Main Menu
User Menu

Přehled ministrů říšských vlád [1933-1945]

Overview of Ministers of Reichs governments [1933-1945]

Übersicht der Minister der Reichsregierungen [1933-1945]

Přehled ministrů říšských vlád 1933-1945



Reichsminister / Říšští ministři



Kanzler / Kancléř


30/01/1933-30/04/1945 - Adolf Hitler (NSDAP)
30/04/1945-01/05/1945 - Joseph Goebbels (NSDAP)
02/05/1945-23/05/1945 - Johann Ludwig "Lutz" Graf Schwerin von Krosigk



Vizekanzler / Vicekancléř


30/01/1933-01/07/1934 - Franz von Papen (DNVP)




Auswärtiges Amt / Říšské ministerstvo zahraničních věcí


01/06/1932-04/02/1938 - Constantin Freiherr von Neurath (-)
04/02/1938-30/04/1945 - Joachim von Ribbentrop (NSDAP)
30/04/1945-02/05/1945 - Arthur Seyss-Inquart (NSDAP)
02/05/1945-23/05/1945 - Johann Ludwig "Lutz" Graf Schwerin von Krosigk (-)



Reichsministerium des Innern / Říšské ministerstvo vnitra


30/01/1933-24/08/1943 - Wilhelm Frick (NSDAP)
24/08/1943-28/04/1945 - Heinrich Himmler (NSDAP)
02/05/1945-23/05/1945 - Wilhelm Stuckart (NSDAP)



Reichsfinanzministerium / Říšské ministerstvo financí


01/06/1932-23/05/1945 - Johann Ludwig "Lutz" Graf Schwerin von Krosigk



Reichsjustizministerium / Říšské ministerstvo spravedlnosti


01/06/1932-29/01/1941 - Franz Gürtner (od 1937 NSDAP)
31/01/1941-24/08/1942 - Franz Schlegelberger (NSDAP)
24/08/1942-30/04/1945 - Otto Georg Thierack (NSDAP)



Reichspostministerium / Ministerstvo pošt


01/06/1932-02/02/1937 - Paul Freiherr Eltz von Rübenach (-)
02/02/1937-30/04/1945 - Wilhelm Ohnesorge (NSDAP)
02/05/1945-23/05/1945 - Julius Dorpmüller (NSDAP)



Reichswehrministerium - Reichskriegsministerium *1 / Ministerstvo obrany


30/01/1933-04/02/1938 - Werner von Blomberg (-)
04/02/1938---/05/1945 - Wilhelm Keitel jako OB der OKW *2



Reichswirtschaftsministerium / Říšské ministerstvo hospodářství


30/01/1933-29/06/1933 - Alfred Hugenberg (DNVP)
29/06/1933-30/01/1935 - Kurt Schmitt (NSDAP)
30/01/1935-26/11/1937 - Hjalmar Schacht (-)
26/11/1937-01/02/1938 - Hermann Göring (NSDAP)
01/02/1938-30/04/1945 - Walther Funk (NSDAP)



Reichsministerium für Ernährung und Landwirtschaft / Říšské ministerstvo výživy a zemědělství


30/01/1933-29/06/1933 - Alfred Hugenberg (DNVP)
29/06/1933-23/05/1942 - Richard Walther Darré (NSDAP)
23/05/1942-23/05/1945 - Herbert Backe (NSDAP)



Reichsarbeitsministerium / Říšské ministerstvo práce


30/01/1933-23/05/1945 - Franz Seldte (Stahlhelm - poté NSDAP)



Reichsverkehrsministerium / Říšské ministerstvo dopravy


01/06/1932-02/02/1937 - Paul Freiherr Eltz von Rübenach (-)
02/02/1937-23/05/1945 - Julius Dorpmüller (NSDAP)



Reichsministerium für Volksaufklärung und Propaganda / Říšské ministerstvo lidové osvěty a propagandy
13/03/1933-30/04/1945 - Joseph Goebbels (NSDAP)



Reichsluftfahrtministerium / Říšské ministerstvo letecké dopravy


28/04/1933-24/04/1945 - Hermann Göring (NSDAP)



Reichsministerium für Wissenschaft, Erziehung und Volksbildung / Říšské ministerstvo vědy, výchovy a vzdělání lidu


01/05/1934-30/04/1945 - Bernhard Rust (NSDAP)



Reichsministerium für die kirchlichen Angelegenheiten / Říšské ministerstvo pro církevní záležitosti


18/07/1935-15/12/1941 - Hans Kerrl (NSDAP)
15/12/1941-30/04/1945 - Hermann Muhs (NSDAP)



Reichsministerium für Rüstung und Kriegsproduktion / Říšské ministerstvo výzbroje a válečné produkce


17/03/1940-08/02/1942 - Fritz Todt (NSDAP)
08/02/1942-30/04/1945 - Albert Speer (NSDAP)



Reichsministerium für die besetzten Ostgebiete / Říšské ministerstvo pro okupované východní oblasti


17/11/1941-30/04/1945 - Alfred Rosenberg (NSDAP)


Reichsforst- und Jägermeister / Říšský ministr lesního hospodářství (a říšský lovčí)


08/07/1933-23/04/1945



Reichsminister ohne Geschäftsbereich / Říšští ministři bez portfeje

01/05/1939-30/04/1945 - Arthur Seyss-Inquart
01/12/1933-01/07/1934Ernst Röhm
Rudolf Hess
Konstatntin von Neurath






*1 21/5/1935 - Reichswehr změněn na Wehrmacht a Reichswehrministerium změněno na Reichskriegsministerium
*2 Keitel nahradil z pozice své funkce de facto říšského ministra obrany, který nebyl po odvolání von Blomberga jmenován





Není to ještě zcela hotové a ověřené. Vložil jsem to již nyní kvůli dotazu na složení poslední vlády. Upřesním postupně.


Děkuji za pochopení.
URL : https://www.valka.cz/Prehled-ministru-risskych-vlad-1933-1945-t24005#89511Verze : 0
MOD