost vysílače prakticky žádný vliv Smile


Rušit můžeš přijímače v nějaké oblasti tím, že signál "překryješ" šumem nebo nějakými svými bláboly natolik, že kvůli nízké selektivitě není schopen odfiltrovat to co tebe jako uživatele zajímá ??


Když se budeme bavit o rádiu a Kapově modelovém příkladu, tak někde v Německu v okolí rušičky samozřejmě nikdo nic nechytí, protože rušička je blízko, oblast pokrývá, a přijímače "zašumí", zatímco signál vysílaný z Británie je již slabý.


Když bude totéž vysílání chytat někdo ve Francii nebo Británii, tak mu může být nějaká německá rušička celkem ukradená (nechci řešit poměr výkonů jednotlivých zařízení).


Kdyby se jak tvrdíš nedaly rušit pasivní věci, jak by byly rušené IR hlavice?


Tam je to ještě markantnější ... nezarušíš vysílač (trysku), ale jen jednu konkrétní hlavici tím, že fléru umístíš mezi trysku a hlavici.


Dalších x raket vystřelených pod jiným rakurzem se na tu samou trysku bez problémů navede Wink
URL : https://www.valka.cz/Ruseni-vysilani-nepratelskych-stanic-t124101#422774Verze : 0
MOD
No nechci ti brát iluze ale na činnost příjmače to vliv nemá už vůbec žádný. A kde jsem tvrdil takovou blbost co píšeš o tom že se nedají rušit pasivní věci? Napsal jsem "Příjmač jako pasivní věc se moc rušit nedá" což se tedy rozhodně nedá, je mu totiž zcela fuk co přijímá. To co se ruší je vysílaný signál což jsem jasně napsal "Správně je že se ruší vysílání, tedy vysílaný signál". Takže o čem si chceš vyprávět? rozhodně ta rušička nijak neovlivní přijímač, jediné co ovlivní je vysílaný signál, ten je ovšem věcí předevší vysílače. proto se říká že se ruší vysílač. Ono kdybys rušil přijímač nepřijmul bys ani vlastní vysílání (a to potřebuješ abys mohl oblbovat své ovečky), ty ovšem rušíš vysílání konkrétního zdroje (tedy vysílače). To že mu tím nemůžeš fyzicky uškodit v tom nehraje roli. Ruší se vždy konkrétní vysílání (frekvence). Tvá konstrukce jak se ruší přijímače je sice exotická, leč nesmyslná. Co to podle tebe (je to paralela s tvým "rušení ... prakticky jakékoli nemá na činnost vysílače prakticky žádný vliv") to má za vliv na přijímač? Rovněž žádný, přijímač funguje, přijímá, ale tím že na danou frekvenci vysílá ještě další zdroj, přijímá oba a tím věci není rozumět. Na činnost příjmače to ale vliv nemá. Má to vliv pouze na srozumitelnost, ale jen proto že rušíš vysílání (ostatně se to tak i standardně nazývá). Pokud se podíváš na dokument vložený RoBotem tak už název je jasný "RUŠENÍ ZAHRANIČNÍHO ROZHLASOVÉHO VYSÍLÁNÍ PRO ČESKOSLOVENSKO" nikoli rušení příjmu v Československu, ruší se vysílání. Ostatně napsal jsem to jasně už v prvním příspěvku.
O rušení raket a podobných krámů jsem nenapsal ani písmeno, takže si o nich vyprávěj s někým jiným.
URL : https://www.valka.cz/Ruseni-vysilani-nepratelskych-stanic-t124101#422777Verze : 0
Ono to rušení příjmu signálu je buď úzkopásmové (jedna stanice) nebo širokopásmové (nějaká sada nosných frekvencí od - do) Wink To na margo toho, že by nebylo možné přijímat nějaké vlastní propagandistické povídačky.


Neruší se vysílaný signál ... ten se šíří vesele dál, všemi směry po kulové ploše (vynechám nějaké deformace).
Ruší se jen jeho příjem v určité oblasti a v určitém frekvenčním pásmu - tedy přijímač(e).


Na přijímač, respektive příjem signálu to má ten vliv, že pokud jsou dva signály na blízké nebo stejné nosné frekvenci přijímač je nedokáže rozlišit a je zarušen.


Ten jeden konkrétní přijímač.


Protože když vedle bude stát druhý, který bude mít větší selektivitu nebo nějaký filtr, který si šumem nebo jiným rušením poradí, druhý přijímač není zarušen.


Takže co je zarušené přijímač nebo vysílač? Hm?


Ono když už jsme u logiky tak by se to mělo jmenovat: RUŠENÍ PŘÍJMU ZAHRANIČNÍHO ROZHLASOVÉHO VYSÍLÁNÍ PRO ČESKOSLOVENSKO i když "rušení příjmu v Československu" také také celkem odpovídá skutečnosti


Protože vysílání se tím skutečně nezruší ... pouze se zhorší kvalita příjmu v ČSR, respektive v okolí rušičky Wink


Ale tvůj názor ti neberu Wink
URL : https://www.valka.cz/Ruseni-vysilani-nepratelskych-stanic-t124101#422780Verze : 0
MOD
A jsme u toho zase, ty samozřejmě můžeš přijímat a přijímáš i ten rušený signál. A ještě jednou a naposledy, ruší se vysílání, tedy signál vysílače (už poprvé sis to mohl přečíst jak jsem to napsal. vyprávěnky o selektivitě klidně zapomeň, ruší se na frekvenci vysílače a vzhledem k tomu že se rušily od KV po DV tak šlo o amplitidovou modulaci a tam prostě na frekvenci vysílače buď pošleš nějaký signél (třeba bublání) nebo pokud je cizí (rušený) signál dostatečně slabý, můžeš zkusit tam poslat i vlastní vysílání a tvářit se že jsi ten z ciziny. Selektivita to nijak neřeší (tak rozdílnou frekvenci použít nelze)
To jak by se to mělo jmenovat dle tebe je celkem jedno, realita je že se ruší SIGNÁL, takže vyprávěnky o tom příjmači jsou zcela mimo. To jsem ale jasně napsal už poprvé a celkem nemám důvod tě přesvdčovat že co tvrdíš (a dost nesmyslně) je hloupost. Na přijímač to prostě vliv nemá, jen SIGNÁL cizího vysílače je doplněn (nebo zcela překryt) vlastním rušením. Kdyby sis přečetl ten vložený dokument, zjistil bys i to na co jsem upozorňoval, že rušení KV je poněkud složitější, díky odrazům a že rušení se nepovedlo zřejmě nikdy dobře vyřešit i když byly použity rušičky na cizím území a že počasí (konkrétně slunce) mělo značný vliv. Ono to vůbec není o tom že vedle ve vsi stojí rušička, to funguje u SV a DV, u KV které se šíří jinak to takhle snadno nefunguje, ale i zde se rušil signál (navíc komanči neprodávali rádia s KV rozsahem moc běžně, ale to je už mimo tuhle diskuzi). Klidně si věř že rušíš přijímač, nebo třeba na čerty, hodné komunisty nebo jiné pohádky. Ruší se vždy vysílaný signál (ale kdybys četl bylo to už v prvním mém příspěvku.
URL : https://www.valka.cz/Ruseni-vysilani-nepratelskych-stanic-t124101#422782Verze : 0
aniz bych vam chtel brat vasi filozofickou debatu o ruseni prijimacu a vysilacu, jak to presne odpovida na Radimovu otazku ? jestli tomu dobre rozumim, mame tu spoustu expertu na ruseni, ale zatim nejlepsi odpoved poskytnul ten Robotuv clanek ?
URL : https://www.valka.cz/Ruseni-vysilani-nepratelskych-stanic-t124101#422786Verze : 0
MOD
Páni, nič v zlom, ale trošku ste uhli od základnej otázky ktorou bolo, či sa pokúšali Nemci rušiť cudzie vysielanie. Keďže sa v problematike pohybujem, dovolím si to komentovať.
Používalo sa lokálne rušenie v mestách ale aj to zriedka. Rušenie cudzieho vysielania je ekonomicky veľmi náročné. V mieste príjmu treba vyvolať rušivým signálom minimálne 3 násobnú silu, čo skutočne v oblasti KV s ohľadom na spôsoby šírenia nie je jednoduché. V KV sa rušili hlavne spojovacie kanály protivníka, v prípade leteckých sa používala tzv. cirkulárka, čo bol signál znejúci podobne ako tento stroj. Nie je vhodné použitie šumu, nakoľko tam je nutný výkon asi 10 krát väčší ako je signál ktorý chcem potlačiť toto platí aj pre zarušenie moderných FM digitálnych systémov.
Trošku tie Vaše rozpory chcem zjednotiť, obaja totiž hovoríte vlastne to isté, len rozdielnym slovníkom. Tak ako to zvykneme definovať v praxi, hovoríme síce o rušení vysielača, ale nemyslíme tým technické zariadenie, ale jeho signál. Rovnako vprijímači sa ruší hlavne prijímaný signál, aj keď sú prípady, že ide o rušenie prijímača až do stavu fyzického poškodenia vratného, nazývané zahltenie, alebo nevratného elektromagnetickým impulzom (EMP.) V konečnom dôsledku dochádza k zarušeniu prijímača, teda jeho obvodov silným signálom. Toto zarušenie môže viesť k úplnému potlačeniu rušeného signálu, čo sa deje najmä v oblasti frekvenčnej modulácie, čo je dané technickým princípom prijímača, alebo v oblasti amplitúdových modulácií k prekrytiu a rozbitiu, rušeného signálu tak, aby jeho modulačná zložka bola "nečitateľná". Z tohoto dôvodu, že AM (A3) je pomerne zle zarušiteľná tak aby nebola absolútne čitateľná sa používa AM v leteckom pásme. Ak aj dve stanice pracujú na rovnakej frekvencii, rušia sa, ale skúsený operátor dokáže "čítať" signály. V prípade záujmu môžem spracovať príspevok o problematike rušenia s obrázkami a prípadne aj nejakou matematikou.
URL : https://www.valka.cz/Ruseni-vysilani-nepratelskych-stanic-t124101#422787Verze : 0
MOD
om3cu : pekna odpoved a clanek na dane tema samozrejme beru vsemi deseti Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Ruseni-vysilani-nepratelskych-stanic-t124101#422790Verze : 0
MOD
RoBoT: Díky, ten článek jsem si už četl. Pokud jsem to správně pochopil, hlavním problémem rušení zahraničních vysílání za komunistů byl nedostatečný výkon, který byl způsoben jednak technickou vyspělostí protivníka a také tím, že silné vysílače byly umístěny blízko hranic ČS(S)R a na několika místech. Právě to ve mě vzbuzuje otázku, zda hypotetické německé rušení britského vysílače za Protektorátu (který byl naopak značně vzdálen, a kdy na tom předpokládám nebyla ani jedna strana technicky o mnoho lépe než druhá) bylo reálnou možností (s tím že z toho co o tom vím - a není toho mnoho Wink - mi přijde, že by být mělo).


om3cu: Díky za vysvětlení, pokud chápu problém odražených vln správně, znamená to, že k pokrytí určité oblasti, v níž bychom chtěli rušit příjem konkrétního signálu, bychom ideálně potřebovali postavit vlastní vysílače "všude" okolo této oblasti, abychom měli jistotu, že rušený signál přehlušíme bez ohledu na to, z jakého směru (díky odrazům) náhodou zrovna přijde?
URL : https://www.valka.cz/Ruseni-vysilani-nepratelskych-stanic-t124101#422904Verze : 0
No on to technicky problém byl, poslouchaly se právě KV, které díky šíření odrazem od ionosféry se dostávají docela daleko. A zarušit je na určitém místě, je ze stejného důvodu docela problém. Problém s rušením za komoušů byl i v tom že rušení samozřejmě nesmělo přelézat do zahraničí. Ony ty "štvavé vysílače" byly samozřejmě na území NSR legální. Problém s rušením KV byl v tom že vysílače musely být i mimo naše území (zase díky způsobu šíření), je o tom zmínka i právě v tom dokumentu.
URL : https://www.valka.cz/Ruseni-vysilani-nepratelskych-stanic-t124101#422906Verze : 0
Pripravujem ten sľúbený materiál o rušení, musím len nájsť miesto kam uložím nejaké audio ukážky ako také rušenie môže vyzerať.
Pre Robota: problém odrazených vĺn je ten, že pri šírení na väčšie vzdialenosti vytvárajú aj takzvané pásmo ticha. Napríklad ak bolo vysielanie určené pre ČSR z Británie, pásmo ticha mohlo pokrývať územie od kanálu La Manche po cca polovicu Nemecka. Dá sa síce robiť aj odraz tzv. "krátkym skokom" do cca 400 km, ale treba použiť vhodné frekvencie. Tu ale je rozdiel medzi maximálnou použiteľnou frekvenciou na krátky a dlhý skok. Napríklad pre 1500km je maximum cez deň okolo 11 MHz ale pre skok do 400 km pri tých istých podmienkach je to do 8 MHz. Ale teória šírenia rádiových vĺn je komplikovaná na vysvetlenie v takejto diskusii. Môžem sem skopírovať niečo o šírení z mojich materiálov, ale to ako samostatný článok. len neviem či na počet ľudí zaujímajúcich sa o spojovaciu techniku to má zmysel. Je to dosť komplikované a tí čo so spojením robia, to poznajú a ostatných to obvykle do detailov nezaujíma. Takže podľa požiadavky, alebo Ti to pošlem na mail.
Pre bitaxe: ono to rušenie za socializmu vždy prechádzalo aj do zahraničia, ale okrem občasnej protestnej nóty to nebolo riešené, odpoveď bola, najčastejšie, že to nebolo cielené a zdroj je mimo nášho územia, atď... Okrem toho sa používali smerové antény ktoré nerušili v celom okolí.
URL : https://www.valka.cz/Ruseni-vysilani-nepratelskych-stanic-t124101#422909Verze : 0
MOD
to om3cu, to já vím Smile ale nechci to zbytečně zesložiťovat, ono vysvětlit jak se šíří KV je spíš na kreslení, tabulky a menší kurz fyziky Smile do takovéhle diskuze to v podstatě nejde vecpat. Kapovi bude asi muset stačit, že rušit to není vůbec jednoduché a i když to němci zkoušeli rozhodně nedokázali zarušit plošně celé území. Ono je to i o zdrojích (průmyslových) a spoustě dalších věcí. Takže ten papír kolem knoflíku byl jedno z opatření.
URL : https://www.valka.cz/Ruseni-vysilani-nepratelskych-stanic-t124101#422911Verze : 0
Tiež si myslím, že to bude takto stačiť, ale ak by mal niekto naozaj záujem, pošlem mu časť svojho rigoróza alebo materiál, čo som robil pre mladých rádiomatérov. Celkove
spracovávam materiál o problematike rušenia, myslím, že prístupnou formou, bez zbytočnej matematiky, lebo aj pán Maxwel povedal, že jeho rovnice sú teória.. a ako vieme prax je o niečom celkom inom. hi hi... Ono tých "trafených" na rádio nie je v poslednej dobe naozaj už veľa.. aj vďaka Internetu. ale to je život.. aspoň sme vzácnejší... (to si ale lichotím..)
URL : https://www.valka.cz/Ruseni-vysilani-nepratelskych-stanic-t124101#422913Verze : 0
MOD