Main Menu
User Menu

Pohronská Polhora

okr. Brezno

     
Název:
Name:
Pohronská Polhora
Originální název:
Original Name:
Pohronská Polhora
Další názvy:
Other Names:
Polhora (1786); maďarsky Erdőköz.8, neskoršie upravený
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Brezno
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°45'18.56"N 19°47'56.75"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1786
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Pomník padlým v SNP, na námestí, postavený v roku 1954, autormi sú Rybárik a Drobil
- Cintorín založený v 19.storočí, upravený v prvej polovici 20.storočia
- Kostol rímskokatolícky, postavený v rokoch 1802 – 1808, neskoršie upravený
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
Štefan Padlička (1867 – 1939), sochár
Pôsobisko:
1804 – 1805 Jozef Dekret-Matejovie (1774 – 1841), priekopník lesníctva
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V roku 1942 po požiari obce sa časť obyvateľov usídlila na východné Slovensko do obce Ploské a založili obec Nová Polhora.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.ppolhora.sk
URL CZ: https://www.valka.cz/Pohronska-Polhora-t126408#428598Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Brezno-t126408#428598Version : 0
MOD