Main Menu
User Menu

Rákoš

okr. Revúca

     
Název:
Name:
Rákoš
Originální název:
Original Name:
Rákoš
Další názvy:
Other Names:
(1318) Torpholua, (1359) Tarfalva, (1427) Rakos, Rakws, (1460) Castrum Rakos, Rakosvar, (1470) Castrum Kevy alias Rakos; maďarsky Rákos, Gömörrákos.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Revúca
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°36'06.50"N 20°08'58.68"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1318
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Zrúcaniny hradu Köwy (Kameňany), neskôr Rákoš ; z druhej polovice 13. storočia
- Kostol rímskokatolícky románsko-gotický z druhej polovice 13. storočia, upravovaný koncom 16. storočia a v polovici 18. storočia. V interiéri kostola sa nachádzajú gotické nástenné maľby zo 14.-15. storočia, zvyšky aj na južnej fasáde. Interiér kostola je v barokovom slohu z konca 17. storočia a z roku 1760, maľovaný drevený stop a empora z druhej polovice 17. storočia;
- Kostol evanjelický klasicistický z roku 1819, interiér kostola rokokovo-klasicistický
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.obecrakos.ocu.sk
URL CZ: https://www.valka.cz/Rakos-t127157#430466Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Revuca-t127157#430466Version : 0
MOD