Pomozte s identifikací bunkru

Diskuse

Ahoj, neví náhodou někdo, co to stojí za bunkr v Českých Budějovicích za stadionem Dynama u řeky? Zdá se mi to jako poválečný, možná CO (civilní obrana). Částečně zazděný - vchod, střílny, kde je díra - tam je bordel - lidi jsou prasata... nikde to na netu nemůžu najít... díky moc. Roman
URL : https://www.valka.cz/Pomozte-s-identifikaci-bunkru-t126143#428052 Verze : 0
Vážený pane kolego,
s vaší žádostí si nevím rady, snad pomohou místní pamětníci.


Informaci o budově můžete také najít ve vyhledávači nemovitostí Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. Na ukázku přikládám výřez z mapy ČB, která byla doplněna o takzvané "ortofoto".


Mapa ČÚZK je interaktivní, takže sám můžete hledat informace. Vyhledání popisu, či souřadnic je velmi jednoduché. Například na zkoušku jsem si určil GPS stromořadí u řeky - viz oranžový záměrný kříž.


Zdroj
sgi.nahlizenidokn.cuzk.cz
Pomozte s identifikací bunkru - Fotokopie mapy pozemků na Střeleckém ostrově v Českých Budějovicích.

Fotokopie mapy pozemků na Střeleckém ostrově v Českých Budějovicích.
URL : https://www.valka.cz/Pomozte-s-identifikaci-bunkru-t126143#428065 Verze : 0
Díky, to jsem už zkoušel a nic... Roman
URL : https://www.valka.cz/Pomozte-s-identifikaci-bunkru-t126143#428084 Verze : 0
Vážený pane kolego,
trochu mi uniká smysl rozpravy, ale budiž.


Zkusil jsem to znovu na výše uvedené mapě. Například jsem zapnul "tlačítko KN" které nabízí informace o nemovitosti. Pomocí myši jsem vyhledal a rozklikl stejné místo. V novém okně se zobrazí požadovaná informace, včetně odkazu na majitele. Na vás pak záleží, zda se majitele dotážete osobně, nebo jej písemně požádáte o odpověď.


V případě, že vám mapa nenabídla to co hledáte, můžete pokračovat v hledání, například rozkliknutím odkazu "sousední parcely". V případě malých, nebo členitých parcel lze použít větší rozlišení mapy.


Teď jsem si uvědomil, že pořád mluvíme o jakémsi objektu XY, který se nachází někde u řeky, za jakýmsi stadionem. Což takhle jej vyfotografovat, nebo pomocí katastrální mapy určit jeho GPS. To by nám přespolním usnadnilo práci.
Pomozte s identifikací bunkru - Fotokopie mapy pozemků na Střeleckém ostrově v Českých Budějovicích.

Fotokopie mapy pozemků na Střeleckém ostrově v Českých Budějovicích.
URL : https://www.valka.cz/Pomozte-s-identifikaci-bunkru-t126143#428118 Verze : 0
Takže, první chyba je že ta stavba NENÍ za stadionem, ale stojí poblíž zadní brány vodárny. Parcelní číslo 81 a katastr Č. Budějovice 7. Na mapě objekt není a věcné břemeno je pouze k vedení. Parcela patří městu. Objekt rozhodně není příliš starý, uhýbá se totiž stromu, který musel být v době stavby už poměrně silný, takže objekt je mladší než strom. Odhadl bych, že je tak ze sedmdesátých, nebo osmdesátých let. V reálu nemá žádné střílny, jen jedno čtvercové okno v úrovni terénu obrácené přibližně na jih. Je to přibližně 14stěn (asi bylo jednodušší dělat bednění do rovných ploch) s tím že v místě k řece, kde stojí strom, je objekt "vykousnut" aby strom mohl zůstat na místě. Na straně k Mánesově ulici byl zřejmě vchod a k němu přistavěna obdélníková "předsíňka" s dveřmi (dnes) na obě strany tedy k řece i k vodárně. Objekt má sílu stěn cca 50 cm (možná o málo víc) a na stěnách jsou vidět stopy prken po bednění do kterého to bylo lito. Střecha je v podstatě nízký kužel docela kvalitně zkletovaný (možná to bylo opraveno). Oboje dveře do předsíňky i okno byly celkem nekvalitně zazděny (materiál je různý, zřejmě co bylo po ruce). U okénka je možné, že původně bylo předěleno jednou vodorovnou tyčí (je tam vidět v zazdívce). Celkově to moc nepůsobí jako bunkr, spíš jako nějaké obslužné zařízení vodárny. Odhadl bych, že je to možná zbytek původního nabírání vody z doby než bylo postaveno zařízení na Malši v Římově. Z návštěvy vodárny vím, že původní tvar koryta byl zcela jiný než dnes (byly tam přívodní koryta) a místo se dodnes jmenuje "Střelecký ostrov", byť už dávno ostrovem není. Terén se zřejmě zvedl a objekt tak dnes vypadá nižší, původně zřejmě byl asi o metr výš nad úrovní (tehdejšího) terénu.


Fotky jsou mé vlastní.
Pomozte s identifikací bunkru - Okno opravdu jako střílna moc nevypadá, teoreticky by to mohly být i úzké dveře.

Okno opravdu jako střílna moc nevypadá, teoreticky by to mohly být i úzké dveře.
Pomozte s identifikací bunkru - Vchod od řeky.

Vchod od řeky.
Pomozte s identifikací bunkru - Vchod ze strany od vodárny.

Vchod ze strany od vodárny.
Pomozte s identifikací bunkru - Pohled na objekt ze strany od jihu, je vidět že strom, kterému se objekt vyhýbá je docela starý.

Pohled na objekt ze strany od jihu, je vidět že strom, kterému se objekt vyhýbá je docela starý.
URL : https://www.valka.cz/Pomozte-s-identifikaci-bunkru-t126143#428758 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více