Main Menu
User Menu

Prosím o potvrzení nebo vyvrácení

Diskuse
Někde jsem četl (bohužel už nemohu najít kde), že nějaký křižník Rakousko-Uherska se pokoušel obeplout Africký kontinent do Indického oceánu, ale potopil se někde u Jižní Afriky. Zachránila se většina posádky, kterou tvořila velká část Čechů. Svými vlastními silami a prostředky se pak vydali přes africký kontinent domů a na této cestě jich spoustu zahynulo.


Pokud někdo něco o této události víte, prosím o odpověď a upřesnění.
Mám pocit, že o tom bylo něco i na Wikipedii, ale za boha to teď nemohu najít.


Díky
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-potvrzeni-nebo-vyvraceni-t163829#496397Verze : 0
Já si na toto matně vybavuji televizní dokument
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-potvrzeni-nebo-vyvraceni-t163829#496407Verze : 0
Vážení kolegové,
pravděpodobně máte na mysli SMS Kaiserin Elisabeth, která operovala na Dálném Východě. Během plavby ji v čínském přístavu Tschif zastihla informace o vypuknutí PSV. Protože v té době Rakouskouhersko bylo ve válečném stavu pouze s Británií a Francií, bylo rozhodnuto nevracet se domů a požádat Čínu o internaci. Průběh internace byl zmatený a postihl pouze část posádky. Proti vůli neutrálních Číňanů se pár jedinců rozhodlo opustit internaci a přes celou Asií se vrátit domů. Nejméně tři z nich se dostali až na Ukrajinu, kde byli zadrženi.


Mezitím došlo k změně a SMS Kaiserin Elisabeth odplula do německé dálněvýchodní námořní základny Čching-tao (jiné názvy: Qingdao, Tsingtau) posílit její obranu proti Britům a později i Japoncům. Po boku německé posádky na souši hrdinně bojovalo na 133 c.k. námořníků (některé zdroje mluví o nižším počtu osob) a zbytek zůstal na lodi. Z lodi se stala plující palebná baterie a bojovala až do vyčerpání zásob střeliva. K samozatopení SMS Kaiserin Elisabeth došlo 02.11.1914 (některé zdroje uvádějí jiné datum). Po celou dobu bojů lodi velel Fregattenkapitän Richard Makoviz (1868-1946). Po kapitulaci Čching-tao 07.11.1914 byli přeživší c.k. námořníci převezeni do japonských zajateckých táborů. Domů se vrátili až po skončení PSV.


Odkazy
Jan Godzawa-Gołębiowski, Tadeusz Wywerka Prekurat: Druga Wojna Światowa na morzu, wydaw. Lampart, Warszawa 1997, ISBN 83-902554-2-1
Jiří Novák: Zkáza křižníku Kaiserin Elisabeth, Historie a plastikové modelářství 1998, roč. VIII, čís. 3, s. 20-25, ISSN 1210-1427
Günther Berger: Relazioni, Frankfurt am Main 2009, s. 271, ISBN 978-3-631-56922-1
https://www.valka.cz/topic/view/30337/
https://www.valka.cz/clanek_11240.html
cs.wikipedia.org
cs.wikipedia.org
www.forum-marinearchiv.de
www.bild.bundesarchiv.de
Prosím o potvrzení nebo vyvrácení - Mapa via Wiki.

Mapa via Wiki.
Prosím o potvrzení nebo vyvrácení - Mapa via Wiki.

Mapa via Wiki.
Prosím o potvrzení nebo vyvrácení - Na této fotografii, údajně ze zajateckého tábora Asakusa Honganji, někde v žlutém rámečku se nachází Fregattenkapitän Richard Makoviz.

Na této fotografii, údajně ze zajateckého tábora Asakusa Honganji, někde v žlutém rámečku se nachází Fregattenkapitän Richard Makoviz.
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-potvrzeni-nebo-vyvraceni-t163829#496425Verze : 0
MOD
Díký za vyčerpávající odpověď. Je to zajimavé, přesto to není co jsem myslel.
Tyto články na které jste dal odkazy jsem četl až teť. Jsem si téměř jist, že jsem dřív četl jiný článek, kde byla cesta přes kontinet celkem dobře popsána. Bohužel to bylo už pár měsíců zpět.
To co jsem popsal v prvním příspěvku co se asi stalo nemusí být úplně přesné. Už si nedokážu vybavit z jakého důvodu se loď potopila.
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-potvrzeni-nebo-vyvraceni-t163829#496717Verze : 0