Main Menu
User Menu

Pionýr vs. Hitlerjugend

Diskuse
Vážení kolegové,


nedávno jsem narazil na určité srovnání Pionýra, tedy Pionýrské organizace Socialistického svazu mládeže a Hitlerjugend.


Dozvěděl jsem se něco v tom smyslu, že českoslovenští komunisté, potažmo ti sovětští, nebyli v takovém tom zfanatizování tak úspěšní jako nacisté.


Chtěl bych se zeptat na Váš názor a zda-li se vůbec tyto organizace dají srovnávat.


Děkuji za Vaše příspěvky.
URL : https://www.valka.cz/Pionyr-vs-Hitlerjugend-t88874#330970Verze : 0
Myslím že srovnáváš dvě různé věci, PO SSM byla po roce 1969, a to už byla doba kdy nadšení dávno odeznělo a nikdo to už nebral moc vážně. Jiná situace ale byla určitě v době let padesátých, kdy PO ČSM vznikla. Stejně tak pionýři v SSSR v dvacátých a třicátých letech se zřejmě nadšením hodně lišili od těch z let sedmdesátých. Je tedy třeba si říci o jakou dobu jde, na rozdíl od HJ byl PO u nás mnohem déle (je pokud vím dodnes) a v SSSR ještě déle.
URL : https://www.valka.cz/Pionyr-vs-Hitlerjugend-t88874#330980Verze : 0
Vážení , já pamatuji ještě na škole i náboženství z kterého jsem však byl vyloučen. Pionýrská organizace byla opravdu jen zájmová , alespoň u nás , měli jsme si hrát a podobně , no spíše jsme zlobili a vedoucí byl někdo ze starších studentů. V každém městě existoval i tak zvaný Pionýrský dům . Tehdejší náš ředitel byl bývalý skaut a junák a já si vzpomínám ,že jsem z PO ,který snad vyhovoval děvčatům utekl do Turistického oddílu ,který vedl opět bývalý skaut . Mohu Vás ubezpečit ,že žádná ideologie v tom tehdy nebyla . Po roce 1968 se to však v SSM zfanatizovalo a k tomu již nevím nic , neb svazáci mně s prominutím hrozně " hrdelili " na vojně , mnohdy si svoji neschopnost a lenost kompenzovali ideologicky na svých velitelích . Ale jinak to bychom mohli hovořit i o Kuratoriu ( tedy to nepamatuji ) ,ale ani zde v Protektorátu to nebylo nic moc .Nevylučuji , že některý soudruh mohl být více na ideologické výši , nrž ty moji ,které jsem znal .
URL : https://www.valka.cz/Pionyr-vs-Hitlerjugend-t88874#330981Verze : 0
Tak pokusil jsem se to srovnat už jen kvůli tomu, že se de facto jednalo o mládež vychovávanou totalitním režimem. Na časovém období podle mého názoru až tak nezáleží.
URL : https://www.valka.cz/Pionyr-vs-Hitlerjugend-t88874#330998Verze : 0
Obávám se že dost záleží. Tak jako se měnil ten režim, měnil se i pionýr. Mohu říci že mé zkušenosti jsou přesně opačné než altmanovi. Ten který jsem poznal počátkem let šedesátých byl už jen odleskem toho původního, ale jednalo se jen o nesmyslnou politickou organizaci se snahou indoktrinovat děti žvaněním o politice, dokonce jsem zažil že jednoho kluka tam nevzali (vstupovalo se hromadně), protože tatík byl soukromý zemědělec. Naopak později už to byl jen odlesk kde to bylo jen formální a o to vstoupit se lidi moc nesnažili. Hodně to bylo o lidech co konkrétní skupinu vedli.
URL : https://www.valka.cz/Pionyr-vs-Hitlerjugend-t88874#331014Verze : 0
Oh, tak to máš pravdu, bitaxi. To jsem si neuvědomil, díky. Ale znamená to, pokud jsem správně pochopil, že Hitlerjugend se po dobu Třetí říše neměnil?
URL : https://www.valka.cz/Pionyr-vs-Hitlerjugend-t88874#331020Verze : 0
musíš si uvědomit že HJ měl na různé změny jen asi deset let, zatímco pionýr u nás asi 40 a v SSSR skoro jednou tolik. Jak moc se HJ změnil nedokážu odhadnout, asi jen málo, vznikl stejně jako pionýr, tedy jako organizace politické strany a stejně jako pionýr sloužil k tomu aby se děti dali indoktrinovat její politickou orientací. Obě organizace se snažily děti podřídit určité kázni (podobně jako na vojně). Jak moc se podobaly je otázkou, já zažil pionýr už v podstatě v úpadku, jako organizaci která byla jen v podstatě otravnou nutností, PO SSM jsem už nezažil Smile ale z vnějšku to bylo ještě slabší a spíš se to od politiky dost oddělovalo.
URL : https://www.valka.cz/Pionyr-vs-Hitlerjugend-t88874#331024Verze : 0
PO SZM - na jednej strane nie je možné zabudnúť na jej indoktrinačné aktivity všetkých druhov, na druhej strane nemožno zabudnúť ani na aktivity "vzdelávacie" alebo ako to nazvať - záujmová činnosť pod patronátom PO zahrňovala pomerne dosť technických, prírodovedných, športových a kultúrnych aktivít pre deti a mládež.
Celkom podstatné je, že tieto záujmové aktivity mládeže boli pomerne štedro financované a dotované "štátom" či už priamo alebo nepriamo.
V podstate to platilo i pre Sväzarm, čo je druhá taká významná organizácia podobného typu.
URL : https://www.valka.cz/Pionyr-vs-Hitlerjugend-t88874#331573Verze : 0