Pamětní kostel sv. Ducha v Javorci

Javorca Memorial Church / Spominska cerkev sv. Duha v Javorci
     
Název:
Name:
Pamětní kostel sv. Ducha v Javorci Javorca Memorial Church
Originální název:
Original Name:
Spominska cerkev sv. Duha v Javorci
Druh:
Type:
Památník Memorial
Obec:
Municipality:
Tolmin Tolmin
Odkaz na stránky muzea:
Museum Website:
www.slovenia.info
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
46°14'04.31"N 13°43'11.20"E
Památky a muzea v okolí:
Places of Interest and Museums in the Vicinity:
Muzeum Botognice
Sabotinský mírový park
Botognice Museum
Sabotin Peace Park
Datum revize údajů:
Date of the Last Revision:
01.04.2012
Poznámka:
Note:
- -
Zdroje:
Sources:
www.slovenia.info

URL : https://www.valka.cz/Pametni-kostel-sv-Ducha-v-Javorci-t126508#428930 Verze : 0
Kostel svatého Ducha stojí na skalnatém výběžku horské planiny Javorca. Postavili ho za 1. světové války příslušníci 3. horské brigády 50. pěší divize rakousko-uherské armády, kteří tímto způsobem chtěli uctít památku svých padlých spolubojovníků. V únoru 1916 proto mezi sebou vybrali potřebné finanční prostředky a již 4. dubna byl za účasti velitele 3. horské brigády plukovníka Tlaskala, velitele sousední 15. horské brigády plukovníka Koschaka a velitele 50. divize generála Jeřábka slavnostně položen základní kámen.


Autorem projektu byl jeden z důstojníků 3. horské brigády, vídeňský architekt, malíř, scénograf a choreograf nadporučík Remigius Geyling (1878-1974), vlastní stavbu řídil nadporučík Gejza Jablonský. Veškeré řemeslnické práce provedli dobrovolníci z řad vojáků. Kostel byl dokončen 1. listopadu 1916.


Na průčelí stavby je pod slunečními hodinami s latinským nápisem PAX (MÍR) umístěn dvojitý erb rakousko-uherské monarchie. Po obvodových zdech jsou mezi okny vymalovány erby jednotlivých korunních zemí, samozřejmě včetně erbu Království českého. Vnitřní stěny secesního interiéru kostela jsou pokryty pevnými i otočnými deskami z dubového dřeva (původní desky pocházely z muničních truhlíků), na nichž jsou vypálena jména 2 565 padlých vojáků a důstojníků všech národností monarchie. Asi pětina z těchto jmen je česká...


Po 1. světové válce zabrala tuto část slovinského území Itálie. K ochraně nedaleké hranice s Jugoslávií byl ve třicátých letech na planině Javorca vybudován velký betonový objekt stálého opevnění a v kostele sv. Ducha byly slouženy mše pro italské pohraničníky. Po 2. světové válce připadlo toto území Jugoslávii, nyní patří samostatnému Slovinsku. V roce 1990 byl kostel vyhlášen evropskou kulturní a historickou památkou.


Zdroje:
Josef Fučík, Marek Pavlík: Sočská fronta 1915-1917 (Praha 2008)
Jozef Vričan: Po zapadlých stopách českých vojáků (Olomouc 2008)
Pamětní kostel sv. Ducha v Javorci - Výstavba kostela

Zdroj:
Jozef Vričan: Po zapadlých stopách českých vojáků (Olomouc 2008)

Výstavba kostela

Zdroj:
Jozef Vričan: Po zapadlých stopách českých vojáků (Olomouc 2008)

URL : https://www.valka.cz/Pametni-kostel-sv-Ducha-v-Javorci-t126508#428931 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více