Main Menu
User Menu

Pohorelá

okr. Brezno

     
Název:
Name:
Pohorelá
Originální název:
Original Name:
Pohorelá
Další názvy:
Other Names:
Pohorela (1612), Pohorella (1650); maďarsky Pohorella.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Brezno
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°51'57.94"N 20°01'04.52"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1612
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Vozové brány drevené, postavená začiatkom 20.storočia
- Pavilón s pomníkom, liatina, venovaný je Ferdinandovi Coburgovi, nachádza sa v Pohorelskej Maši, postavený v roku 1841, novogotika
- Hrob s náhrobníkom Jozefa Bahéryho
- Kaštieľ, označovaný aj ako Coburgovská kúria, postavený koncom 19. storočia, prestavaný v 20. storočí, secesia
- Kostol rímskokatolícky sv. Filipa, postavený v roku 1903, secesia
- Kostol rímskokatolícky sv. Štefana, z roku 1762, prestavaný v rokoch 1883, 1906, 1926, barokový sloh
- Kováčska vyhňa z roku 1885
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Pôsobisko:
Jozef Bahéry (1844-1931), hudobník, publicista
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.pohorela.sk
URL : https://www.valka.cz/Pohorela-t126406#428596Verze : 0
MOD