Main Menu
User Menu

Predajná

okr. Brezno

     
Název:
Name:
Predajná
Originální název:
Original Name:
Predajná
Další názvy:
Other Names:
Predynmyh, Predyuich (1284), Prydem (1358), Predauia (1424), Predayna (1441), Predajna (1786); maďarsky Péteri.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Brezno
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°48'51.87"N 19°27'44.94"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1284
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Ccestný tunel z roku 1928, upravený v roku 1971, moderné hnutie, autorom je Kelemen
- Fara rímskokatolícka, z polovice 18. storočia, barok neskorý, obdĺžnikový pôdorys
- Kostol rímskokatolícky z konca 15. storočia, klenba z polovice 17. storočia a z roku 1754, pôvodne neskorogotický, okolo kostola ohradný múr
- Kúria z prvej polovice 19. storočia, klasicistická
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
Beta Poničanová (26.9.1908 - + 20.12.1987) - herečka SND v Bratislave
Juraj Pejko – (*25.4.1816 - + 10. apríla 1893) Básnik, folklórista, ľudovovýchovný pracovník a advokát
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.obecpredajna.sk
URL : https://www.valka.cz/Predajna-t126410#428602Verze : 0
MOD