Main Menu
User Menu

Prehľad predsedov vlád Holandska

Prehľad predsedov vlád Holandska


25.3.1848 – 21.11.1848 Gerrit graaf Schmmelpenninck (dočasný) ; Konz.
21.11.1848 – 1.11.1849 Dirke Donker Curtius a Jacob Matthaeus de Kempenaer ; Konz./Liber.
1.11.1849 – 19.4.1853 Johan Rudolf Thorbecke ; Liber.
19.4.1853 – 1.7.1856 Baron Floris Adriaan von Hall a Dirke Donker Curtius ; Konz./Liber.
1.7.1856 – 18.3.1858 Jastinus Jacob Leonard van der Bruggen ; ARP
18.3.1858 – 23.2.1860 Jan Jacob Rochussen a Pieter Philip van Bosse ; Konz./Liber.
23.2.1860 – 14.3.1861 Baron Floris Adriaan von Hall a Baron Schelte Heemstra ; Konz./Liber.
14.3.1861 – 31.1.1862 Baron Jacob Pieter Pompejus van Zuylen van Nijevelt ; Konz./Liber.
1.2.1862 – 10.2.1866 Johan Rudolf Thorbecke ; Liber.
10.2.1866 – 1.6.1866 Isaac Dignus Fransen van de Putte ; Liber.
1.6.1866 – 4.6.1868 Julius Philip Jacob Adriaan graaf van Zuylen van Nijevelt + Jan Heemskerk Abrahamzoon ; ARP/Konz.
4.6.1866 – 4.1.1871 Philip Peter van Bosse a Cornelis Fock ; Liber.
4.1.1871 – 6.7.1872 Johan Rudolf Thorbecke ; Liber.
6.7.1872 – 27.8.1874 Gerrit de Vries a Isaac Dignus Fransen van de Pute ; Liber.
27.8.1874 – 3.11.1877 Jan Heemskerk Abrahamzoon a Constantijn Theodor van Lynden van Sandenburg ; Konz.
3.11.1877 – 20.8.1879 Johannes Kappeyne van de Coppello ; Liber.
20.8.1879 – 22.4.1883 Constantijn Theodor van Lynden van Sandenburg ; Konz.
22.4.1883 – 20.4.1888 Jan Heemskerk Abrahamzoon ; Konz.
20.4.1888 – 21.8.1891 Aeneas Baron Mackay ; ARP
21.8.1891 – 8.5.1894 Gijsbert van Tienhoven ; Liber.
8.5.1894 – 26.7.1897 Jonkheer Joan Roëll
26.7.1897 – 30.7.1901 Nicolaas Gerard Pierson ; LU
30.7.1901 – 16.8.1905 Abraham Kuyper ; ARP
16.8.1905 – 11.2.1908 Theodoor Herman de Meester ; LU
11.2.1908 – 29.8.1913 Theodoorus Heemskerk ; ARP
29.8.1913 – 9.9.1918 Pieter Willem Adriaan Cort van der Linden ; Liber.
9.9.1918 – 3.8.1925 Jonkheer Charles Joseph Maria Ruys de Beerenbrouck ; AB
4.8.1925 – 8.3.1926 Hendrikus Colijn ; ARP
8.3.1926 – 10.8.1929 Dirk Jan de Geer ; CHU
10.8.1929 – 26.5.1933 Jonkheer Charles Joseph Maria Ruys de Beerenbrouck ; RKSP
26.5.1933 – 10.8.1939 Hendrikus Colijn ; ARP
10.8.1939 – 3.9.1940 Dirk Jan de Geer (od 13.5.1940 v exile v Londýne) ; CHU
3.9.1940 – 24.6.1945 Pieter Sjoerds Gerbrandy (do 23.5.1945 v exile v Londýne) ; ARP
November 1942 – 5.5.1945 Anton Adriaan Mussert (nacistickým Nemeckom dosadený „Vodca“ Holandska) ; NSB
24.6.1945 – 3.7.1946 Willem Schermerhorn ; VBD
3.7.1946 – 7.8.1948 Louis J.M. Beel ; KVP
7.8.1948 – 22.12.1958 Willem Drees ; PvdA
22.12.1958 – 19.5.1959 Louis J.M. Beel ; KVP
19.5.1959 – 24.7.1963 Jan Eduard de Quay ; KVP
24.7.1963 – 14.4.1965 Victor Marijnen ; KVP
14.4.1965 – 22.11.1966 Joseph Cals ; KVP
22.11.1966 – 5.4.1967 Jelle Zijlstra ; ARP
5.4.1967 – 6.7.1971 Piet de Jong ; KVP
6.7.1971 – 11.5.1973 Barend Willem Biesheuvel ; ARP
11.5.1973 – 19.12.1977 Johannes den Uyl ; PvdA
19.12.1977 – 4.11.1982 Andreas van Agt ; KVP, CDA (1980)
4.11.1982 – 22.8.1994 Rudolphus Lubbers ; CDA
22.8.1994 – 22.7.2002 Willem Kok ; PvdA
22.7.2002 - ?.?.???? Jan Peter Balkenende ; CDA
URL : https://www.valka.cz/Prehlad-predsedov-vlad-Holandska-t20802#78689Verze : 0