Rákoš

okr. Košice-okolie

     
Název:
Name:
Rákoš
Originální název:
Original Name:
Rákoš
Další názvy:
Other Names:
(1318) Torpholua, (1359) Tarfalva, (1387) Rakos, (1427) Rakos,Rakws, (1460) Castrum Rakos, Rakosvar, (1470) Castrum Kevy a.n. Rakos, Gömörrákos, maďarsky Rákos, Abaújrákos.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Košice-okolie
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°38'34.88"N 21°25'48.74"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1318
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- zrúcaniny hradu Kôwy (Kameňany), neskôr Rákoš z 2. polovice 13. storočia. Spustol v polovici 15. storočia
- románsko-gotický rímskokatolícky kostol z 2. polovice 13. storočia, upravovaný koncom 16. storočia a v polovici 18. storočia s gotickými nástennými maľbami zo 14.-15. storočia a ich zvyškami aj na južnej fasáde, barokovým interiérom z konca 17. storočia a maľovaným stropom a emporou z 2. polovice 17. storočia
- klasicistický evanjelický kostol z roku 1819 s rokokovo-klasickým interiérom
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V rokoch 1938-1944 bola obec pripojená k Maďarsku.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.obecrakos.ocu.sk
URL : https://www.valka.cz/Rakos-t124587#424112Verze : 0
MOD
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!