Poslední schůze GŠ v roce 1938 - Hana Benešová střílela

Diskuse

Na netu jsem objevil zajímavou informaci o této schůzi -


cituji :
Bratranec ruského legionáře, československého prvorepublikového generála Zmeka, vyprávěl na lágru v Práchovicích po roce 1948, co se odehrálo těsně po Mnichovu 1938, kdy se proti prezidentu Benešovi a jeho kapitulantství vzepřela část naší generality, odchovaná ruskými legiemi, kterou vedl bývalý ruský legionář, armádní generál Ludvík Krejčí při poslední schůzi generálního štábu v roce 1938. Ostře proti Benešovi vystoupil brigádní generál Zmek, povýšený až v poslední chvíli na brigádního generála, neboť byl v nemilosti Beneše, protože odmítl vstoupit do zednářské lóže jako brigádní generál Václav Petřík, na rozdíl od jiných jako byli generálové Eliáš, Vojta, Svátek, Voženílek, Šnejdárek, Bílý. Příliš dobře si pamatoval z července 1932 tiskovou zprávu, jak ve Švýcarsku francouzský ministerský předseda a radikální socialista, svobodný zednář Eduard Herriot prohlásil tisku, že Lausanecká smlouva slevuje Německu válečné reparace za prohranou 1. světovou válku z 36 miliard RM ve zlatě na pouhé 3 miliardy RM splatné do 30 let. Tuto smlouvu podepsal i tehdejší čsl. ministr zahraničí Edvard Beneš, podřízený v lóži zednáři Herriotovi (oba socialisté). Museli vědět, že za půl roku bude u vesla Adolf Hitler v Německu, po volbách v lednu 1933. Byli to především svobodní zednáři, kteří fedrovali Hitlera, aby se dostal k moci národní socialismus. Proč se nevzepřel proti této smlouvě ministr Beneš? O tom se u nás nediskutovalo tiskem, protože byl zednářem, nesloužil potřebám Vlasti a Národa, ale posluhoval světovému zednářství. Asi jako dnešní politici, proti neutralitě ČR.


Generál Zmek žádal Beneše, aby mu jmenoval spojence v této napjaté době, o které se opíral po 20 let. Beneš zareagoval s vypjatými hlasivkami, že jsme byli zrazeni spojenci - Francií a Anglií. Jací to byli "spojenci", když za prohranou 1. světovou válku c.k. Rakouska, reparace musela zaplatit nově vzniklá ČSR, jinak by nebyla uznána v existenci. O to se nikdy Beneš nepokusil, aby byly našemu státu tyto válečné reparace zrušeny. Proto zde byla bída a zadluženost, nízké platy dělníků ve srovnání se Západem. Až přišly na řadu stávky a střílení četnictva do demonstrantů. To byla voda na mlýn KSČ!


Generál Zmek pak vykřikl na Beneše: "Podvedl jste nás!" Hádka dostala na razanci a v té chvíli přítomná Hana Benešová vytáhla z kabely dámský revolver a vystřelila jednu ránu na generála Zmeka, kterému kulka zasáhla levý hrot plíce. Jako obvykle, vše se ututlalo. Po uzdravení žil Zmek v ústraní v Kroměříži. Přišel Protektorát, Zmek byl zatčen a zemřel v koncentračním táboře Oranienburg.



Zdroj: www.svedomi.cz



Zmínka o této události je ještě na několika dalších diskuzních forech.


Dokážete mi někdo tuto informaci o pravdivosti vyprávění potvrdit??
URL : https://www.valka.cz/Posledni-schuze-GS-v-roce-1938-Hana-Benesova-strilela-t110167#388556 Verze : 0
Hezký den, zní to velmi zajímavě. Pokud by to byla pravda, zase by to trochu osvětlilo nepochopitelné Benešovy kroky. Trochu mě jenom mate, co by Benešová dělala ne schůzi GŠ .
URL : https://www.valka.cz/Posledni-schuze-GS-v-roce-1938-Hana-Benesova-strilela-t110167#391480 Verze : 0
Obávám se že "nepochopitelné" kroky byly naopak celkem předvídatelné a odpovídaly jeho běžnému dlouhodobému chování. takže to že se tváří v tvář problémům k tomu postavil tak že vše vzdal a utekl není nic divného. Nikdy se tento zakrslý zbabělec pokud vím nechoval jinak. A co čekat od někoho kdo se sám vidí jako velký státník a jinde je vnímán jako druhořadá figurka? Navíc je v článku typicky česká bolševická blbost o zradě spojenců. Docela bych byl rád kdyby mi někdo ukázal čím byla vázána Anglie vůči RČS. Jde o klasický blábol a nesmysl, RČS žádnou smlouvu s Anglií nemělo a anglie nebyla nijak vázána nám pomoci. Pro ty kdo melou o smlouvě Francie - Anglie, by stálo za to připomenout že dotyčná smlouva se týkala napadení Francie, nikoli RČS. Pokud by tedy byla napadena RČS a Francie nám přišla na pomoc (což podle Nečasovi mise snad i chtěla) nebyla tím Anglie vázána (nebylo by to napadení Francie). A co lze Benešovi jednoznačně zazlívat, je krom podělání se v době mnichovské smlouvy, to co udělal v Londýně jako levicový pohůnek v roce 1942. Jistě to budou nadšenci tohoto "zasloužilého" neradi slyšet, ale právě tam byla zničena demokracie v RČS, došlo k tomu tím že Beneš a pár jeho nohsledů vyhlásili tzv. Národní Frontu, tedy spolek stran které smí být v ČSR. Tam došlo k jednoznačnému pošlapání demokracie, tam se rozhodlo o tom že komunisté jako jedna ze 4 stran budou voleni ve volbách v roce 1946 a tam se de facto rozhodlo že levice je osudem Československa. Je zajímavé že v NF byly jen levicové strany a lidovci, opravdu "demokracie" hodní Beneše. To že se snažil vlézt do zadku Stalinovi a následně mu de facto daroval Podkarpatskou Rus je jen důsledek jeho malých schopností a velkých ambicí. Proti tomu je střelba hysterické Hany Benešové (pokud k ní došlo) jen směšnou epizodou. A Pokud to chceš potvrdit, je mnohem snažší než hledat konspiraci v zednářích, hledat potvrzení že byl dotyčný zraněn, osobně na podobné teorie nevěřím, on ani tisk v RČS nebyl Benešovi nakloněn na 100% a pokud by k přeskočení došlo třeba kvůli podobné věci asi by se to třeba v agrárních novinách objevilo. Mnohem reálnější je že bratr legionář prostě neměl vzdělání a místo velitele divize bylo nejvíc co mohl dostat. Tomu odpovídá i to jmenování na poslední chvíli, kdy už se vědělo že armáda se stane spíše operetou a z generálskou hodností byl spojen vyšší důchod. Osobně bych (kdyby mne to zajímalo) hledal tímhle směrem, navíc v místních novinách (třeba olomouckých) by se o propuštění generála asi psalo. A proč byl léčen tam, když byl údajně postřelen v Praze? Vézt ho takovou dálku je docela zvláštní, spíš to vypadá na fabulaci autora dotyčného článku.
URL : https://www.valka.cz/Posledni-schuze-GS-v-roce-1938-Hana-Benesova-strilela-t110167#391482 Verze : 0
Vzhledem ke skutečnosti že v období od 15. 4. 1928 do 15. 10. 1932 byl velitelem olomouckého pluku 27 a od 14. 10. 1937 se stal velitelem 14. divize v Kroměříži nedaleko Olomouce je pravděpodobné, že mezi jeho známé v tomto městě patřil i odborný lékař ke kterému se uchýlil k diskrétní léčbě. O záznamech z léčení v tomto případě pochybuji
URL : https://www.valka.cz/Posledni-schuze-GS-v-roce-1938-Hana-Benesova-strilela-t110167#391881 Verze : 0
Poněkud pochybuju o nějaké "diskrétní léčbě" pokud byl zasažen do hrudníku (a navíc do plic). sotva mohl cestovat buhví jak dlouho kamsi do Olomouce. To v té době trvalo několik hodin a tedy je to nepravděpodobné. Po pravdě celý článek mi přijde jako nesmysl, bez jakýchkoli podkladů. celé je to postavené na údajném vyprávění jeho bratra kdesi komusi v lágru a od něj (tedy ze třetí huby, se to dověděl autor článku. Mimochodem pisatel je dost mimo i s tím nesmyslem o placení reparací, ty samozřejmě platily všechny země bývalé monarchie, ke kterým naše země samozřejmě patřily. To je jen úchylná představa hlupáků (a Paroubka) že dluhy se neplatí když se změní firma. Dluhy (tedy reparace) vznikly před 28.10 1918, takže byly i naše. Že jsme je platili je celkem logické. Jinou věcí je určení východní hranice Německa (a od něj odvozená mnichovská krize) ta nikdy nebyla pevně určena a RČS zastupoval tehdy právě Beneš. Ony tyhle spiklenecké teorie o zednářích, židech nebo komkoli dalším jsou dost hloupé, skutečnost je většinou mnohem jednodušší a o to horší. A Znovu, jaké měl Zmek vzdělání? Ono být generálem na to nestačilo být legionářem (na plukovníka nejspíš ano) takže tam bych spíš hledal důvod nepovýšení. A na rozdíl od představ lidových (a stavu dnes) je počet generálských míst celkem daný a nového obvykle povýší až když se dotyčné místo uvolní, rozhodně to není na nějaké lóži, povýšení navrhuje samozřejmě armáda, nikoli že si prezident vzpomene na svého kámoše a povýší ho.
Jo a zdroj článku je dost pochybný server )stačí kouknout na další články) takže i to ukazuje spíš na fabulaci pro lehkověrné.
URL : https://www.valka.cz/Posledni-schuze-GS-v-roce-1938-Hana-Benesova-strilela-t110167#391883 Verze : 0
Jak praví jedno rčení, je zbytečné hledat spiknutí tam, kde k vysvětlení stačí hloupost Wink
Jakkoli si myslím, že se Beneš dopustil celé řady závažných chyb a trpěl stejným syndromem, jak Chamberlain (Já jsem mistr diplomat, kdo je víc?), tato hypotéza je silně přitažena za vlasy.
URL : https://www.valka.cz/Posledni-schuze-GS-v-roce-1938-Hana-Benesova-strilela-t110167#391885 Verze : 0
mno, aniz bych chtel zasahovat do teto diskuse, narazil jsem nahodou na tuto vzpominku na syna generala Prchaly, mozna vas to bude ve spojitosti s vyse uvedenym zajimat ...


forum.valka.cz


protoze tam se pise, ze to Prchala miril na Benese behem te diskuse ...
URL : https://www.valka.cz/Posledni-schuze-GS-v-roce-1938-Hana-Benesova-strilela-t110167#392169 Verze : 0
Historka o tom že Prchala hrozil Benešovi pistolí je hodně známá a snad i pravdivá. Prchala byl navíc po pádu republiky (po 15.3.1939) v zahraničí prakticky nejvyšší představitel státu (Beneš nebyl po demisi nic než soukromník už od října 1938) a spolu s Osuským ve Francii odboj jednoznačně vedli, Beneš se přidal v podstatě až v Anglii a uznání naší "vlády" bylo až někdy v roce 1942, před tím byl uznán jen tzv. výbor, což ale nebylo až tak jedinečné, Francouzi to měli podobné. Prostě v zemi na rozdíl třeba od Norska zůstala legální vláda a ta s Němci spolupracovala.
Ovšem to s Prchalou se nestalo na GŠ, ale přímo u Beneše kam za ním přišlo několik generálů a apelovali na něj aby se smlouvě nepodřizoval (to je doloženo, pokud vím). To zda Prchala Benešovi hrozil, nebo chtěl naopak navodit situaci podobnou situaci v Legiích a navodit podobnou situaci jako byla sebevražda plk. Švece je otázkou. Později kdy už se oba vyloženě neměli rádi se Prchala údajně vyjádřil že měl tenkrát Beneše zastřelit, ale to je už jen svědectví ze třetí ruky a mohl to říci i v případě že původním úmyslem nebyla hrozba Benešovi.
URL : https://www.valka.cz/Posledni-schuze-GS-v-roce-1938-Hana-Benesova-strilela-t110167#392186 Verze : 0
Souhlasim s Bitaxem, že tak jak je informace, kterou našel Radim, podáváná, tak je to asi blábol.
URL : https://www.valka.cz/Posledni-schuze-GS-v-roce-1938-Hana-Benesova-strilela-t110167#393127 Verze : 0
Trošku jsem si pošmejdil po odkazech i jinde "Strejda Gúgl ví fšecko Very Happy", a musím souhlasit s bitaxem - celá ta historka těžce zavání fabulací. Je to cosi typu Jedna paní povídala jedné paní, že prý jedna paní slyšela od jiné paní, že jedna paní... A stránky, ze kterých je čerpáno, působí více než podivně. Prostě tuto informaci bych nebral.
Co se vyprávěnek o panu a paní Benešových týče, je to vše na samostatnou diskusi. Já si osobně p. Beneše cením pro jeho konání v protirakouském odboji i v době 1. republiky, takže různé dehonestující hlášky na něho nemusím, a i když nelze popřít, že v řadě situací si - měřeno dnešním metrem - nepočínal nejlépe, dovolím si upřímně pochybovat, že by k jeho nectnostem patřilo i povyšování kamarádíčků do vysokých postů (to ponechme sociálním demokratům a podobným zjevům Cool), nebo tahání manželky, ještě k tomu ozbrojené, na schůze generálního štábu. A "diskrétní léčba průstřelu plic" mi, ač v medicíně laikovi - také přijde jako nesmysl.
URL : https://www.valka.cz/Posledni-schuze-GS-v-roce-1938-Hana-Benesova-strilela-t110167#393142 Verze : 0
Takže abychom to uvedli na pravou míru, stačí zalistovat na valka.cz. Smile
Zmek Josef (1889-1942)
generálem se stal v lednu 1934, takže nikoli na poslední chvíli
měl Válečnou školu v Praze, takže nebyl bez vzdělání
v legiích velel 11. střeleckému pluku, ale je pravda, že jeho kariéra se v republice zpomalila - ve funkci velitele pluku zůstal celých 10 let, což nebylo zcela normální, takže něco na těch zednářích být může
od října 1932 velel brigádě (Vysoké Mýto)
od října 1934 stál v čele oddělení MNO (Praha)
od října 1937 velel divisi (Kroměříž), takže do Olomouce by se léčit asi nejezdil
v březnu 1940 byl zatčen a odsouzen na 15 let za popravu německých válečných zajatců na Sibiři, takže za válečný zločin
zemřel v Sachsenhausenu po dvou a půl letech věznění


Jinak samozřejmě jsme neměli Generální štáb, ale Hlavní štáb branné moci. Do té budovy jen tak někoho nepustili, první dajma (jak by řekl Miloš Zeman) tam rozhodně neměla co dělat a ani v těch dnech v Praze nebyla. Na Ruzyň k letadlu ji podle Benešova (aero)plánu přivezli přímo z Turčianského Svätého Martinu.


Reálné na tom vidím pouze:
- jakousi míru proskribce generálů Petříka a Zmeka, jejich poslední funkce ve srovnání s kariérou v legiích byly velmi nízké;
- Benešovo podřizování se zednářským požadavkům, které je všeobecně známo, jeho přijetí do francouzské lóže před válkou by mnohé vysvětlovalo.
URL : https://www.valka.cz/Posledni-schuze-GS-v-roce-1938-Hana-Benesova-strilela-t110167#393143 Verze : 0
Jirko, jen tak na okraj, byla v té době (tedy před rokem 1934) volná funkce do které mohli Zmeka povýšit? On je tu dost možná jeden problém, zasloužilých bylo mnoho, ale funkčních míst omezený počet (a pak tedy ti zasloužilejší je obsadili a ostatní seděli a čekali) a druhá otázka, kdy skončil Válečnou školu v Praze? Přiznám se že mi není moc jasné jak se absolvent této školy a třeba absolventi z Francie od sebe lišili co se postupu týče (i to může být vysvětlením). Prostě i v tom "zpomalení" kariéry bych nehledal nějaké "špinavé prsty zednářstva" ale spíš přirozené příčiny, typu máme xy absolventů škol, ale jen xy - z míst, koho vybereme na povýšení. Je to pokud vím standardní situace nejen v armádě.
URL : https://www.valka.cz/Posledni-schuze-GS-v-roce-1938-Hana-Benesova-strilela-t110167#393160 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více