Main Menu
User Menu

Pár žačátečnických otázek...:)

Diskuse
Ahoj, předem díky za trpělivost. Vrátil jsme se k modelování a po letadélku které ted zhotovuju sem dostal pifku na nejaký tančík...a to Sturmgeschutz III. verzi s krátkou hlavní...protože vmojem oblíbeném 1:72 se kvalitní nedělá tak jsem si vybral tuto Tamiyu - https://www.tamiyausa.com/product/item.php?product-id=32507 . Je to dobrá volba? Dál bych se vás potom rád poptal na nejaké typi ohledne barvení a detailů...
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95395Verze : 0
Předpokládám že jde o čtvrtku (1/48) , o té asi moc lidí podrobnosti neví, je to myslím novinka, pokud se o ní píše tak pochvalně. Typické zbarvení je ta tanková šeď (panzer grau) měl by tu být článek o německých barvách tam by o ní mělo být víc.
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95396Verze : 0
bitaxe: Diky, me spis zajimaji ruzne technicke otazky pri procesu zbarveni... -S tanky moc zkusenosti nemam. Co sem videl tak bezne lide slepi uplne cely model i s pasy a strikaji - Jak se potom barvy kola a pasy - to musí být nesmírně složité.
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95397Verze : 0
Tady ti přiznám se neporadím, já to barvím zvlášť , jsem v tomhle konzervativní Smile pokud vím na kola (tedy na jejich gumové obruče) se používají masky od eduardů, navíc když to zatřeš bahnem tak to není asi tolik poznat, jak schovají pás ale nevím. Sám to dělám tak že postavím většinu modelu, nastříkám a zaprasím bahnem (pokud ho tam dávám) a pak teprve lepím už nabarvená a zablácená kola. Ale podle některých kolegů je to co píšeš ty snažší a rychlejší.
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95399Verze : 0
Bitaxe:) No já právě nevím... mě to příjde děsná piplačka to barvit když je to slepený...ale zase nejdříve barvitt pásy a kola...při lepení se ta barva musí docela rozmazávat? Jinak jak se dělá bahno, rez na pásech apodobně? Nemáš prosímtě nějaké fotky tvých modelů? díky.
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95403Verze : 0
Barva se nerozmazává, v tom problém není, ti co stříkají celek zřejmě moc piplačky nedělají a schovají to pod patinu. hodně se o tom dá najít v Modeláři (dneska asi to nejlepší co na tohle téma vychází) v posledních dvou ročnících.
Bláto se dělá různě (každý má svůj recept Smile ) já používám latexový tmel, který jde obarvit nějakou barvou na malování zdí (obvykle je to v kelímku) toho tmelu je ale dost velká piksla , asi dvě kila a to je tak na tisíc tanků Smile jednodušší je si koupit tohle už namíchané, dělá to Plis Model a prodává to myslím i MPM nebo Artur, je toho plechovka asi ajko na Humbrol a vystačí to na několik modelů, dělají asi 5 barev a jde to dobarvit (třeba temperou. Existuje i spousta dalších receptů, některé možná lepší. Já to většinou nanáším molitanem uchyceným ve verzatilce (prostě to natupuju) vypadá to pak víc "kostrbatě" jako opravdové bláto, na skla a podobné plochy to zředím vodou a fouknu to buď fixírkou, nebo kartáčkem na zuby (prostě ho namočím a přejedu prstem přes stětiny a on to tam nastříká)
Modely nefotím, takže tady tě zklamu, ani s nim už leta nesoutěžím, dělám to pro radost a ne na chlubení (stejně se nikdy nezavděčíš všem a dohadovat se s někým proč je to tak když on si maslí že by to mělo být jinak za to nestojí) navíc dělám dost reziny a ty na podobné atrakce nejsou to pravé (ale zas se v nich dělají pěkné typy) .
Nejlíp by ti poradil asi Brano, zkus se na něj obrátit (jde ho najít) dělá taky techniku (a skvěle) klidně mne práskni že jsem ti to poradil Smile znám se s ním i osobně.
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95415Verze : 0
bitaxe: díky moc za odpovědi! Brana si zkusím odchytnout:)
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95422Verze : 0
Nemáš zač Smile
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95423Verze : 0
Nooooo,ak Bitaxe myslel mňa,tak musím vysvetliť omyl,v kt.zotrváva a nieje v tom sám...mám dojem,že musím opäť vysvetliť,že niesom Braňo Herain... Very Happy Very Happy Very Happy Tudíž sa nepoznáme....
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95463Verze : 0
MOD
Že ty budeš Mojsej Very Happy Very Happy Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95477Verze : 0
Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95485Verze : 0
MOD
Tak kdo je "TEN" Brano?Smile
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95501Verze : 0
Přiznám se že jsem opravdu myslel že jsi Brano Herain Sad
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95526Verze : 0

Citace - Jan Skácelík :

Bitaxe:) No já právě nevím... mě to příjde děsná piplačka to barvit když je to slepený...ale zase nejdříve barvitt pásy a kola...při lepení se ta barva musí docela rozmazávat? Jinak jak se dělá bahno, rez na pásech apodobně? Nemáš prosímtě nějaké fotky tvých modelů? díky.

Já to taky barvím zvlášť.
Bahno dělám smícháním jemné hlíny (přesáté přes sítko na čaj a dámskou punčochu), trochy pigmentu StarDust, trochy vody a trochy herkulesu a případně to přibarvím akrylátovkou. Pak to patlám nakrátko sestřiženým štětcem s tvrdými štětinami.


A rez? Vezmi rezavou lešenářskou trubku (nebo cokoli pořádně rezavého), nech ji pořádně uschnout, polož pod ní noviny a rez obrus hrubým šmirglem. Takto získanou rez přesej přes punčochu a nanášet jí můžeš normálním štětcem. Pokud chceš, aby na modelu zůstal nádherný odstín světlé rzi (skutečné!), tak ji ale nesmíš přelakovávat - po přelakování ztmavne a vytvoří odstín staré, tmavé rzi.


Pár fotek najdeš tady:
https://www.valka.cz/topic/view/17768/
https://www.valka.cz/topic/view/17769/


To Brano: Taky jsem myslel, že jsi ten, co nejsi Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95549Verze : 0
MOD
Já osobně taktéž používám metody popsané bitaxem - tedy nabarvená a napatinovaná kola usazuji na osičky nastříkané a zablácené korby, následně pak natahuji pásy, též s patřičným opotřebením provozem. To bahno používám právě od Plus Modelu, je vodou ředitelné a opravdu se vyrábí asi pět odstínů. Občas jsem do toho vmíchal špetku pudru, ale vesměs se to neukázalo moc nutné, to bláto samo o sobě vytváří docela slušnou vrstvu a já se řídím zásadou, že méně je někdy (veeelmi často! Smile více. Bývám opatrný i s patinou, mám rád používání kříd a tzv."suchého štětce".
Ten rez popisovaný Tangem mě láká - musím jej někde vyzkoušet Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95561Verze : 0
Pokud jde o rez před časem se objevil přípravek "instant rust" , měli to v MPM, pozor na něj není to určeno na modely, ale na rámy obrazů a rez který to vytváří je sice barevně skvělý, ale hrozně hrubý i na 1/35, asi by to šlo na 1/16 a větší, povedlo se mi načatou soupravu koupit za polovic (původně to bylo za 600,-) a občas s tím experimentuju, (vždycky si řeknu "přece to jít musí") ale výsledky pořád ještě nejsou to pravé jakodové.
Patina je opravdu solidně popsána v Modeláři (tzv Migova škola) a asi i v Novinkách (MPM), ale podobně jako Scotty ani já nejsem příznivcem velké patiny a stroje orezlé a špinavé že by tak nevypadaly ani po 30 letech stání u chemičky mne nenaplňují tím pravým nadšením, prostě se mi zdá že historická věrnost je důležitější než "umělecký dojem".
U bláta je to podle toho odkud ten který stroj je, pokud jde o velitelský vůz nějakého generála asi sotva bude oprýskaný špinavý a plný poházeného "bordelu" Smile (i to se dá občas vidět) opravdu méně je často více, doplňky model pozvednou, ale neměly ny ho ubít. (dobrá je třeba plachta, lana a podobně, jen je třeba aby složená plachta neležela na žaluziích motoru (viděl jsem to na modelu z afriky a majitel se moc divil když jsem se ho zeptal kde viděl plachtu na tomhle místě, prostě se mu zdálo že tam ladí).
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95566Verze : 0
Dik z užitečne rad! Ten napad se rzi je opravdu zajimavy!
Ale jak udělat treba takovou tu ztečenou rez...Olejovkama?
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95583Verze : 0
Scotty : to urcite kvuli tem damskym puncocham, ze ano Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95588Verze : 0
MOD

Citace - Jan Skácelík :

Dik z užitečne rad! Ten napad se rzi je opravdu zajimavy!
Ale jak udělat treba takovou tu ztečenou rez...Olejovkama?

Způsobů je několik:
a) uděláš tečku oranžovou olejovkou a plochým štětcem rozetřeš do ztracena (samozřejmě směrem dolů Laughing )
b) totéž, ale s akrylovkou (ta ale rychle zasychá)
c) nasucho pigmenty (třeba právě tou našmirglovanou rzí) pomocí tenkého štětce
Způsobů je víc, tyhle používám já.


PS. Tvoje díky si do skleničky nenalejeme Laughing Laughing Laughing
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95593Verze : 0
MOD
To Admin : nějaké ty punčošky mi doma ještě zbyly po mé kariéře baletního mistra..... Very Happy Very Happy Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95630Verze : 0
Tango: Dik. Tak si nalij treba vodu.A rikej si ze ji mas odeme. Smile
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95637Verze : 0
K těm tak oblíbeným (dnes) pigmentům. Byl jsem (jako asi mnozí na předvádění před dvěma roky v Brně (loni to bylo taky) a tam Mig vysvětloval že ten zázrak (je toho v piksličce jak za krejcar plutonia) jsou vlastně satndardní pigmenty prodávané i ve velkém (pytel asi jako pár těch lahviček) a že on je sice vynálezce toho triku, ale že to vlastně kupuje a jen balí, takže jsem se zašel poptat do prodejny pro výtvarníky a opravdu tam takové věci mají (balení je na několik životů) a pokud se domluvíte s někým dalším dá se to docela dobře rozdělit a náklady se výrazně zmenší. (já to tak udělal a mám to v umělohmotných lahvičkách asi po deci obsahu) Navíc se tak dostanete k barvám které se v modelařině neoprodávají, tedy pokud pocítíte touhu je mít. Pastely a podobné věci jsou vlastně taky jen pigment a pokud je nastrouháte (nebo nadrtíte) dosáhnete podobného výsledku, trochu (opravdu jen trochu) tu hru kazí pojivo kterým to drží pohromadě (obvykle je to arabská guma).
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95755Verze : 0

Citace - bitaxe :

Přiznám se že jsem opravdu myslel že jsi Brano Herain SadTak dlho v nevedomosti... Very Happy Niesi prvý,ani poslený...


Kedysi,za mojich modelárskych liet som modelárčil tiež klasicky,dnes to možno vyzneje archaicky,ale vystačil som si s klasickými humbrolkami(vrátane patiny+vodovky).Hrdza naznačená tiež syntetikou,blato som dával prírodné-vybrakoval som kvetináč,preosial a s pomocou rozriedeného Herculesa nanášal...dnešné pigmenty som si vyrábal sám z dostupných zdrojov...vďaka mojej profesii som si kedysi sám vyrábal hlavne,nábojnice-muníciu a rôzne príšlušenstvo z kovu(špeciálne zameranie-vedierka vrátane naznačenia zahnutých švov a vodorysiek z vonk. i vnút.strany v M 1:35-to bola riadna piplačka).
Dnes je to samá olejovka a tieňovanie.Vytváranie tieňovania je však podľa mňa dosť postavené nahlavu a tento trend neuznávam...
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95762Verze : 0
MOD
no jo měl jsem se podívat do profilu (Brano Herain je z Blavy Smile )
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95765Verze : 0

Citace - bitaxe :

...takže jsem se zašel poptat do prodejny pro výtvarníky a opravdu tam takové věci mají...

A jak tomu ve výtvarnických potřebách nadávají? A kolik to tam stojí?
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95771Verze : 0
MOD
Přiznám se že to už po těch dvou letech nevím, normálně jsem se na to doptal jako na barevné pigmenty, bylo to balení asi kilo a stálo to něco pod stovku. Ptal jsem se v několika prodejnách a jen v jedné neměli tušení o co jde (ale tam jsem neuspěl nikdy s ničím je to spíš tou slepicí za pultem) v ostatních prodejnách se s nimi dalo mluvit, někde to "momentálně" neměli a nebo jsem si je tam koupil (mám černou, bílou, zelenou, okrovou, červenou a hnědou) některé zas kupoval kámoš a pak jsme si vzali každý trochu (já asi decku od každé barvy) no a zbytek jsme někde rozdali . Zkoušel jsem to srovnávat s Mig pigmenty, Stardust a nějakými americkými co jsem koupil (ty byly nejlevnější, stály asi 55,- na loňské soutěži v Mošonu) a podle mne je to opravdu to samé. Spíš je otázka jestli se to jednomu člověku vyplatí si to velké balení koupit. pokud se najde několik lidí asi mohou dost ušetřit. Já to udělal (stejně jako s tou Instatnt rust) proto že jsem zvědavý a rád si zkouším takové věci i když je pak většinou nepoužívám (doby kdy jsem dělal spoustu modelů už jsou zřejmě nenávratně pryč Smile ). Mám toho sice víc a byrvy která se zřejmě nedělají, ale je to dost fuk protože při množství co spotřebuju bych asi vystačil i s tou kupovanou skleničkou Smile . Uváděl jsem to spíš jako zajímavost.
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#95905Verze : 0
Vskutku zajímavé! Jak se vlastne pigmenty na model aplikuji?
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#96023Verze : 0
pěkně je to popsáno v posledních modelářích i s fotkama stručně na sucho a na mokro třeba nánosy prachu vyšisování zrezavění ..neumím to popsat detailně inspiruji se právě v modeláři
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#96112Verze : 0
Sherman má pravdu na pár řádcích se těžko dá popsat to co řeší články v Modeláři. Jinak mohu doporučit i video z Modelbrna (loňské i předloňské) které byly nabízeny na netu, existují na VHS a na CD a ukazují užití v praxi předváděné španělskými "vynálezci" této metody.
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#96116Verze : 0
Modelář je asi to nejlepší,co se dá u nás pořídit,pak samo různé jiné,žel,cizojazyčné publikace.Ty CD z model brna mám,ale sneslo by to místy i komentář,to huhlání zpozadí není nic moc.Ale dozvíš se tam fakt hodně.
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#96126Verze : 0
překlad je opravdu místy hůř slyšet, původní angličtina je podle mne slyšet líp, ale předvedení je opravdu dobré a pokud bude někdo ze špaňělů na Modelbrnu doporučuju navštívit právě tuhle část, podívat se na to jak se to dělá je lepší než si přečíst článek (když jsem viděl s čím to Mig dělá, ztratil jsem k té metodě veškerý ostych Smile takové stětce by dávno skončily v koši) Občas se vyplatí na ty CD kouknout.
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#96155Verze : 0
to je fakt,číst to můžeš pořád dokola a nic ti to nedá,ale když to vidíš.....
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#96169Verze : 0
Doufám že letos se na Modelbrno dostanu (loni mi to "zkazil" výlet do Normandie. Navíc soutěž jak daleko dohodíš modelem je zajímavý nápad a některé staré letecké reziny by mohli mít solidní šanci (ona hmota je hmota a ty reziny něco váží )
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#96176Verze : 0
Hlavně dej pozor,aby ti nechruplo při házení v zádech...Víš,že už na sebe musíš být opatrný,náhradní díly už se nedělaj...
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#96180Verze : 0
což ND, my co jsme z poctivého materiálu (to se ještě kalila ocel) a ne z náhražkových ersatzů (umělé hmoty a podobně) je moc nepotřebujeme, spíš ty různé reformy co se objevují ty by i zdravého přivedly na magorku Sad
Letos stejně sai házet nebudu, chci se na to podívat a případné vítězství odložím na příští rok (takové samokřídlo by muselo letět jak bumerang Smile )
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#96182Verze : 0
Příští rok bude změna,bude se vrhat autory modelů.
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#96189Verze : 0
se mnou bys ani ty moc daleko nedohodil Smile
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#96210Verze : 0
Vzhledem k tomu,že nevystavuju,anžto netrpím soutěžními ambicemi,jsem předem ze soutěže vyřazen:)))))))))
Navíc nevím,proč bych měl házet zrovna s tebou,znám pár adeptů s vyšším startovním číslem........
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#96213Verze : 0
Ani já za normálních okolností nesoutěžím, ale tohle bych zkusil.
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#96260Verze : 0
No podívejme, to sou zajímavé věci...
Kde presne se dá sehnat to CD z Modelbrna?
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#96402Verze : 0
já ho sehnal přes Nymburské fórum, je to celkem solidně zpracované (barevná obálka, potisky CD) měl jsem to objednané a bral jsem si to na E-Day, za boha si nemůžu vzpomenout na firmu, ale dělají doplňky k letadlům (bomby a podobně) a jsou myslím z Brna (asi je to Grifon)
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#96407Verze : 0
A jsou to 2CD s "Migem" Jimenezem - AFV a 2CD s Manuelem Villalbou - letadla, takže celkem 4CD nebo 2 DVD.
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#96414Verze : 0
No,když budeš hodně prosit........
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#96432Verze : 0
marty:prosim prosim prosim prosim:)
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#96820Verze : 0
No,uvidíme:)))
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#97157Verze : 0
to Marty: Já jsem tady nový,ale jelikož se zajímám o stavění bojovky 1:72 tak by mě ty CD taky převelice zajímala Very Happy . Pigmenty jsem nikdy nedělal, takže je lepší to vidět Shocked . tak pokud bych mohl být tak nevýslovně drzý, tak taky prosím,prosím,prosím Embarassed .
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#150910Verze : 0
Něco s tím provedem. Pošli adresu SZ nebo mailem.
URL : https://www.valka.cz/Par-zacatecnickych-otazek-t26600#150922Verze : 0