Paříž

Diskuse

Neví někdo jestli byla Paříž za 1.světové války bombardována letecky??????
URL : https://www.valka.cz/Pariz-t7657#20139 Verze : 0
Som si skoro na 100percent istý, že Paríž nebol v prvej svetovej vojne bombardovaný letecky
URL : https://www.valka.cz/Pariz-t7657#20523 Verze : 0
Ale bylo ostřelováno dalekonosným dělem ze vzdálenosti cca 100 až 115km tip děla bohužel nevím ale nedávno jsem ho viděl na obrázku . Hlaveň byla cca 22 metrů dlouhá (nebyla samonosná ale umístěná do jakéhosi rámu) ráže pravděpodobně 200mm střely vážily cca 120kg ale to nevím jistě. Taková malá perlička , v Paříži si mysleli že je bombarduje nějaká vzducholoď nebo letadlo ale nic neviděli , zjistili to prý až za 3 dny (podle jedné verze)úplně náhodou jeden průzkumný letoun který přelétával nad palebným postavením tohoto děla podle druhé verze zjistili přibližné místo podle nějakých výpočtů. Co je pravda to nevím ale v každém případě se toto dělo nacházelo mimo dosah jakékoli bojové jednotky takže mohli pálit podle libosti. Vypálilo prý 60 až 100 ran cca 160 lidí zahynulo a zbořeno bylo několik set budov. Na webu je prý o tom dobrý článek (v četně mapy dopadu střel) zkusím se po něm porozhlédnout a jestly něco najdu tak tady na to nachám odkaz.
URL : https://www.valka.cz/Pariz-t7657#20568 Verze : 0
Stejné téma je dobře zpracováno tuším v HPM.
URL : https://www.valka.cz/Pariz-t7657#20577 Verze : 0
Som si skoro na 100percent istý, že Paríž bol v prvej svetovej vojne bombardovaný letecky. Very Happy


K prvnímu náletu na Paříž a současně také k prvnímu bombardování města došlo 30. srpna 1914. Útok podnikl Rumpler A.II Taube, pilotovaný poručíkem von Hiddessenem. Němec svrhl tři granáty, německou vlajku a výzvu, aby Francie kapitulovala.


Pravidelně se začaly letouny Taube nad Paříží objevovat v polovině října 1914. Letouny přilétaly vždy v pět hodin odpoledne (proto se jim začalo říkat "holubi o páté"), kdy bylo v ulicích hodně lidí a očekávaly se proto velké ztráty. Celkem si tyto nálety vyžádaly 11 mrtvých 50 zraněných a vyvolaly mezi obyvatelstvem značné napětí. Byl to zřejmě první pokus demoralizovat civilní obyvatelstvo pomocí náletů.


Náletů na Paříž se účastnily také vzducholodě . Např. v noci 21.3. 1915 zaútočily na Paříž Zeppeliny Z.X, LZ 35 a vzducholoď Schüte-Lanz SL.2. Posledně jmenovaná byla poškozena protiletadlovou dělostřelbou při přeletu fronty a vrátila se. Zbylé dvě shodily na Paříž zápalné pumy, z nichž však jen šest spadlo dovnitř města a zbytek zasáhl předměstí. Z.X byla vzápětí sestřelena a od útoků na Paříž pak bylo upuštěno, protože příletové trasy k ní byly silně bráněny frontovými a týlovými palebnými prostředky.
URL : https://www.valka.cz/Pariz-t7657#20594 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více