Main Menu
User Menu

Řád Za statečnost

Řád statečnosti
Order of courage


Tento zajímavý řád byl založen z rozhodnutí prezidenta Ruské federace č. 442 ze dne 2. března 1994 .


Řádem za statečnost se vyznamenávají občané Ruské federace za projevenou odvahu, zmužilost a statečnost s kterou se podíleli na záchraně lidského života, při ochraně veřejného majetku, při požárech, povodních, zemětřeseních, tedy všude tam, kde bez ohledu na nebezpečí a ohrožení na vlastním životě pomáhali chránit životy i majetek lidí .


Tento řád se nosí na levé straně hrudi, hned za řádem Za zásluhy o vlast IV. stupně .


POPIS ŘÁDOVÉ DEKORACE :


Řádový kříž je vyroben ze stříbra o rozměru 42 mm. Jde tedy o stříbrný kříž rupertského typu .


Přední celostříbrná, nesmaltovaná plocha je pokrytá reliéfními paprsky. Na středu kříže je připevněn státní znak Ruska .


Na zadní straně ve středu kříže se nachází nápis : MUŽESTVO- ( Statečnost )


Na obou stranách jsou hrany kříže řádu reliefně zvýšené. Na dolním rameni kříže se vyrývá pořadové číslo řádu. (viz obrázek ). Založení tohoto řádu umožňuje vyznamenat občany Ruské federace ( nevojáky ) ale, zároveň i vojáky za činy statečnosti odvahy a chrabrosti v době míru .
Poznámka :


Řád se v originálu jmenuje řád Za MUŽESTVO což lze přeložit slovem : Statečnost, odvaha, zmužilost, srdnatost, chrabrost. Vzhledem k tomu, že řád je určen všem občanům Ruské federace, tedy nejde o specielní vojenský řád, používáme v překladu " Řád Za statečnost ". V případě, že znáte lepší a přesnější překlad, napište mi prosím SZ, upravíme .


Literatura :
Kolektiv autorů : Vyznamenání nového Ruska, Sankť-Petěrburg. 1997g
Řád  Za statečnost - Státní znak Ruské federace

Státní znak Ruské federace
URL : https://www.valka.cz/Rad-Za-statecnost-t92113#344341Verze : 0