Main Menu
User Menu

Ristic, Stanoje

Brigadni General Stanoje Ristić (24 May 1878 - 193?)


20 Jan 1925 - ?: Director, Administrative School
? - 1929: Instructor, Military Academy
28 Jun 1927: Promoted to Brigadni General
1929 - 16 Sep 1930: Director, Intendant Academy
16 Sep 1930 - 23 Oct 1931: President of Military Audit Board, Ministry of the Army & Navy
23 Oct 1931 - ?: Chief of Economic Department, Ministry of the Army & Navy


Principal sources:
Generali i admirali Kraljevine Jugoslavije 1918-1941, by Mile S. Bjelajac
Andris J. Kursietis, personal archives
URL CZ: https://www.valka.cz/Ristic-Stanoje-t68407#239959Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Ristic-Stanoje-t68407#239959Version : 0