Main Menu
User Menu

Petrova, Galina Konstantinovna

Galina Konstantinovna Petrova

Галина Константиновна Петрова

Gvard. glavnij staršina Galina K. Petrova - zdravotnice 386. sam. prap. nám. pěchoty Černomořské flotily


(1920 - 1943)Hrdinka Sovětského svazu


Narodila se 5. září 1920 v městě Nikolajev. Po ukončení střední školy odešla studovat na Novočerkasský polytechnický institut. Vdala se za spolužáka a v roce 1939 mu porodila syna.


Po napadení SSSR v roce 1941 vstoupila do školy zdravotních sester v Krasnodarsku. Po ukončení kurzů pracovala v městské nemocnici a v březnu 1942 vstoupila dobrovolně do armády - k vojenskému námořnictvu. Na frontě bojovala jako zdravotnice 386. samostatného praporu námořní pěchoty při novorossijském velitelství Černomořské flotily. Glavnij staršina Petrova se 1. listopadu 1943 pod silnou palbou nepřítele vylodila se svým praporem v sestavě 18. armády na krymském pobřeží v oblasti Eltigenu, jižně od Kerče. Galina šla v první linii útoku a provedla „morjaky“ přes minové pole. Za jedinou noc vynesla z boje na předmostí na dvě desítky těžce raněných a přitom sama palbou ze samopalu srážela útočníky. S podporou dělostřelectva z Tamanského polostrova a letadel 4. letecké armády námořní pěšáci odrazili na 20 protiútoků nepřítele. Během třicetidenních bojů o „ohnivou zem“, jak se Eltigenu začalo říkat, hlavní staršina Petrova zachránila na 200 raněných.


Zlatá hvězda Hrdiny SSSR jí byla udělena 17. listopadu 1943, jako jediné příslušnici námořní pěchoty vůbec. Počátkem prosince, v bojích na předměstí Kerče, byla raněna a přepravena do nemocnice. 8. prosince byla kerčská nemocnice bombardována a mezi mnoha oběťmi byla i odvážná sanitářka. V Kerči, kde byla pohřbena, stojí její památník, jméno Galiny Petrové je zlatým písmem zaneseno v kronice Černomořské flotily a v Nikolajovu nese její jméno škola a ulice.
URL : https://www.valka.cz/Petrova-Galina-Konstantinovna-t22585#85440Verze : 0