RUM- sabla potrebujem info

Tentokusok som nasiel pri prestavbe domu, ak by vedel niekto blizsie poradit ake jednotky to pouzivali bol by som vdacny.
URL : https://www.valka.cz/RUM-sabla-potrebujem-info-t82180#301247 Verze : 0
Podle mého soudu se jedná o lehkou orientální šavli perského typu "šamšír" ( ekvivalenty - lat. - simiterra, fr.- cimeterre, angl. - scimitar všechny vycházející nejspíše ze staršího názvu scimitar nebo šimitar) což znamená v překladu "lví ocas". Vzhledem k podobnosti zahnutí čepele a jejímu pohybu při seku - prošvihnutí vzduchem to není zase tak nepřípadné. Mnoha odborníky je tento typ šavle považován za jeden z nejdokonalejších a nejvyváženějších typů šavle vůbec. Jde o sečnou zbraň jezdeckou, určenou k rychlému taženému seku proti lehce chráněnému protivníkovi. Pro obranný šerm či bod se příliš nehodila, což však odpovídá útočné taktice jezdeckého boje užívaného východními národy. V naších krajích se s ní bylo možno setkat po celá staletí zejména při bojích proti Turkům. Zbraň bývá zdobena dost střízlivě ( pokud se nejedná o honosné osobní zbraně vládců či dary, ale i pak ctí přikázání víry a jsou na ní většinou ornamenty a citáty z Koránu) a na čepeli bývá málokdy signována nebo vročena. Její tvar je účelově dokonalý a proto se prakticky po celá staletí neměnil. Navíc tento či podobný typ šavle používali později i některé evropské armádní jezdecké oddíly - polské, francouzské, rakouské, ruské atp. a proto bývá velmi obtížné jí časově či místně zařadit. Co se týká předmětné zbraně, lze snad pomocně použít časování polských šavlí dle profilu čepele. Původně byly čepele "šamšírů" ploché, bez výbrusu. Až později se objevovala drážka - žlábek a ještě později výbrus. V tomto případě by mohlo jít o typ 10 dle Mayerovy klasifikace (x), což odpovídá zbraním z cca XVIII. století. Některé prvky mě však na předložené zbrani "nesedí" a tak bych byl velmi opatrný. Jde o tyto věci:
Čepel - u klasického "šamšíru" je čepel od jílce asi do poloviny délky rovná a pak se teprve zahýbá v dokonalé křivce potřebné pro dokonalý tažený sek. Pokud mohu z fotky posoudit je čepel tohoto exempláře již od záštity pravidelně zaoblena.
Příčka záštity - normálně je příčka krátká rovná a nebo je vyhnuta oboustranně směrem k čepeli. Tento typ zbraně nebyl primárně určen k šermu, tedy zachycování soupeřovy čepele a proto je tento tvar příčky trochu nezvyklý.
Rukojeť - většinou bývají střenky zhotoveny s dřevěným, rohovinovým, kamenným či kostěným obložením. I když jsou známy kovové rukojeti, byl tento povrch pro boj dost kluzký a proto se musel potahovat ještě látkou či kůží a pod. Na tomto exempláři však moc místa pod horním vybráním záštitového hrotu pro potažení nezbývá. I když na stranu druhou kruhová výzdoba - drážka na oblouku rukojeti by pro takové potažení svědčila.
A když už jsme v popisu na té straně druhé - nezvykle výrazné zakřivení typicky pistolového zakončení rukojeti spolu se zahnutím příčky do protioblouku mohlo držení zbraně v ruce velmi zpevnit . Navíc tu byl ještě, jak jistě víme, také zápěstní řemen.
K dotazu na zařazení zbraně v armádě RUM však musím s politováním oznámit, že jsem jí v žádném díle, jako typovou zbraň nenašel.
To vše výše uvedené však jsou pouze moje postřehy a já nejsem žádný odborník. Snad mě některý z kolegů opraví. Ještě na závěr. Podívejte se pozorně na celou zbraň, jestli na ní přece jenom nenajdete nějaké písmo, či značku.


(x)Pramen:In Andrzej Nadolski: POLSKA BROŇ- Broň biala, Wroclaw 1984, str. 113
URL : https://www.valka.cz/RUM-sabla-potrebujem-info-t82180#301875 Verze : 0

Diskuse

ide o uhorskú šablu, žial jej presné zaradenie nepoznám. Napriek tomu, že sa som sa s touto zbraňou stretol už mnohokrát (len v našom múzeu sú asi 3), v literatúre som sa z jej presným zaradením ešte nestretol. Jediné čo ti viem povedať je, že k nej patrí zhodná pošva ako r.u. šabli pre dôstojníkov pechoty m1837
URL : https://www.valka.cz/RUM-sabla-potrebujem-info-t82180#315738 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více