Pamětní medaile na tažení do Mexika

Commemorative Medal of Mexico Expedition
Médaille commémorative de l'expédition du Mexique
     
Název:
Name:
Pamětní medaile na tažení do Mexika Commemorative Medal of Mexico Expedition
Název v originále:
Original Name:
Médaille commémorative de l'expédition du Mexique
Datum vzniku:
Date of Establishment:
29.08.1863
Datum zániku:
Date of Termination:
DD.MM.RRRR
Struktura:
Structure:
- -
Poznámka:
Note:
- -
Zdroje:
Sources:
fr.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Pametni-medaile-na-tazeni-do-Mexika-t82489#627944 Verze : 0
     
Název:
Name:
Pamětní medaile na tažení do Mexika Commemorative Medal of Mexico Expedition
Název v originále:
Original Name:
Médaille commémorative de l´expédition du Mexique
Datum vzniku:
Date of Establishment:
29.08.1863
Datum zániku:
Date of Termination:
DD.MM.RRRR
Komponenty:
Components:
- -
Klenot:
Badge:
- -
Klenot foto avers:
Badge Photo Obverse:
Klenot foto revers:
Badge Photo Reverse:
Hvězda:
Star:
- -
Hvězda foto avers:
Star Photo Obverse:
-
Hvězda foto revers:
Star Photo Reverse:
-
Stužka:
Ribbon Bar:
- -
Fotografie:
Photograph:
Poznámka:
Note:
- -
Zdroje:
Sources:
fr.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Pametni-medaile-na-tazeni-do-Mexika-t82489#627945 Verze : 0
K Mexickému tažení vojáku Francie se tak jako tomu bylo v Krymské válce, kdy francouští vojáci obdrželi anglické medaile, řádí i medaile založená Mexickým císařem Maxmiliánem, bratrem Rakouského císaře Františka Josefa I.
Mexický císař Maxmilián I. založil dne 14. října roku 1864 svoje první medaile "Za vojenské zásluhy" (AL MERITO MILITAR) a to z medailerské dílny Charlese Trotina. Medaile byly vydány jako zlaté, stříbrná a bronzové, na všech je císařova hlava zpodobněna z levé strany a tvář má tak zvaný císařský vous. Dne 10.března roku 1865 vydal císař druhé vydání těchto medailí s novým portrétem od mexického rytce a medailera Navalona. Na této medaili (viz obrázek) je císařův portrét a tvář zdobená plnovousem. Později medaili prvního typu zpracoval francouzský medailer René Stern a medaili Navalonovou pak Emil Falot. Těmito mexickými medailemi byli vyznamenávání francouští vojáci expedičního sboru, kteří je měli povoleno nosit jako připomínku na toto tažení.
Stuha těchto medailí je jasně červená, ale ve Francii je tato barva vyhrazená jen Čestné legii. Císař Napoleon III. dne 16.června roku 1865 rozhodl o tom, aby příslušníci expedičního sboru směli nosit tyto mexické medaile. Ve svém rozhodnutí a nařízení se císař odvolává na dekret z 10.června roku 1859 o zahraničních dekoracích, dále na dekret z 26.dubna roku 1856 o souhlasu k nošení anglických pamětních medailí (Krymské a Baltické) a na dekret ze dne 29.března 1860 týkající se sardinské medaile "Za statečnost", která byla také v době krymské války udělována.
V roce 1830 bylo ve Francii rozhodnuto, že červená barva musí být jedině vyhrazena pro národní řád Čestné legie a zde stuha mexické medaile se dostává do konfliktu s tímto nařízením i řádem. Nositelé zahraničních dekorací podléhají ve Francii registraci na kancléřství řádu Čestné legie, objevily se tam žádosti, které provokovaly a odporovaly právě tím, že barva stuhy nebyla v souladu s nařízením. Proto tehdejší velký kancléř řádu, generál Flahaut se obrátil na francouzského maršála Bazaina s tím, že původní medaile Al Merito militair, které měly být nošeny na stuhách národních mexických barev, byly z rozhodnutí císaře převěšeny na stuhy karmínově červené, a že tedy takto zavěšená medaile nemůže být ve Francii nošená. V Mexiku intervenoval velitel sboru přímo u císaře Maxmiliána a ten na základě dobrozdání rozhodl dne 20.září roku 1866 o tom, aby stuha jeho medailí byla pro Francouze změněná na stuhu červenou v šířce 35 mm,která je opatřena dvěma 6 mm širokými bílými pruhy, které jsou 3 milimetry vzdáleny od kraje.
K historii těchto medailí se ještě vrátíme až se bude zpracovávat historie Mexických medailí s ohledem na Rakouský dobrovolnický sbor. Jen na okraje zmínka. Byly raženy i medaile Za občanské zásluhy (AL MERITO CIVIL), které však francouští vojáci nosit nemohli.
Literatura:
Václav Měřička: Mexické medaile
Frank Grove: Medal of Mexico

Pamětní medaile na tažení do Mexika  - Ukázka z časopisu Les Amis de L´Hemicyle

Ukázka z časopisu Les Amis de L´Hemicyle
URL : https://www.valka.cz/Pametni-medaile-na-tazeni-do-Mexika-t82489#302473 Verze : 1
V letech 1862-1863 podnikl francouzský císař Napoleon III. další ze svých dobrodružných vojenských tažení. Tentokráte to byla akce v Mexiku. Důvodem této intervence bylo rozhodnutí mexického prezidenta a diktátora Benita Juareze o rok odsunout splácení zahraničních půjček. Napoleon se dohodl na společném postupu s dalším věřitelem Mexika, tedy s Anglii a Španělskem. V první fázi trestné expedice je postup mocností jednotný a koordinovaný. V prosinci roku 1861 obsadilo španělské loďstvo přístav Veracrus, kde se dále v lednu vylodily anglické a francouzské jednotky. Podle dohody ze Soledadu měla začít mírová jednání, ale k tomu nedošlo neb na stranu císaře Napoleona III. se přidal v exilu žijící generál Almonte, který byl připraven Napoleona podporovat i vojensky a dále i návrh císaře o zřízení mexické monarchie v čele s rakouským arcivévodou Maxmiliánem. Do Mexika bylo přepraveno 25 000 francouzských vojáků pod velením generála Lorenceze, který 5.května 1862 zahájil válku s mexickou armádou pod velením generála Zaragozase a pokusili se dobýt pevnost Pueblo. Francouzi se museli stáhnout do Orizaby a Napoleon byl nucen expediční sbor posílit na 45 000 mužů. Do čela byl povolán energický velitel, generál Forey. Mexická armáda i přes statečný odpor se musela stáhnout a v bitvě u San Lorenzo zvítězil pozdější maršál Francie Achile Bazaine nad armádou generála Ortegy. Dne 10.června Francouzi obsadili hlavní město Mexiko a zde potom shromáždění Notáblů povolalo na francouzský trůn císaře Maxmiliána. Boje pokračovaly a novým velitelem francouzkých vojsk se stává Achile Bazaine. Výsledek války je však tristní, země je zničena, vypleněná. Teprve na nátlak USA v dubnu roku 1863 se císař Napoleon zavázal, že do konce listopadu roku 1863 se stáhne se svoji okupační armádou z Mexika, což se i stalo, což ve svém důsledku vedlo k dobytí Quaretera, zajetí císaře Maxmiliána, který byl dne 19.června roku 1867 popraven.




nepsat
Pamětní medaile na tažení do Mexika  - Oficielní francouzská ražba. Medailer Barre

Oficielní francouzská ražba. Medailer Barre
Pamětní medaile na tažení do Mexika  - Ražba:Bareho,Falota a E.F.pro posouzení. Rozdíly jsou značné

Ražba:Bareho,Falota a E.F.pro posouzení. Rozdíly jsou značné
Pamětní medaile na tažení do Mexika  - Na Bareho medaili vidíme kotvičku, ostaní medaile ji postrádají, neb jde o znak právě jen Bareho.

Na Bareho medaili vidíme kotvičku, ostaní medaile ji postrádají, neb jde o znak právě jen Bareho.
Pamětní medaile na tažení do Mexika  - Zajímavý,ale nepřijatý návrh Mexické medaile

Zajímavý,ale nepřijatý návrh Mexické medaile
URL : https://www.valka.cz/Pametni-medaile-na-tazeni-do-Mexika-t82489#302065 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více