Main Menu
User Menu

Přilby: tank., moto., para.

Je to jen několik fotek pro základní rozlišení. V případě zájmu,dodám podrobnější informace.
Přilby: tank., moto., para. - Přilba pro mtospojky D.R. Mk.I

Přilba pro "mtospojky" D.R. Mk.I
Přilby: tank., moto., para. - D.R.MkI -pohled dovnitř.

D.R.MkI -pohled dovnitř.
Přilby: tank., moto., para. - Přilba pro osádky obrněné techniky- R.A.C. MkII.

Přilba pro osádky obrněné techniky- R.A.C. MkII.
Přilby: tank., moto., para. - R.A.C.MkII-vnitřek

R.A.C.MkII-vnitřek
Přilby: tank., moto., para. - Přilba pro výsadkové jednotky- para helmet Mk.III

Přilba pro výsadkové jednotky- "para helmet" Mk.III
Přilby: tank., moto., para. - Para Mk.III-vnitřek

Para Mk.III-vnitřek
URL : https://www.valka.cz/Prilby-tank-moto-para-t28998#102364Verze : 0
Aj,omlouvám se za prohozené popisky. Pocítač a já nejsme zrovna dokonali a sehraní spolupracovníci. Confused
URL : https://www.valka.cz/Prilby-tank-moto-para-t28998#102369Verze : 0
takže když to naivně zrekapituluji - ocelová část je stejná (ale mám pocit že jsem někde zahlédl i tankovou s lemem okraje) a liší se to vnitřkem - výsadková má "vyprouženou výstelku". tanková pevnou výstelku, a motocyklová je podobná výsadkové ale má navíc zátylník.?
URL : https://www.valka.cz/Prilby-tank-moto-para-t28998#221645Verze : 0
To EDDIE : ano, dá se to tak shrnout Smile , diametrální rozdíl je pak už jen v ceně, za níž je možné jednotlivé varianty sehnat v armíkách či v aukcích (pro příklad - za cenu jednoho paragána lze koupit zhruba 4 motocyklisty nebo 6 tankistů Sad
URL : https://www.valka.cz/Prilby-tank-moto-para-t28998#221791Verze : 0
Ano, skořepiny jsou u všech tří přileb stejné. Ale rozdíly začínají už v otvorech pro uchycení vnitří vystýlky. Tanková má vniřek takřka shodný s vnitřkem běžné pěchotní přilby Mk. II terý je přichycen jedním šroubkem na vrcholu skořepiny a podbradník je uchycen v kovových jazýčcích nanýtovaných u spodního okraje v boku skořepiny (lze to vypozorovat na fotkách)
Přilba pro motocyklisty ( DR helmet) má vystýlku přichycenou do kovového (ocel připadně hliník ) "kruhu" který je nanýtován čtyřmy nýty po obvodu přilby u jejího spodního okraje.Potní pásek je kožený, tlumící vložka je filcová (cca. 1 cm. tlustá) a podbradník-nátylník je opět kožený a je všit do koženého obalu polstrování.
Přilba pro příslušníky výsadkových jednotek má vystýlku uchycenou na obdobný "kruh" jako DR ale je vždy hliníkový a kruh je vždy přišroubován. A to buď třemi nebo čtyřmi mosaznýmy šrouby (zaleží va variantě přilby). Šrouby zároceň slouží k uchycení podbradníku(ať již plátěného nebo koženého,opět to je dle varianty). Vystýlka jako taková má opět kožený potní pásek ale tlumící vložka je vyrobena ze zvláštní pórovité gumy (SORBO Rubber) bez pošití kůží. V temeni přilby je vlepen gumový ovál zamezující prosednutí kovové skořepiny na hlavu.
Toť v kostce k základním rozdílům.
Citace :

(ale mám pocit že jsem někde zahlédl i tankovou s lemem okraje)Rozumím-li tomu dobře, mělo by se jednat o provedení přilby s okrajem olemovaným 1" pruhem lisovaného papíru (fíbru). Tato varianta se označuje jako tzv. "fibre rim", byl to znak počáteční produkce kteý je znám hlavně z přileb pro výsadkáře ale v tomto provedení bylo vyrobené i omezené množství přileb RAC.


K cenám, je to hodně relativní položka, "parapřilbu" lze koupit za 3000 kč nebo také 1500 eur. A většine lidí ty přilby přijdou skoro identické (na což také různí dobrodinci hřeší). Zde vyfocené přilby pro motocyklisty a pro obrněné jednotky jsou zajímavé hlavně v tom že se jedná o přilby které používala ČS. samostatná obrněná brigáda ve Velké Británii s níž se dostaly na naše území. Jejich "cena" spočívá v něčem jiném než u třetí přilby která je prostě "jen" zaplacena.
URL : https://www.valka.cz/Prilby-tank-moto-para-t28998#221903Verze : 0