Main Menu
User Menu

Pčelincev, Vladimir Nikolajevič

Vladimir Nikolayevich Pchelintsev

Владимир Николаевич Пчелинцев

Polkovnik Vladimir N. Pčelincev


* 30.8.1918
+


- odstřelovač 11. samostatné střelecké brigády 8. armády Leningradského frontu; Hrdina Sovětského svazuNarodil se 30. srpna 1918 v Tambově v rodině úředníka. Po škole šel studovat na Leningradský báňský institut a zároveň v roce 1939 absolvoval školu odstřelovačů v Osoaviachimu.


Když vypukla válka, byl povolán do Rudé armády a v červenci 1941 se stal odstřelovačem 11. samostatné střelecké brigády Leningradského frontu. Jen za období od září 1941 do února 1942 si na své osobní „konto“ zapsal 102 německých vojáků a důstojníků, včetně 14 nepřátelských odstřelovačů. Stal se hlavním iniciátorem masového hnutí leningradských odstřelovačů a odstřelovaček, kteří složili tisíce nepřátel, obléhajících jejich milované město. 6. února 1942 mu byla udělena Zlatá hvězda hrdiny SSSR. V listopadu téhož roku se stal spolu s L. M. Pavličenkovou členem delegace sovětské mládeže, která podnikla cestu po Velké Británii, Spojených státech a Kanadě a setkala se s prezidentem F. D. Roosveltem a Eleanor Roosveltovou. Po návratu byl ml. lejtěnant Pčelincev jmenován instruktorem školy odstřelovačů a v roce 1944 absolvoval speciální kurzy „Vystrel“. Do konce války padlo pod výstřely tohoto vynikajícího odstřelovače na 456 německých vojáků a důstojníků.


Po válce zůstal sloužit v armádě a v roce 1952 úspěšně zakončil Vojenskou akademii spojařů. Do zálohy odešel v roce 1976 v hodnosti polkovnik. Nyní žije v Balašinu u Moskvy. Kromě titulu Hrdiny SSSR je též nositelem Řádu Vlastenecké války 1. stupně, Řádu Rudé hvězdy a mnoha jiných řádů a medailí, včetně zahraničních.
Pčelincev, Vladimir Nikolajevič - S delegací mládeže v Manchesteru, 1942

S delegací mládeže v Manchesteru, 1942
URL : https://www.valka.cz/Pcelincev-Vladimir-Nikolajevic-t31506#113781Verze : 0
HSS Vladimir N. Pčelincev je autorem tří knih. První dvě - Как я стал снайпером a Снайперское движение в годы Великой Отечественной войны popisují historii odstřelovačského hnutí za války a jeho osobní účast v něm. Třetí kniha Особая миссия je věnována cestě po Spojených státech, Kanadě a Velké Británii, které se zúčastnil jako člen Mezinárodního studentského výboru. Přikládám několik fotografií z této knihy, která poprvé vyšla až v roce 1991.
Zemřel 27. července 1997 v Moskvě.
Pčelincev, Vladimir Nikolajevič - V. Pčelincev s L. Pavličenkovou ve společnosti M. M. Litvinova, velvyslance SSSR ve Washingtonu

V. Pčelincev s L. Pavličenkovou ve společnosti M. M. Litvinova, velvyslance SSSR ve Washingtonu
Pčelincev, Vladimir Nikolajevič - V. Pčelincev se členy delegace při prohlídce pobřežních opevnění ve Velké Británii

V. Pčelincev se členy delegace při prohlídce pobřežních opevnění ve Velké Británii
URL : https://www.valka.cz/Pcelincev-Vladimir-Nikolajevic-t31506#249020Verze : 0