Radislav Svoboda

Diskuse

Vážení, sem prosím piště připomínky či dotazy (případně i náměty) k mým článkům.
URL : https://www.valka.cz/Radislav-Svoboda-t36#152 Verze : 0
Pane kolego, reaguji na váš článek Dodávky tanků Sherman do Velké Británie a "sedmnáctiliberka".
V závěru článku zmiňujete službu Shermanů Ic Firefly u Československé samostatné obrněné brigády. Píšete, že CIABG měla světlušky v počtu 60 ks. Rád bych se zeptal z jakého zdroje jste čerpal tuto informaci a současně bych vás rád požádal, jestli by bylo možné ten zdroj např. naskenovat a poskytnout mi ho.
Je známou skutečností, že Čechoslováci opravdu sloužili na Shermanech Firefly ve verzi Ic, ale už jsem se setkal s několika různými údaji o jejich počtu. (tedy přesněji s počtem 9, nebo 18, nebo 22 a vy uvádíte 60).

Druhý údaj, který mne v článku zaujal je informace o výměně Shermanů za tanky typu Comet před návratem brigády do vlasti. Tady se obávám, že uvádíte špatný název tanku. Brigáda se do Československa vrátila (samozřejmě kromě jiného) s 22 ks britských tanků typu Challenger, nikoliv Comet.

(Co se týče toho počtu světlušek, osobně si myslím, že jich "naše" brigáda měla max. 22 ks, soudě podle informace, že byly před návratem do Československa nahrazeny britskými Challengery. Ale moje úvaha může být úplně mylná... Smile )
URL : https://www.valka.cz/Radislav-Svoboda-t36#185522 Verze : 0
Mě zaujalo to vracení techniky po válce. Nejsem si jist ale řekl bych že tanky zůstávaly uživateli.
Například tanky Valentine a Sherman v SSSR. Jestli je to správně tak podle mně známých informací uživatel zprostředkoval prodej třetí straně pokud o techniku neměl dále zájem.
Co mě dost zarazilo byla skutečnost že jsem žil dosud v přesvědčení že naši v Anglii používali převážně tanky Cromwell verzí Mk.IV a Mk.VI tak nevím jak to bylo? Jen pro doplnění naše brigáda v anglii požívala k výcviku tanky Crusader Mk.III a Mk.II což v případě dvojek znamená že naše armáda měla i když jen krátce vícevěžové tanky.
Dokonce jen jako zajímavost pod velení Gen. Lišky spadaly u Dunkerque dokonce tanky Churchill konkrétně 7.RTR.
URL : https://www.valka.cz/Radislav-Svoboda-t36#191866 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více