Main Menu
User Menu

Pradědeček v 1. světové válce - pomoc s určením jednotky

Diskuse
Prosím odborníky na uniformy a jednotky Rakouska - Uherska o radu.


Můj pradědeček Ignác Ott z Mikulčic, okres Hodonín, narozený 14.7.1888, byl podle pamětí rodiny údajně u dragounů a účastnil se bojů na Piavě. Válku přežil, o zranění nevím. V databázích VHA jsem nenašel nic a když jsem požádal o vyhledání pradědečkových dokumentů, napsali mně, že jeho ročník je skartovaný a že nenašli vůbec nic. Mám jen dvě fotky, které přikládám.
Jde mně o to, zda někdo z Vás dokáže z fotek poznat, u jaké jednotky sloužil, kdy mohl být odveden a kam, jakou má uniformu nebo cokoli dalšího a kde by se případně dalo zjistit o jeho vojenské službě víc. Je možné, že kromě skartovaného osobního spisu existuje ještě něco, kde by mohl figurovat?
Budou jeho papíry v Kriegsarchivu ve Vídni, nebo je zbytečné tam psát?
Na obou fotkách jsou zřejmě podle podoby stejní vojáci.
Na 1. fotce je pradědeček druhý zleva a asi jsou všichni ještě vojíni, na čepicích mají číslo 3 a řekl bych, že mají různé blůzy. Co znamená ta trojka na čepici? Nosili dragouni takovou uniformu nebo je to něco jiného?
Na 2. fotce je pradědeček zcela vpravo a asi s kaprálskou hodností, je to tak? Na druhé fotce mají všichni nárameník jen na levém rameni (to měli dragouni?) a pradědeček má nějaké tři okrouhlé odznaky na pravé straně prsou. Co by to mohlo znamenat nebo být?


Ve větším rozlišení jsou fotky v dalších dvou wordových souborech, ty se dají pěkně zvětšit.


Děkuju za každý nápad a radu.


Hynek
URL : https://www.valka.cz/Pradedecek-v-1-svetove-valce-pomoc-s-urcenim-jednotky-t211675#596162Verze : 6
Zdravím,


pokud je mi známo, číselné označení, které je vidět na fotografii č.1, se používalo bezprostředně po zkončení První světové války ve vznikající československé armádě, domnívám se tedy, že první fotka je z poválečného období (na tom by nebylo nic zvláštního, část vojáků musela zůstat ve službě i nějáký čas po válce, tím spíš poddůstojníci, kterým váš předek zjevně byl).


Fotografie č. 2 jistě pochází ještě z dob Rakouska Uherska. Dle mého mínění se opravdu jedná o skupinu dragounů, neboť ti nosili červené čepice bez štítků, což by zde mohlo být. Ony znaky na hrudi vašeho pradědečka jsou podle mého názoru výkonnostní odznaky, které bylo možné získat například při nastřílení určitého počtu bodů při jakési zkoušce. (tyto odznaky se neudělovali pouze za střelecké dovednosti, váš pradědeček byl podle všeho vlastníkem několika z nich.) Fotografie podle mě pochází z doby těsně před válkou nebo těsně po vypuknutí války, neboť tyto uniformy se z důvodu velké nápadnosti přestaly relativně brzy používat a byly nahrazeny standartními uniformami v barvě štičí šedi, později polní šedi.


Nakonec k původu oné trojky na pokrývce hlavy: Mikulčice spadaly do odvodního obvodu, z kterého byl doplňován třetí pěší pluk, je tedy možné, že se Váš předek v průběhy války dostal k pěchotě. Toto ovšem berte s rezervou, jedná se pouze o domněnku.


Dle mého názoru nemá příliš cenu psát do Kriegsarchivu, neboť osobní spisy byly vydány nástupnickým státům a jak jste již zjistil, u nás byla značná část ročníků později skartována. Ve Vídni jsou, pokud vím, seznamy zraněných, zajatých a vyznamenaných, s těmito ovšem nemám zkušenosti, nebot Kriegsarchiv si účtuje nemalé částky i za negativní odpovědi.


Snad jsem alespoň trochu pomohl.
URL : https://www.valka.cz/Pradedecek-v-1-svetove-valce-pomoc-s-urcenim-jednotky-t211675#597116Verze : 2
Mnohokrát děkuju za Vaši odpověď a cenné rady. Hodně mně to pomohlo a třeba se díky tomu dostanu k dalším informacím.


Hynek
URL : https://www.valka.cz/Pradedecek-v-1-svetove-valce-pomoc-s-urcenim-jednotky-t211675#597375Verze : 0
Pánové,


našel jsem zřejmě jméno svého pradědečka tady:


Verordnungsblatt für die kaiserlich-königliche Landwehr - 1917 Ročník 48 11.08.1917 Číslo 127 - 2085


https://kramerius.army.cz/search/i.jsp?pid=uuid:1892fef0-a744-11e6-b8d9-005056b73ae5&q=ignatz%20ottStojí tam psáno:


Den Schüßen: Ignatz Ott, des Schüßenregiments Nr. 14.


Když jsem hledal, co by to mohlo být za jednotku, tady https://www.vuapraha.cz/node/109 jsem našel, že by mělo jít o 10 pěší pluk Brno.


Podle tohoto to ale když zadám Mikulčice, nesedí:


https://www.velkavalka.info/mista-jednotky.php


Prosím o radu, jestli dělám někde chybu nebo jak najít správnou jednotku, kde mohl sloužit.


Hynek
URL : https://www.valka.cz/Pradedecek-v-1-svetove-valce-pomoc-s-urcenim-jednotky-t211675#599509Verze : 0