Main Menu
User Menu

Podbrezová

okr. Brezno

     
Název:
Name:
Podbrezová
Originální název:
Original Name:
Podbrezová
Další názvy:
Other Names:
Lopej – (1406) Loper, (1424) Lupea, (1455) Lopye, (1470) Lopeya, (1873) Lopej; maďarsky Lopér


Štiavnička – (1471) Sthawnycze, (1455) Schawnycza, (1470) Schebnicza, (1563) Schewnitzkha, (1567) Sthyawniczka, Schewnycza.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Brezno
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°48'37.28"N 19°32'19.92"E
Místní části:
Local Municipalities:
Chvatimech, Lopej, Štiavnička
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1953
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Kostol rímsko-katolícky novogotický z roku 1856
- Pamätníky a pamätné tabule, najmä SNP
Lopej:
- Kostol rímsko-katolícky gotický, ohradený múrom zo 17. storočia, prestavaný v roku 1752
- Pamätník obetí 2. svetovej vojny
- Pamätná tabuľa SNP
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
Ján Gál-Podďumbiersky (1890-1964) spisovateľ, narodil sa v Lopeji
Pôsobisko:
Václav Chlumecký (1861-1944) – publicista, organizátor robotníckeho hnutia, pôsobil tu v rokoch 1900-1918
František Švantner (1912-1950) – spisovateľ, pôsobil tu v rokoch 1940-1945
Jozef Gregor Tajovský (1874-1940) – spisovateľ, dramatik, pôsobil v Lopeji
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Obec Štiavnička bola pričlenená ku obci Podbrezová v roku 1953 spolu s obcou Lopej, ktorej do roku 1953 Podbrezová patrila.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.podbrezova.sk
URL : https://www.valka.cz/Podbrezova-t126405#428595Verze : 0
MOD