Main Menu
User Menu

Prosím o radu/info

Diskuse
Dobrý večer, díky informaci tu na webu jsem zahájil korespondenci s VHA v Praze a zaslali mi kmenový list mého pradědu, jmenoval se Jan Páleník 20.11.1879, je n jsem se dověděl to v co jsem doufal nejméně. narukoval v roce 1915, bojoval na ruské frontě a v červnu 1916 se ztratil, lépe řečeno ,od toho data je veden jako nezvěstný ,až pak ho jeho otec nechal prohlásit za mrtvého, ale to je jiná historie. Mám několik otázek na erudované na tomto webu ,můj prapředek náležel ke 54.pěšímu pluku, konkrétně byl u ženijního praporu No1. Moje otázky jsou, za1)
je možné zjistit ve které oblasti se 54 pěší nacházel červnu 1916 ?
2)
Je možné že praděda se přidal k legii ? třeba pod jiným jménem ?
3)
Lze se dostat k nějakým seznamům legionářu ,kteří se k legii přidaly někdy v tomto období ?


Prosím o pomoc, děkuji. Páleník Jan
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-radu-info-t141161#457928Verze : 0
1. ano je, např. z literatury, deníků, nebo plukovní kroniky ( pokud se dochovala )


2. možné je smozřejmě všechno, ale osobně mi tahle teorie nepřijde moc pravděpodobná, osobně si myslím, že Váš praděda padl se ctí a nezradil


3. databáze legionářů zde: www.vuapraha.cz
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-radu-info-t141161#457951Verze : 0
Děkuji za radu, jen, jak se dostanu k plukovní kronice ? V seznamu legionářů jsem jej nenašel, takže asi padl ... Podle toho co jsem dopátral se nacházel 54 pěší pluk v inkriminovaný okamžik tzn. 5 až 10. 6. 1916 u Pohorlouce při obraně kvóty 272 u černého potoka. Tak zřejmě tam někde padl tak neštastně, že jej nikdo nenašel a proto jej prohlásily na nezvěstného, nevím jak jinak si vysvětlit, proč není veden jako padlí. To by mne zajímalo asi ze všeho nejvíce.
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-radu-info-t141161#458115Verze : 0
No kronika, by se mohla nacházet ve sbírkách VHA Praha, stačí tam napsat dotaz.......přiznám se, že trochu nerozumím vaší dedukci: "V seznamu legionářů jsem jej nenašel, takže asi padl" .....většina vojáků české národnosti, kteří se dostali do zajetí nikdy do legií nevstoupila, takže je klidně možné, že váš předek upadl do zajetí a zemřel někde v zajateckém táboře, ale to je samozřejmě jen spekulace. Jeho osud mohl být velmi variabilní, každopádně se dá předpokládat, že válku nepřežil. V příloze posílám půlitr vojáka IR 54, s trochou nadsázky říkám, že z něj třeba někdy popíjel Váš praděda................
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-radu-info-t141161#458217Verze : 0
Půl litr krásný. jen mne mrzí, že po pradědovy mi nezbylo nic ,ani dopis ,pohlednice, nic. jen mne zkrátka udivilo ,že jej vedli jako nezvěstného. Očekával jsem -Padl - Zajat - zraněn ...Cokoliv.
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-radu-info-t141161#458222Verze : 0
Osud vašeho pradědy byl v té době poměrně běžný, otevřete si dobový tisk a překvapí vás obrovské množství inzerátů, které podávali zoufalí rodinní příslušníci vojáků, o kterých nebyly z fronty delší dobu žádné zprávy.........mám k dispozici seznamy ztrát z mého regionu a nezvěstných vojáků je zde uvedeno opravdu velké množství, takže je to sice smutný konec nicméně ne neobvyklý v době WWI.
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-radu-info-t141161#458245Verze : 0