Main Menu
User Menu

"Oživlá historie"...

Diskuse
Rád bych zde otevřel toto diskusní téma. Často se setkávám s názory některých jedinců laické veřejnosti, kteří považují konání bojových ukázek pro veřejnost kluby vojenské historie jen za jakési "hraní si na vojáčky".
Mám mnoho důvodů si, jako člen jednoho z klubů vojenské historie, myslet a tvrdit, že tomu tak není.
Zajímají mne však i názory návštěvníků tohoto serveru, u nichž se určitý vztah k vojenské historii dá předpokládat.
Takže jak to vidíte vy? Smile
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#38317Verze : 0
Osobně vidím v akcích, konaných kluby vojenské historie pro širokou veřejnost velký přínos. Většina naší společnosti bohužel nemá často dostatečné povědomí o historii. A to nejen světové, ale bohužel ani našeho vlastního národa. Takový člověk si sám od sebe o tom knížku těžko koupí (raději utratí daný peníz jinak), na dokumentární pořad v TV či na Videu se také nepodívá, protože to je pro něj nudné. A v archivu - co by dělal?
Tzv. oživlá historie právě svým provedením je pro takovou laickou veřejnost atraktivní. Jsou tam uniformy, vojáci, střelba, pyrotechnika. Takže pro laickou veřejnost příjemný námět k výletu na víkend. A právě touto formou je schopna i tato laická veřejnost historické okamžiky a informace vstřebávat. Nenásilnou a příjemnou formou - jen se dívá a poslouchá, mnohdy v ruce s nějakým tím pivem nebo párkem, který zakoupí v nějkém z mnoha přítomných stánků.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#38319Verze : 0
Pro mnoho klubů to není jen to, že se oblečou do nějaké uniformy, s patřičnou výzbrojí a jdou někam hulákat, utíkat, střílet a padat. Některé kluby se pečlivě připravují, většinou podle historických skutečností a předpisů daného údobí. Je to mnoho víkendů, ztrávených někde v terénu, za každého počasí, v zimě, horku, v blátě, mokru, ve svém vlastním volnu. To vše pro to poslání, připomínat lidem historii, samozřejmě nejlépe tak, jaká skutečně byla.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#38320Verze : 0
Podle mě je přístup k akcím tohohle typu a vůbec k "living history" čistě individuální. Nemusíme si nalhávat, že v klubech vojenské historie jsou jen lidé, kteří se tím zabývají jen z lásky k historii. Je mezi námi spousta lidí, kterým jde jen o to si zastřílet a nevěnují pozornost tomu, jestli mají dobově správnou uniformu a výstroj, případně jestli mají nějaké znalosti historie. I to může být důvod pro to, že nás po setkání s takovými lidmi část veřejnosti vnímá jen jako ty, co si hrají na vojáky.
Myslím, že příležitost pro "osvětu" můžeme najít i před vlastním prahem.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39157Verze : 0
Ano, je to bohužel tak. Záleží opravdu na tom, z jakých pohnutek a jak daný klub se "oživlé historii" věnuje. Někteří to opravdu dějí jen jako možnost si zastřílet, nebo projít se někde v uniformě.
Osobně mě někdy iritují ti maršálové a generálové bez jednotek s vyznamenáními až na záda. Tato vyznamenání jim však nikdo neudělil, a v případě válečných vyznamenání je podle mne divné takové vyznamenání nosit. Na druhou stranu však zase např. za první republiky hradní stráž, oblečená do uniforem čs. legií měla vždy po dobu služby propujčena všechna prvoválečná vyznamenání, které nosily ve formě stužek. Avšak jen po dobu výkonu služby, jinak je nosit nesměli.
Pak jsou samozřejmě i případy "elitních" jednotek, které bohužel neznají ani základní povely se zbraní a o dobové taktice a způsobu boje mají též mnohdy mizivé znalosti.
Je tedy samozřejmě potřeba rozlišovat.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39166Verze : 0
Co se týká vyznamenání, tak tady bych asi rozlišoval. Rozhodně bych si nevzal vyznamenání udělované za individuální hrdinství (válečný kříž atd.), ale co se týká medailí za kampaň, které dostal každý voják, který se jí zúčastnil, tak tady bych tak striktní nebyl. Pokud mám na sobě uniformu a představuji určité období, kdy by se předpokládalo, že bych tu medaili ve skutečnosti měl, tak bych se tomu nebránil.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39170Verze : 0
"Oživlá historie" - jo líbí se mi to. A když jde military tak dvojnásob Smile .
Co se týče vyznamenání, tak si myslím, že "hodnosti" by nějaký ten plech nebo stužku na hrudi mít měly/mohly. Ale samozřejmě desetičlenná jednotka složená ze dvou maršálů, třech generálů a pěti důstojníků je asi na nic.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39186Verze : 0
MOD
no, existuji kluby a kluby, ze Smile to vime vsichni, modri to vedi nejlip Very Happy


ale co se tyce tech stuzek, trochu bych se tady hadal ... zalezi na tom, co je cilem, je cilem predvest nejakou akci, dobove uniformy (sorry, stuzka na uniforme vojaka beziciho sto metru daleko pro vetsinu lidi, co stojej namackany na Bahnech za snurou stejne neni videt) zblizka, nebo neco jineho ? podle toho by se to melo take delat.
pokud jde o "interni" poradek v klubu, tedy kdo veli komu, myslim si, ze je to spise vec dohody, v normalni armade se hodnost ziskava bud na zaklade nejakeho vyznamneho cinu, na zaklade odslouzene doby nebo projevenych schopnosti, a uprimne, bud to upravite na "nevalecne", tedy nerealne pomery, nebo to proste nepujde. Odslouzena doba v KVH, kde clenove mohou byt tak par let, nebo snad statecne skutky (ze by nakup v Tescu nebo vylet do Chanova ? Smile ) nehrozi a tak rozhoduji prave ty schopnosti, nebo casteji, to kdo ten klub zalozi a jaky maji ostatni k nemu vztah. Tezko se stane, ze by "velitel" nejakeho klubu byl degradovan, protoze je to neschopny blbecek, ktery tomu celemu vice skodi, nez prospiva, protoze "bez nej by to nebylo ono" ... takovy klub se placa, placa, a nakonec se na nej zapomene.


tedy zpatky k tematu, pokud je cilem uchovat nejakou organizaci, aby na tech verejnych akcich byl jeden, ktery veli k nastupu, general, ktery provede inspekci, je treba tyto hodnosti mit. co se tyce interniho behu kvh, tady bych to videl spise na dohodu, tedy vedet, ze ten a ten se specializuje na to a to, a to tedy od nej taky budeme ocekavat a takovou roli bude hrat. nevim, jak kdo z vas vazne berete "rozkaz sveho nadrizeneho", ale osobne si myslim, ze existuje hranice realneho sveta, a jsou veci, ktere by meli zustat "mimo", je to proste jen konicek, zabava, neco, co kdyz vas nebavi, zabalite se a jedete domu, na rozdil od tech pravejch vojaku si muzete zlomit tak mozna nohu nebo si cvaknout prst do zaveru, ale to je asi tak vsechno. Tedy ze bych si rval zily (a taci lide taky existuji), ze v nekterem klubu jsou dva plukovnici "ty si to urcite pridelili jen tak", to podle me je trochu zbytecne ... cilem je, aby ten klub fungoval, aby to lidi bavilo, aby plnil svuj cil a poslani, a to, jak je interne zarizen, kdo ma jakou stuzku nebo hodnost, do toho je ostatnim uplny houby. Srovnavat to mezi klubama navzajem pujde asi tezko, ze by jednoho z jednoho klubu stvalo, ze ten druhej z druhyho klubu ma zeleznej kriz, a on ne, dokud by neexistovala nejaka vseobecna pravidla pro KVH kazdeho obdobi a armady, podle kterych by se postupovalo. Do te doby je to pro me jen vec kazdeho jedince, co se mu libi a na co se citi, a co je v jeho klubu akceptovano.


A na zaver, co muze byt lepsiho, nez si HRAT na vojaky ? Jedna moje velice oblibena pisnicka o tom dokonce cela je ...


hrat hrat hrat, budou se nas ptat, my si budem jednou v nebi na vojaky hrat !
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39194Verze : 0
MOD
K těm zraněním - viděl jsem za tu delší dobu, co se zabývám i "oživlou historií", mnoho ošklivých zranění. Od řezných ran, propíchnutých rukou bodákem, ži bodáků zapíchnutých do břicha atd. i účinky některých střelných ran. Ono i takový dřevák, když nějaký retardovaný jedinec vystřelí z blískosti dokáže udělat pěknou paseku. Nehledě na to, když střílí třeba z kulometu. Právě k nejvíce zraněním dochází při kontaktních bojích (bodák, nůž, pažba, lopatka, kopnutí apod.) nebo z pyrotechniky při nedodržování bezpečnostních nařízení a zásad. Často člověk může být sebedisciplinovanější a rozumný a nějaký mentoš, kterému je vše jedno, mu způsobí zranění z nedbalosti. Je to jako situace v dopravě na silnicích. Můžete jezdit sebeopatrněji, ale stačí jeden hlupák v protisměru.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39197Verze : 0
K těm "generálům a maršálům" Smile - měl jsem na mysli taková ta individua, která nepatří k žádné jednotce, neprodělávají s žádnou jednotkou výcvik, a jejich snaha o zapojení začíná a končí tím, že si vezmou na sebe příslušnou historickou uniformu s označením vysokého důstojníka a pak se pokoušejí těm klukům, kteří poctivě cvičí a berou to vážně, a na těchto akcích je vidí poprvé, velet. Je trpané, když ani to potom ono dané individum nezvládá. Vyznačují se zpravidla postarším či středním věkem, vysokou hodností, nezaslouženými válečnými vyznamenáními za hrdinství a statečnost, neschopností velet a tím, že mezi diváky putují jako samostatné elementy bez jednotek, neboť je kluci z klubů odmítají poslouchat a posílají je v ona místa, kam se stále někteří z těchto týpků odmítají odebrat Smile
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39206Verze : 0
takovejch par taky znam Smile jenze to je prave to co jsem rikal, nepatri k zadnemu klubu, takze jejich "vnitrni" hodnost je nula, a jejich "vnejsi hodnost" je o nicem, ke me kdyby se prihnal treba brigadni general americky armady, tak ho poslu do pryc takovym fofrem, ze to nezazil Smile, protoze gumarny ano, ale pouze v ramci vlastniho klubu Very Happy o to mi slo v tom predchozim prispevku, ze proste mezi klubama se ty hodnosti srovnavat nedaj, a pokud je klub, kterej ma dost clenu, aby mel plukovnika nebo brigadniho generala, at je ma ... ale vetsina klubu by se tezko dostala na rotnyho Very Happy Very Happy Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39210Verze : 0
MOD
Ja jsem v klubu taky uz nejakej patek a vim, ze zraneni na ukazkach je caste. Opravdu nevim proc, kdybych si chtela hrat na vojacky, proc bych na akcich riskovala svoje zdravi s pyrotechnikou, prezivala nekolik dni pod sirakem za kazdeho pocasi ??? To dela jen clovek co k tomu ma cit. JA nosim svoji uniformu s velkou cti a vazim si ji. A ten kdo tvrdi, ze si hraji na vojacky nebo, ze jsem fasista, tak je naprosty blbec, ktery nema tuseni o co jde!!!
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39213Verze : 0
to je jasny, takovejm lidem to nevysvetlis ... a obcas si rikam, ze to ani nema cenu, oni to nepochopi ... kazdej ma svy konicky a zajmy a jsou holt veci, co se chapou hur ... ono se to da vztahnout treba na valku vseobecne, lidi si myslej (jak to tuhle psala ta redaktorka v reflexu) ze je to tady na oslavu valceni a jak mame radi krev a zabijeni, a nechapou, ze je to presne obracene, ze tim ze se o to zajimame to prece nijak neoslavujem ... ale jak rikam, proste jim to nevysvetlis Sad
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39225Verze : 0
MOD
Kdybych mela rada krev a zabijeni, tak se ze me stane asi vrah nebo velky rvac. Jenze, kdyby nebyli tyto ukazky tak kde, by mladi lide zjistily co to byla WW2 a jak asi vypadal boj. Ve skole ??? Z vlastni zkusenosti vim, ze ve skole musi umet veci typu Mnichovska dohoda, co delal Benes, atd...
Pak by se mohlo na WW2 zapomenout. A zapomenout na hrdiny a kamarady i muze a zeny co zarvali v boji by bylo hodne zle. A kam bychom potom dosli??? Nikdo nerikal, ze zivot je prochazka ruzovym sadem a kdyz ma nekdo problem at si ho necha pro sebe a nas necha v klidu.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39394Verze : 0
No já myslím, že JE potřebné znát i věci jako události roku 1938 atd. - nezapomínat. A to je právě podle mne smyslem oživlé historie - ABY SE NEZAPOMNÉLO.
Uniformy máme historií jen propůjčené k tomu, abychom lidem historii připomínali, aby se nezapomnělo na padlé i na živé, jejichž život poznamenala válka, ať stáli na kterékoliv straně.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39406Verze : 0
Zdravím kapitáne, koukám, ty jsi povýšil a zbohatnul...No, já tady budu jen volně tlumočit názor dr. Zlatice(jestli se tak jmenuje) příjmení si nepamatuju z VHÚ: že reenactment je spíš urážka historie, propagace (to platí pro němce) hnutí potlačujících ... však víte co. Reenacting dělá fůra lidí, co mají modré knížky (no mám jí taky,ale přeci mi nikdo nemůže zakázat mít rádt historii) a taky těch, kteří mají nějakou hodnost (dejme tomu major) a velí dvěma vojákům, a to ještě dělostřelci a pěšákovi. V posledním bodě trochu souhlasím, ale kdyby měli mít členové hodnosti podle vzdělání, to by to v klubech vypadalo Smile i když já bych to docela bral, ale bez té zodpovědnosti Smile
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39597Verze : 0
To Jana: neznám Tě sice,ale jsi ozdobou svého jména,a jsem mile překvapen Tvou existencí i Tvými názory a kdybys někdy potřebovala krýt záda,ať už na diskusním nebo bitevním poli,dej vědět. Wink
To Biggles: Zlatice Nevímjakdálová je urážkou historie spíš než reenactoři..,protože ,když si vezmu ,kolik a jaké vědomosti mají skutečně zapálení nadšenci našeho ražení a kolik pitomostí s odpuštěním páchají ve svých publikacích a překladech tzv.oficiální historici,tak tahle Zlatice mě opravdu žíly netrhá..
No a co se týče všech těch samozvaných generálů a štandartenfýrerů..,není problém je vydusit,jednou jsem takovéhoto pitomce "zpražil" vyřvávanými povely ve služebním jazyce tak ,že jen cosi nesouvisle mekotal a už se na ukázce neobjevil..,bohužel na příští tam byl zas.. Evil or Very Mad
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39637Verze : 0
Byl jsem loni na Ořechově (u Brna)a doufám, že se tam letos dostanu zas. Začínal slavnostním nástupem, kde snad všichni velitelé s výjimkou Rumunů řvali svoje povely ve svém služebním jazyce. Musím říct, že to na mne udělalo dojem(jako že to berou vážně). O hodně větší, než povely Američanů v sedm ráno nebo kdy na předminulých Nadrybech Smile Podobné to bylo i na letošním Josefově, kdy jakási jednotka (omlouvám se, ale teď si nevzpomenu) zdravila německy sochu Josefa II. Jako že unserem kaiser dreimal hoch...
skoro lituju, že jezdím za Čechy a cizí jazyk se tak učit nemusím Smile
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39640Verze : 0
Jo generalita,existuje ještě jeden druh exotů, většinou se v uniformě nějaké elitní jednotky a je jim jedno, že se tak motají třeba mezi husity Very Happy (viz pardubice)


Obojí jsou většinou jedinci mentálně postižení přehnaným exhibicionismem(a leckdy ocenění za tuto svoji úchylku dekretem statzkripla)....tak jako vexláci chodí s tlustým zlatým řetězem na krku, nebo s palmtopem , se kterým neumějí zacházet, jen aby všichni viděli že na to mají...tohle je něco podobného Very Happy a je mi jich docela líto


Jsou samozřejmě výjimky...pokud někdo nákladně zrekonstruuje uniformu vyššího důstojníka a prezentuje ji...asi je to snesitelné, konec konců určitě nebudou prahnout po tom, aby se mohli vyválet v bahně a co je to zač poznáte po prvním kontaktu


Co se týká velení...každý normální velitel si nechává plechy na přehlídku Very Happy a ne do pole (jen by na sebe zbytečně přilákal palbu) Smile
A autority se většinou prosadí samy. Na rozdíl od skutečné armády kde je můžete dostat přidělené. Což taky nemusí být to úplně pravé Confused


Jinak fenomén našeho národa (až na výjimky) je to, že velet chce každý, ale nést odpovědnost za svá rozhodnutí ...nikdo


Platí pro všechny organizace a funkční místa ....počínaje předákem bandy kopáčů konče ministrem
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39673Verze : 0
MOD
ano ano Very Happy k tomu se taky pridavam ...
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39686Verze : 0
MOD
Vidím, že jste tady všichni znalí, jenom já jako teoretik o tom nevím skoro nic Laughing Zajímaly by mě bližší informace o činnosti těchto klubů (asi neexistuje jejich seznam, že). Čím se zabývají, jak často se scházejí a co je náplní jejich setkání atd. (je to asi dost rozdílné, že, tak třeba ty vaše Wink ). Kdyžtak nějaký odkaz... dík
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39696Verze : 0
Seznam klubů (alespoň těch registrovaných) najdeš na stránkách ministerstva vnitra v oddíle občanská sdružení.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39707Verze : 0
Vzal jsi mi to přímo s úst. Něco málo je i na webu, ale bohužel existuje fůra klubů, kteří webovou stránkou nedisponují Sad takhle zostávají hodně Američani, přeci jen mi jsou i tematicky bližší než třicetiletá válka a jak já se dozvím, kde se co koná
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39725Verze : 0
V tom s Tebou souhlasím. Jestli mě paměť neklame, tak z Američanů mají stránky jen 2nd ID z Plzně, 82nd ABN z Prahy, 90th ID z Olomouce, Military klub z Kolína a Condorovci (ale to není čistě americký klub, ty dělají i Němce a nejnověji myslím i britské paragány). Pokud se mýlím, opravte mě a když případně někdo přidáte i nějaké odkazy, bude to paráda.


www.psomart.cz/2id
https://www.82vhs.cz/
https://vmv.olomouc.com/
https://www.kolin.cz/militaryclub/
https://2rct.valka.cz/
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39907Verze : 0
Pro kapa - seznam klubů najdeš buď na avízovaném seznamu na stránkách MV ČR. Tam najdeš ty registrované. Ty kluby, které nejsou zaregistrované, tam ale nenajdeš.
Pro zájemce o historii čs. legií mohu zde též připomenout odkaz na stránku našeho klubu: www.legie.lionet.cz (nebo zkrácená prezentace zde na valce.cz v nadřízené složce této sekce - KVH "Českoslovenští úderníci" - 1. samostatný úderný prapor čs. vojska na Rusi).
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39936Verze : 0
Kluby vojenské historie, zabývající se historií čs. legií, působící zároveň v rámci "oživlé historie" na veřejných bojových ukázkách:


* KVH Českoslovenští úderníci (Východní Čechy, Praha)
- 1. sam. úderný prapor (čs. legie v Rusku)
- Čs. Kornilovci v Kornilovském úderném pluku* SVH Hradec Králové
(Východní Čechy)
- 4. stř. pluk "Prokopa Holého" (čs. legie v Rusku)* KVH 43.p.p. (Brno)
- 6. stř. pluk "Hanácký" (čs. legie v Rusku)* KVH 2. pluk (Milovice a okolí)
- 2. stř. pluk "Jiřího z Poděbrad" (čs. legie v Rusku)
- 1. dobrovolnická divize v Srbsku (čs. legie v Srbsku)* KVH Rota Nazdar (Bakov nad Jizerou a okolí)
- 1. stř. pluk "M. J. Husa" (čs. legie v Rusku)
- Rota "Nazdar" (1915) (čs. legie ve Francii)* KVH Arco (Jihlava, Brno)
- 2. stř. pluk "Jiřího z Poděbrad" (čs. legie v Rusku)* KVH Foligno (Plzeň)
- 35. stř. pluk (čs. legie v Itálii)
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39937Verze : 0
pro Pavel J. Kuthan - stránky vašeho klubu jsou zajímavé, ale bohužel už delší dobu nejsou aktualizované. To je škoda.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39938Verze : 0
Bohužel náš webmaster nemá nyní čas, hledáme tedy nového schopného webmastera. Poslední rok v akcích tedy chybí.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39939Verze : 0
To je asi problém většiny klubových webových stránek. Většinou jsou dělané ve volném čase jako koníček. Náš klub taky připravuje stránky už delší dobu, ale vypadá to, že to dokážeme spustit až ve druhé půlce tohohle roku. Sad Není čas.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39941Verze : 0
kdybyste chteli hosting pro ty stranky zdarma tady na valce, tak mi pak napiste, stejne jako to ma Mindphaser s jeho 2rct Smile
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39945Verze : 0
MOD
to Admin. - díky za nabídku, přednesu to klukům a když tak se ozveme.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39950Verze : 0
neni problem Smile i kdybyste meli vlastni domenu ... kdyz uz ten server jednou musim platit, tak at se trochu vyuzije Smile
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#39951Verze : 0
MOD
Jo valka je dobrej server a Admin je rychlej jak blesk. Když jsme potřebovali někam umístit naše klubový stránky, tak jsem jen napsal Adminovi a druhej den jsme se stěhovali Smile
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#40977Verze : 0
MOD
Mezi KVH se opravdu motají jedinci,kteří dohání člověka k pláči.Bohužel jsem po pár bojových ukázkách zjistil,že divákům je jedno co a v jaké kvalitě se pohybuje na bojišti,ale"hlavně že to střílí a dělá velký rány".Prostý nevědomý divák,by nejraději viděl na ploše hordu vojáčků v maskáčích,nebo s řadou vyznamenání.Na ukázkách,mě zaráželo,že novináře a lidi nezajimala ani tak historičnost,ale spíš akčnost a koninky(na úkor kvality).
Mnohokrát jsem se bránil,aby byla naše jednotka kulometného roje doplněna záklaďákem s Sa.58 v monterkách.Postupem času jsem tento boj vzdal,to se ještě dá vydržet.Palebná podpora jest potřeba a autentičnost někdy musí ustoupit.
Co však nesnáším a nikdy nesnesu, jest špatná vlasnost některých organizátorů,narvat bezprizorní vojáky do nějaké funkční jednotky. Několikrát jsem byl tomuto nebezpečí vystaven na Cihelně a Bahnech.Je to hrozný pocit když se mi k optice dálkoměru přiblíží osoba,která neumí ani pochodovat,opře si "mašinku"pujčenou od Barandova o pozorovací přístrojek a počne zběsile přes záda mých přátel kropit ustupující německé vojsko.
Proto jsme na nové ukázky na Březinku pro jistotu zvali jen ucelené a známé jednotky.Když přijel někdo sám a neměl uplatnění,tak prostě jen hlídal. Rolling Eyes
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#47168Verze : 0

Citace - Gnom :

Mezi KVH se opravdu motají jedinci,kteří dohání člověka k pláči.Bohužel jsem po pár bojových ukázkách zjistil,že divákům je jedno co a v jaké kvalitě se pohybuje na bojišti,ale"hlavně že to střílí a dělá velký rány".Prostý nevědomý divák,by nejraději viděl na ploše hordu vojáčků v maskáčích,nebo s řadou vyznamenání.Na ukázkách,mě zaráželo,že novináře a lidi nezajimala ani tak historičnost,ale spíš akčnost a koninky(na úkor kvality).
Mnohokrát jsem se bránil,aby byla naše jednotka kulometného roje doplněna záklaďákem s Sa.58 v monterkách.Postupem času jsem tento boj vzdal,to se ještě dá vydržet.Palebná podpora jest potřeba a autentičnost někdy musí ustoupit.
Rolling Eyes

To co píšeš o novinářích a divácích je úplná pravda. Letos mě docela nadzdvihla fotka, která vyšla po Hradecké akci Arnhem 1944 buď v Hradeckých novinách nebo ve východočeské mutaci Mladé fronty Dnes (to si teď nejsem jistý, musel bych se doma podívat). Pod titulkem "V Hradci Králové přesně jako za války" je krásně ostrá velká fotka Němce s Sa58. Přitom o vojáky v opravdu autentických uniformách s autentickou výstrojí a výzbrojí nebyla rozhodně nouze na obou stranách fronty. Chápu, že fotograf nedokáže úplně rozlišit jednotlivé součásti uniforem, ale vzhledem k tomu, že se dá předpokládat, že byl na vojně, tak by ho mohlo trknout, že Sa58 není to pravé ořechové. Evil or Very Mad
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#47180Verze : 0
No,to by ještě dalo řešit..,pokud si pamatuji,měli jsme taky takovouhle "randálově-palebnou podporu",právě na Bahnech..vojáček -záklaďáček s kulometem..,v české přilbě k tomu,no hrůza.
Ale nic nebývá neřešitelné,našla se celta,voják dostal "lámańou skálu" na sebe,čepici v tomtéž,a už vypadal skoro přijatelně.
Ještě se přiznal,že ví,že je to v českých maskáčích nevhodné..,a tak si v celtě liboval,že nekazí dojem.
Ovšem mými favority jsou ty týpci s dlouhejma vlasama jak Robinson Crusoe,které potom při akci trapně zastrkávají za čepici.
O náušnicích a různých plnovousech ani nemluvě.
Ale letos to skutečně vyhrál jeden přiblblík s vlasy jak Ezau,a s Mutterkreuzem na kapse..,to tedy bylo opravdu"militarische Haltung" jako hrom. (to jsem si nevymyslel,takovýto zjev byl prosím k vidění na Slivici letos na jaře)
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#47579Verze : 0
Pokud máš na mysli loňská Bahna (letos jsem tam pro jistotu nebyl) - byla to bída. Nejhorší byl rok 1938, kdy jsme dělali henleinovce (no sundali jsme blůzy a vzali si pásky, ale bylo to úplně jedno, protože k nám asi 5-ti lidí v dobových věcech přiřadili asi 10 vojáků v maskáčích a blembácích. Navíc to byli mlaďasové, na které člověk skutečně musel řvát (je pravda, že potom "fungovali" Wink ) aby se vůbec hli.
A k těm Sa 58. (nevím, čí to byl příspěvek) Novináře už vůbec nekomentuju. A na akcích mi až zese tak nevadí, čím kdo střílí (já sám preferuju SKS - levné náboje)
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#47632Verze : 0

Citace - J. Elbel :

...
A k těm Sa 58. (nevím, čí to byl příspěvek) Novináře už vůbec nekomentuju. A na akcích mi až zese tak nevadí, čím kdo střílí (já sám preferuju SKS - levné náboje)Tvým důvodům rozumím, ale na věc se dívám trochu jinak (možná, že můj názor je lehce extrémní, ale každý jsme holt jiný Laughing ) : Radši budu na akci běhat jen s plynovkou, ale autentickou (v mém případě Colt 1911, dělám totiž US armádního fotografa) nebo se znehodnocenou autentickou zbraní, než s něčím, co dobově neodpovídá. Jak jsem řekl, je to možná dost extrémní, ale já to tak vidím.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#47639Verze : 0
Vidím to jako Mopic. Je potřeba si uvědomit k čemu "oživlá historie" slouží, proč to děláme. Je to snaha atraktivní formou dostat do lidí v rámci kulturního zážitku kus historie. Není to jen proto dělat bum bum, řvát a běhat sem a tam. Není to jen "hraní si na vojáčky". Proto mne vždy vytočí každý, kdo si během nějaké ukázky dělá, co chce, narušuje celou koncepci a dějinnost ukázky a ještě se cítí poškozený, když mu něco řeknu.
Je to o tom ukazovat lidem tu historii takovou, jaká byla. K tomu patří dobové uniformy, ZBRANĚ, styl boje, technika i třeba verbální projevy zúčastněných. To vše divák vnímá a utváří to jeho obrázek.
Zatím ze zkušenosti vím, že nejsilnější dojmy měli diváci vždy z bojových ukázek, které byly přísně na základě historických skutečností, s pevným scénářem, během něhož účastníci přesně "hráli" co měli.
Nejlepší jsou ta individua, která dorazí na místo akce za pět minut dvanáct, rychle se oblečou s tím, že chtějí také "bojovat", neznají scénář, neví nic. Tací by se měli obratem posílat hned domů nebo mezi diváky.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#47665Verze : 0
Ale jo, jde o to, jaká je to akce. Tedy, pokud jde o něco oficielního a kde musí být všechno ťip ťop, tahám pušku vz. 24. Jde skutečně jen o cenu "bambulí". Začínám trochu uvažovat o mosině.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#47804Verze : 0
Nu já naštěstí nemusim tahat pušku vz.24,jelikož když "bojuju"na ukázce mám dálkoměr. Takže před lidmi mám za pasem znehodnocenou pistoli vz.24 a za boje tasím plynovku a střílím za pár korun o 106.Jinač dřeváky jsou nehorázně drahý a nová munice je do pušek nespolehlivá.
Ohedně Bahen:tam byly ukázky vždy naprosto nezvládlé a zmatečné. Nikdy nezapomen jak útočí Československý sbor a do zad mu pálí AČR s Sa.58.
Jednou sem na Cihelně navlékl jednoho zákloše do kopřivový blůzy,dal mu přilbu vz.31 a řvali sme na něj ať je pořád za pytlama s pískem.Bylo mi ho ale docela líto-kopřivy na holí tělo v 35°C-fuj.Takže za tohle mu zase děkuju...!
A na závěr,každy kdo si "hraje na vojáky",by měl mít úctu k padlým v té či oné uniformě. Hlavně v té svojí. Takže dlouhé vlasy,umělé knoflíky(když není problém sehnat orig. či kovové),neustrojenost a podobné zhovadilosti, to prostě nedokážu pochopit ani trpět. Vojáci na to tehdá kašlaly tak jak se na to kašle teď,ale děláme to na počest a ne jen pro vlastní zábavu.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#47937Verze : 0
ahoj..
dovolil bych si zareagovat zde na několik podmětů..
Předně jsem rád,že Všíchni víme,jak se to má správně dělat.


Parkrát se mi bohužel stalo,že na akci pořádanou XYklubem voj.historie jsem přijel sám,či max.dva lidé.Prostě znáte to:jeden v práci,druhej neměl finance,třetí měl menstruaci atd..
Padla tady teze,že do ukázek nebrat jednotlivce..proč,ne?Když tam budou vyšlapovat a dělat co se má,nevidím problém.Přece nepošlu kluka,který mi přijede na ukázku třeba 100km domů,protože přijel sám a nehodí se mi do krámu?
Ruku na srdce..Kdo na to má,tohle říct.Ja taky začínal ,před pár lety,jezdil jsem sám a NIKDO mě nikam neposílal k divákům..Za to timto děkuji všem..


Ač dělám horský elektrikáře musim se někdy zastat spojenců,protože když "němci začnou chlastat" tak je většinou zle..když si nachcanej amík zaspívá písničku v hospodě anglicky tak je to v pohodě.Jakmile se ozve "zpěvná"němčina ,smrdí to propagací.Když už něco zavést tak teda těžkou prohibici..Asi se určitě ted někdo opeří,chápu to,ale i to je možná ona ucta k uniformě a obětí válek.Mám osobní zkušenost,že popíjet i Čsla-jehličí a nastrojen ,lidé přijímají daleko pozitivněji než nalitého Němce..A proč teda zavdávat nějakým "chytrolínům",kteří si budou stejně mlet svou dál, záminku...
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#48323Verze : 0
Já si myslím, že došlo k malému nedorozumění. Podle mě neměl Pavel J. Kuthan ve svém návrhu posílat jednotlivce mezi diváky na mysli členy klubů vojenské historie, kteří shodou okolností přijedou sami na akci. Nechci mluvit za něj, ale myslím, že mu spíš šlo o tzv. kropiče, kteří nejsou členy žádného klubu, v sobotu ráno na sebe hodí uniformu volně inspirovanou originálem a vyrazí si zastřílet. V těchto případech bych s odesláním do řad diváctva vůbec neváhal.
Co se týká toho alkoholu, tam bych se přikláněl spíš k regulaci než k úplné prohibici (i když mně je jasné, že se to dá těžko realizovat, snad jen s použitím přídělového systému). Nedovedu si představit, jak večer před akcí sedí bojovníci obou stran svorně v hospodě a při sklenici limonády vzpomínají na své válečné úspěchy Laughing . Jiná věc je v den akce. Tam by prohibice byla na místě, protože alkohol a zbraně dohromady zavánějí průšvihem.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#48348Verze : 0
Díky Mopiku, myslel jsem to přesně tak. Měl na jsem na mysli ony, jak jim říkáš "kropiče", což je ještě umocněno vždy v případech kdy tito přijedou někdy těsně před samotnou ukázkou, jejíž scénář je jim často zcela ukraden, a dožadují se účasti. Těm potom na nějakém výsledném efektu ukázku vůbec nesejde, jelikož jim jde o to si jen zastřílet a v jejich případě "zahrát na vojáčky". Dělají často nemalé problémy, s těmi agresivnějšími se totiž člověk často musí prát skoro doopravdy. Nikdy nezapomenu například na to, když jeden rádobyelektrikář mému kolegovi, který "padl" zasažen k zemi skokem chtěl okovanou botou šlápnout do obličeje. Až pořádná rána to individuum probudila do reality. Další zase v jiné ukázce mému kolegovi zasekl, a to dost hluboko, šavli do pažby pušky, když se puškou na poslední chvíli kryl před sekem shora. Takové myslím na ukázkách, které mají veřejnosti něco přinést a sdělit, rozhodně nepotřebujeme.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#48355Verze : 0
To Gnom: no na dřeváky se už chodím dívat jen na poličku Very Happy, munici používám celkem spolehlivou, cenově odpovídá dřevákům Crying or Very sad , ale funguje celkem spolehlivě Smile .


To ostatní: i já jsem se setkal s řadou aktivních "blbečků". A co se týče šňapsu, osvědčila se metoda prohibice v den akce, samozřejmě kromě večera po akci Twisted Evil .
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#48383Verze : 0
Alkohol fakt nepatrí na vystúpenia a exibície veď aj imitačné strelivo dokáže byť za určitých okolností vražebné. Pohárik do ruky by človek mal zobrať prvý krát až keď su všetký zbrane zamknuté a čím najďalej, lebo s narastajúcim množstvom alkoholu zväčša narastá aj chuť zbrane predviesť a to sa často končí zle. Najmä pri vystúpeniach historického šermu sa nam často stávalo že sprievodca (pivo a pod. ) robil neplechu.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#48399Verze : 0
s tou prohibici to vidim stejne, stejne tak s tim, ze si spousta lidi (a nejen "samotaru-kropicu", ale celych klubu) jezdi na nektere akce jen poradne zastrilet (za nase penize z mestskych dotaci, pripadne za vstupne). Vyslednej efekt ale krom toho, ze to dela tatatata bum tatatata je rekneme rozpacitej ... Na Bahnech ma nejbohatsi fantizii ocividne hlasatel, protoze ja uz pet let koukam na tu samou scenu, PORAD TU SAMOU, proste pribehnou jednotky, placnou s sebou do bahna (slovo bahna nahrad slovem prachu v pripade teplejsich obdobi), skovaj se za ten kopecek, z dali neco prijede, strili to o sto sest, vojaci pobliz strili o sto sest, pak zarvou a vyrazi do utoku, strili se o sto sest, vybuch, strili se o sto sest, a jedni zacnou utikat a druhy se zenou za nima ... mezi tim se ozyva "vole nestrilej mi u ucha" "di do hajzlu, prestan strilet" "cekejte, jeste jsou daleko, proc strilite" a podobne ... na tom placku by na celou tuhle particku diletantu stacil jeden tank, jeden kulomet, a byli by vsichni v Panu, aniz by se stihli pomodlit. Presto to moderator vydava jeden rok za Ukrajinu 1944, druhej rok zase za ceske pohranici, treti rok je to zas akce onde ... copak tohle ma vubec smysl ? jestli chtej lidi rany, tak at si vylezou o silvestra na strechu panelaku a nahrajou si to na kazetak, protoze to, co lidi obcas na ukazkach predvadej nema s "ozivlou historii" VUBEC nic spolecnyho, pobiha tam zmatene particka lidi ve vystroji a s vyzbroji, ktera neodpovida, strileji jak o bozim tele a lide si z toho odnaseji dojem, ze tak nejak to bylo. Trochu to narazi na muj vrozeny odpor k tomu, delat neco napul. Tak bud poradne, nebo vubec. O to vic si vazim akci, kde se objevuji fakt usporadane utvary, kterym zalezi na tom, jak a v cem se presentuji, kteri vedi, na cem se to zaklada a tak dale ... jenze zkuste nektere kluby na neco takoveho upozornit, ze by se jejich clenove treba misto o sud piva meli starat o to, jak chodi vystrojeni, a se zlou se potazete ...
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#48444Verze : 0
MOD
to admin:
tak,tak....
Jenom škoda,že právě ona diskutovaná uroven klubů,je někdy výrazně rozdílná...
Kdyby tak šlo "udělit" nějaké vysvědčení či certifikát o způsobilosti o urovni klubu.... Very Happy .....samozřejmě,že bych byl předsedou komise nebo aspon pokladník.. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#48499Verze : 0
Já myslím, že celkové povědomí o kvalitě klubů tak nějak celkově mezi zainteresovanými je. Ten certifikát je zajímavý nápad.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#48504Verze : 0
to Pavel J.Kuthan


Ano,je fakt,že většinou se známe.A když ne osobně,tak alespon jsme se jako kluby setkali na ukázkach.Takže je všeobecné povědomí o "kultuře" toho či onoho klubu..
Trochu se mi ulevilo,že těch problémových už začíná ubývat alespon v našem regionu a ona nadvláda "Sypačů" končí pomalu také...


Ten Certifikát mě napadl,jen proto,že když potřebuji na akci např 1.sv.válku německé jednotky tak se mi nahlásili "kluci od wermachtu" a nemohl jsem jim zaboha vysvětlit,že vizáž něm.prvoválečného vojína je o dost jiná...(naco přílbu vz.16? dyt mám vz.35--to nikdo nepozná...)


Spíš bych v tom vysvědčení viděl něco jako formulaci o:
1.dobré a dobové ustrojovací kázni
2.znalosti dané dobovými řády...povely,puškohmaty..(dost lidí neumí dát ani k poctě zbran... Very Happy ..Na cooo??)
3.mít za sebou alespon základní pořadovku
4.klidně bych tam viděl i něco jako způsob zdravotnického kurzu..
5....


Já vím...řeknete.Vždyt to má ve stanovách skoro každý klub.A klub si vychovává svoje členy.Podle mě to ale moc nejde.Pak právě diváci vidí práci perfektní jednotky(klubu) na place a vedle nich nebo nedej bůh proti nim stojí banda nějakejch otrhanců,kteří tam na sebe řvou česky...
Práce v ukázce pak stojí trošku na hovínko a divák(který je dnes hýčkán krváky v TV) je z toho zmaten..Osobně nemám rád,když se z toho pak stane divadýlko na bázi rytířského turnaje na náměstí...Pak bych měl k Vám otázku?
----------------------------------------
co si myslíte o tom slavným "zestařování".Můj názor je,že voják fasoval svoje svršky nenošené,alespon tedy někdy.Proč se teda navlíkat do uniforem a pak vypadat jak vykopaná mrtvola?Vždyt o svou uniformu vždy voják dbal......
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#48714Verze : 0
Jakou otázku?
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#48725Verze : 0
otázku..
Ono to asi nejní vidět a tváří se to možná jako citát.. Smile
No,ptal jsem se na váš názor na "historické zestařování".(pokud předvádím např.r.1938v ukázce ,tak by uniforma měla zářit skoro novotou,né?) Smile
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#48732Verze : 0
to Pavel J. Kuthan Myslím že když pročtu celé to co se zde zatím napsalo je to celkem jasná odpověď na tvou původní otázku, Pro spoustu laiků je samozřejmě naprosto nerozlišitelné jestli konkrétní jedinec je oblečen v dobové uniformě nebo ve směsce z různých období, navíc většina laiků se spíš setká s partou mládežníků hrajících si na američany (jejich znalosti jsou na úrovni filmů o Rambovi) potom si logicky všechny hodí do jednoho pytle. Lidí kteří se touhle věcí vážně a seriózně zabývají bude myslím vždy méně než takovýchhle "nadšenců" běhajících s plastovou M-16 po Bahnech a podobných akcích. Bohužel se s tím asi nedá nic dělat.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#48737Verze : 0
to Bitaxe:
musíme to vidět trochu optimisticky,většina těhle "nadšenců" u toho stejně dýl jak pár let nevydrží a odpadnou nebo se někdě profláknou sami.
My , alespon ty,co znám nebo zde čtu diskuze ,z toho máme "koníček" na celý život.....(alespon pokud zájem o tuto někdy neveselou tématiku mohu tak nazvat) Smile


Ahoj Petr
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#48857Verze : 0
Já z toho žádný stres nemám, jen jsem se pokusil shrnout co se tu psalo do odpovědi na původní otázku. Náš KVH takové ukázky nepořádá, ani v uniformách nechodí (jsme zaměřeni jen na studium historie) takže s tím nemáme problémy. Ale nevěřím že tihle "nadšenci" vymizí, stále se objevují noví, navíc lidé co dělají airsoft jsou často spojováni s tím o čem původně psal Pavel J. Kuthan, laik to prostě nerozliší.
Jako koníček je to pro nás, a s vnímáním okolí se asi budeme muset smířit.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#48868Verze : 0
Pro petr.archi - Nemyslím si, že "zestařování" je správná cesta. Voják má dbát na svůj zevnějšek, je to vizitka jeho, celé jednotky a armády. To platilo vždy a všude.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#48978Verze : 0
s tím souhlasím ..naprosto..
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#48982Verze : 0
Určitě je to tak že pokud chceš ukázat konkrétní situaci mělo by vše pokud možno vypadat jako v té konkrétní době (samozřejmě v mezích možností) tedy asi naše armáda v roce 38 nebyla ve špinavých uniformách a na druhou stranu rusové ve Stalingradu v roce 42 nebylizas "jako ze škatulky". Jde přece o historickou věrnost.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#49011Verze : 0
Tak to samozřejmě možná ano, ale to v případě, kdy jde o přesné rekonstrukce. Často ale vídávám některé "orvané" v slavnostních pochodech, čestných strážích atd.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#49146Verze : 0
Hlavní je,aby se lidé v uniformách chovali,tak jak mají. Ale neznamená to,že budou chodit v prvorepublikových uniformách s umělohmotnými knoflíky jako např.....nebudu jmenovat,nevím jestli je dovolena naprostá kritika. Dožere mě když si někdo hraje na nej. vojáka ohledně výcviku(který stejně dělá výcvik jen podle AČR a ne dle originálu ČSA).Slavnostní pochody jsou bohužel poněkud mimo. Málo kdo má uniformu přesně takovou jak má být,sám jsem profi voják a jen málo vojáků profíků má v dnešní době uniformu na slavnostní příležítost.A tehdá to bylo o něčem uplně jiném.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#49167Verze : 0
Veľmi záleží aj na dobovom výcviku, vždy sa najdu odchýlky od originálu ale nie také aby ukázali že v rekonštrukcii bitky zo 14 storočia sa používali ťahy zo základnej vojenskej služby. Veď mentalita a aj taktika boli iné pred 200 rokmi keď vojaci stáli a čakali v rade alebo v 1. sv. vojne masívne útoky ako dnes keď vojaci bežia od krytu ku krytu a vedú sa skôr boje v meste alebo v lese.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#49343Verze : 0
S tím udělení cen .Jakej klub nebo skupina je to je fakt good nápad.
Mě třeba osobně dokáže nasr Evil or Very Mad pokud vidím US vojáka z 2 války jak běhá s Mosinem.Né že bych měl něco proti tý zbrani.To vůbec né.Ale štve mě že ty lidi dělaj další 3 věci do toho a ani jednu pořádně.Chápu že je tady otázka peněz.Ale já mám taky v jednotce lidi který jsou ženatý nebo choděj do školy anebo státní zaměstnace Laughing Ale dávaj to do kupy pomalu ale jistě.A řek bych že nejhorší jsou takový ty rádo podnikatelé co rozhazujou prachy a ani pořádně nevědí z čeho se skládá jeho uniforma a výstroj Twisted Evil .A že takový jsou.
No a co se týká výcviku?Řek bych že málo která jednotka má ten trénink takovej jako v réalu tý doby.Ale zase ty který to berou tak jak to bylo tak jim čest.A ať se držej
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#51884Verze : 0
U nás se snažíme eliminovat "důstojnické sbory" (doufám že chápete co tím myslím) tak, že je například bývá podmínkou to, že aby mohl člověk přijet s poddůstojnickou šarží, tak s sebou musí mít alespoň 5 perfektně vystrojených vojínů, musí jim umět velet (ono se to pozná rychle) a zodpovídá za ně. Kdyby jsme chtěli, generály si dodáme sami. Neobstojí ani hlášky typu "já si na vojně vysloužil", "kdybych tam sloužil tak bych měl", "je mi už 40 tak musím být důstojník" apod.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#59990Verze : 0
Mám zkušenost ze "staršího období" než se věnují kvh, jsem členem shš (starý Řím a románská střední Evropa) a můžu Vás ubezpečit, že je to všude víceméně stejné.
1. Je víc těžkooděnců, než lehkooděnců - jenže dobrý lehkooděnec je minimálně stejně drahý jako těžkooděnec.
2. i tady jsou lidi, kteří se věnují LH - a někdy až fanaticky - a lidi, kteří si jdou v nějakém "kostýmu" jenom bouchnout - t zv. "keckaři"
3. Naštěstí je HŠ dosti kontaktní záležitost, takže pokud domluva nezabírá je někdy nutné řešit problémy s kretény, kteří nechápou že je vše jen hra, řešit na místě.
4. A pár samozvaných "velitelů" a "šlechticů" (nebo velmistrů a co já vím) se taky najde. Confused
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#60015Verze : 0
No jo ono je vždycky víc velitelů než těch normální blátošlapů.Každej by chtěl rozkazovat ale nikdo plnit.Nejhorší je pokud se někdo objeví s takovým myšlením a má na sobě víc metálů než dokáže unést Rolling Eyes .To je pak pěkná pohroma.A pokud se to objeví v nějaký ukázce třeba pro diváky .Pak to musí bejt pro toho diváka hroznej pohled.Když zří samé důstojníky jak se motaj jak vítr v bedně Twisted Evil a neví kudy kam.No ale jak se říká po bitvě je každej generál Evil or Very Mad
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#60030Verze : 0
ajhoj...


chtěl jsem se zeptat,nejedete náhodou někdo na podzim na Duklu?respektive jaké to tam je(myšlena ukázka).je to přeci jenom dost kilometrů ,tak jestly to stojí za to?


a v tom případě dotaz č.2:nemám zkušenosti z převozem zbraní do zahraničí,co by bylo potom nutné zařídit??


děkuji za radu...
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#60102Verze : 0
Ohledně ukázek na Dukle : Byl jsem tam jednou a ukázka byla dobrá, navíc se koná na místě realných bojů z roku 1944. Letos se tam opet chystám.


Co se týče dovozu zbraní : je třeba si vyřídit Zbrojný sprievodný list na Slovenské ambásádě v Praze nebo Brně, anebo mít Evropský zbrojní průkaz. K obojímu je ale potřeba oficiální pozvání od organizátora akce.


Ondra
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#60334Verze : 0
to ondra..
díky za info...ted mě napadá,jestly by to nešlo "očůrat" plynovkou nebo střelbyschopnou maketou zbraně..(nebo se na to vztahuje taky nějaké povolení??)
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#60384Verze : 0
Jo to nevím, já osobně takové "zbraně" nevlastním. Zkus se zeptat na PČR.
Ondra
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#60409Verze : 0
Dovolte abych i já připojil svůj názor.
Vojenská historie je potřeba,protože to je prostě historie.
Když se mě někdo ptá proč to dělám odpovídám proč ty sbíráš známky,motýli apod.
Faktem je že se mezi nás zamíchali spousty dost podivných individuí co si jezdí bóchnót a zachlastat.Potkávám jich dost a jak je vidím tak prchám.
O hajlujících blbečcích se nebudu ani rozepisovat.
Zbraně:
To je problém.Doba kdy se mohlo jezdit s čímkoliv je už pryč a tak nezbývá volit kompromisy.Je mě jasné že SA 858 nevypadá v rukou vojína US Army nebo WH zrovna in ale mám-li volit mezi peripetiemi s vyjímkou,cenou slepé munice a cenou zbraně,volím to menší zlo a jezdím s SA 858,nebo s Mosinou.Vím že mě hodně lidí odsoudí ale tak to prostě je a hodně z nás nemá 15000 na garanda nebo thompsona.
Uniformy:
jsou dobré a špatné.Fakt je že kvalitních kopíí je dnes na trhu dost,ale ty ceny.Jak jsem napsal,vše je to o srdci a taky o financích.U nás jsme to řešili pomocí náhražek,přešíváním švýcar.sak,atd.Na přehlídku bych s tím asi nešel ale zase se nemusím bát plácnout sebou do bahna.Pohled na Amíky co pobíhají na ukázce z r.1945 v uniformě která má puky,no...
Kázeň na akcích:
pokud na takovou akci jedu a jsem pozván,zavazuji se tím respektovat pokyny organizátora.pokud přijedu sám,musím počítat s tím že mě kamsi šoupnou,sám voják v poli je nesmysl.Pokud přijedu "na blind",no musím počítat s tím že tam taky jedu zbytečně.O alkoholu se nemá cenu šířit.Nejsem pro prohibici ale v den akce se prostě chlastat nesmí !!!! Opilec a zbraň ,no nazdar.V tomto bodě bych byl asi pes,kamarád nekamarád.
O kapitánech,generálech a admirálech na akcích se nebudu šířit.A´t si masírují své malé ego.Autorita se pozná sama a nemusí se značit frčkama.
Technika:
Fakt je že technika oživuje akci ale musí být použita v akci a ne jako jsem byl několikrát svědkem že v jeepu nebo na BMW sedí maník ve woodlandech,vedle sebe dítě (manželka,milenka,kamarád,prostě někdo) v papírové čepici AČR a s tím jede do akce.Sám jsem byl svědkem toho jak posádka nastupovala do motorky stylem nástup do tramwaje a my čekali až se tam všichni nasádlí.Prostě mám-li v akci techniku,posádkaby měla mít alespoň trochu košer hadry a chovat se jako doopravdy,vyskakovat,jet po poli,eventualně nechat se vybuchnout.
No toto vše jest můj názor.Možná mě někdo označí za blázna a vola.
To je zase jeho názor.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#61999Verze : 0
Máš recht, Condore, nejenže spousta autařů jezdí v čemsi podivuhodném co zrovna nekoresponduje s jejich vozidlem, ale když už náhodou má na sobě něco co se dá přežít, tak si tam posadí nějakého kamarádíčka v civilu apod. - to už jsi napsal. Já bych chtěl ještě něco k těm dětem - bohužel se občas objeví v ukázce - sice vcelku ustrojené, ale to nic nezmění na tom že to jsou děti. Za prvé to vypadá hodně moc divně před diváky, za druhé často překáží, za třetí jim občas někdo z jejich blízkých svěří i zbraň a jsou tím nebezpečné svému okolí a to nejdůležitější - jestli to čte někdo z rodičů kteří s sebou berou děti do ukázek : "Jste na hlavu padlí?!?! Přes všechna bezpečnostní opatření se může při ukázkách ledacos přihodit a vy riskujete vlastní dítě? To snad nemáte své děti rádi? Když už je berete s sebou tak si je třeba oblékněte do hadrů, ale nechteje u někoho mimo ukázku (vždycky se najde někdo...). Nehledě na to že tím sami sebe a potažmo všechny účastníky můžete zatáhnout do průseru." Už vidím novináře co by s náma udělali kdyby se nějakému dítěti něco stalo. Jako by nestačilo že spousta plátků o nás píše jako o nebezpečných magorech nebo infantilních blbečcích.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#62021Verze : 0
Jo, ale ještě k těm zbraním - v tomhle jsem taky nekompromisní. Je lepší dělat jednu věc pořádně, než skuhrat nad nedostatkem peněz. Vždycky se dá použít alespoň nějaká podobná zbraň a upravit pažbu nebo si nechat u puškaře něco přestavět. Podívejte se třeba na Obelixův UK 59 čili MG 34.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#62022Verze : 0
Když už tu mluvíte o vojenských klubech, tak vás chci upozornit na akci, která se koná 11. a 12. září v Prdubicích na dostihovém závodišti. Jedná se o akci s názvem "Pardubice v obležení" aneb od husitů po součesnost. Jedná se o sled půlhodinových ukázek z historie. Jedná se o druhý ročník, tak by to mohli mít organizítoři už trochu vymakané. Bližší informace najdete na adrese: https://www.pardubice-v-oblezeni.cz/htm/footer2.htm
Já se pudu určitě podívat.


Roni
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#62302Verze : 0
To Roni: Nechci Ti kazit radost, ale podle posledních informací, které jsem získal, byla údajně akce v Pardubicích zrušena. Nemá někdo z fóra aktuální informace?
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#62308Verze : 0
mopic má pravdu, ta akce je zrušená. Stačí se mrknout na hlavní stránku https://www.pardubice-v-oblezeni.cz/ - Admin promine, ale když už se Roni na ty stránky odvolával...
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#62386Verze : 0
Škoda, škoda, na tuhle akci jsem se moc těšil Sad Odstoupil ale údajně generální sponzor a pořadatelům se zjevně nepodařilo najít rychle náhradu.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#62403Verze : 0
Pro Pohraničníka.
S těma zbraněma máš částečně pravdu.Já jsem Obelixovo MG viděl několikrát a i jsem z něho střílel.
Jenže Obelix má UKL na filmové a divadelní účely,čili to ofigo není ostrá zbraň a tam by se ta úprava dala okecat.
Jenže nevím jak by se tvářili na policii kdybych jim tam ke kontrole (a už jsem tam byl 2x)předložil místo SA 858 Tactical nějaký upravený hybrid. Jasně že dřeva nejsou součástí zbraně ale narazím tam na ouřadu co se špatně vyspal a mám po zbrani,potažmo po zbrojáku a je vymalováno.
S dětma máš naprostou pravdu. Naposledy v Lešanech mě jímala hrůza když jsem viděl jak se mezi náma motá Borisek,malý seržant v zelených gumovkách a okolo jezdí T34 a hakly.
Loni na braníku jsem z toho měl málem infarkt.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#62800Verze : 0
Moc se omlouvám, v době kdy jsem se na tyto stránky dostala, tam ještě nic o zrušení nebylo a nebo jsem se špatně koukala. Měla jsem si uváděné informace lépe ověřit. Ještě jednou se omlouvám za šíření klamné informace. Taky mě to moc mrzí.


Roni
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#62805Verze : 0
Nějak to zde zmírá Smile


Myslím, že je škoda, že kluby vojenské historie, jež se zabývají řekněme historií 19. a 20. století nemají nějaký zastřešující organizační prvek jako je tomu například u šermířských skupin ve formě Magisteria a dalších. Spousta organizační práce se pak tříští mezi jednotlivé kluby.


Určitě by v koordinační i organizační práci (neduplicita akcí, zabezbečení účasti druhů vojsk, logistického zabezpečení - kdy každý klub má něco - tam mají pojízdnou kuchyň, tam mají stany, tam mají koně, tam mají družbu s masokombinátem či pivovarem atd., propagace - každý má někde v tisku, rádiu, TV či jinde v mediích nějakého toho kolegu, známého) pomohla existence nějaké společné "Rady" či jak tento zastřešující prvek nazvat.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#80822Verze : 0
To máš pravdu, ale zkušenosti hovoří spíš pro to, že by se stejně snažil každý urvat pro sebe co nejvíc bez ohledu na ostatní, což je jistě smutné, ale je to tak.
Nehledě na to že dost klubů je zaslepeno pýchou, že oni jsou ti nejlepší a všichni musí tancovat tak jak budou oni pískat. Že to jsou většinou spolky ve skutečnosti té horší kategorie snad nemusím dodávat.
Další proti je nespolehlivost takovýchto klubů.
Nicméně i já bych byl plně pro tvou myšlenku Pavle.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#80842Verze : 0
Přece není nic lehčího, než aby v oné "Radě" byl zástupce každého klubu, či třeba pověřenci za několik klubů. "Nespolehlivé" kluby by měly smůlu, nikdo neříká, že v pod tuto "Radu" by musely nutně spadat všechny kluby. Jde především o ty zodpovědné, kterým opravdu o něco jde. Tím myslím nejen o to, občas si někde "picnout", řvát přitom jako šílenec a být nedisciplinovaná, nevypočitatelná chátra. Myslím ty, kterým jde skutečně o "oživlou historii", o to připomínat lidem historii takovou jaká byla, navíc atraktivní formou pro diváky.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#80857Verze : 0
To je vlastně taky pravda - ti nespolehliví by pak byli tlačeni k nápravě, protože jinak by si za chvíli neškrtli nikde...
Vzhledem k tomu že letos došlo opět k několika kolizním termínům by "rada" byla opravdu přínosem.
Ještě dořešit situaci když si dva nárokují jedno datum...
Nejhorší je, když někdo vymyslí akci, párkrát ji udělá a pak hele, a on ji najednou pořádá někdo jinej...
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#80865Verze : 0
Souhlasím s Tebou Pavle, že něco podobného by bylo určitě přínosem, ale obávám se, že to nebude moc fungovat, protože tím, že nás není zase tak moc a více či méně se navzájem známe, tak budou fungovat staré křivdy a osobní nepřátelství. Když to přeženu, tak Franta nebude chtít spolupracovat s Pepou, protože mu na jedné akci vystřelil za zadkem, Pepa nemá rád Milana, protože mu přetáhl kluky z klubu atd.
Nevím, jak to dokázali zařídit, že to funguje u šermířů, ale obávám se, že u druhé války to bude nejspíš fungovat tak, jak jsem popsal.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#81280Verze : 0
Nikdo to nikdy ale ještě pokud vím nezkusil. Byly určité pokusy na lokálních úrovních, ale většinou ztroskotaly, mnohdy právě na uvedených problémech, jež uvádíš.
Nicméně myslím, že právě nějaká zastřešující složka by právě tebou zmiňované překážky mohla pomoci řešit. "Franta" nebude muset spolupracovat s "Pepou" při organizaci, protože by koordinaci řídila tato "nadklubová" složka, v níž by mimo zástupců těchto znesvářených klubů byli i zástupci jiných klubů.
Neříkám, že to je snadný a lehce proveditelný krok. Jen mi připadá často jako škoda, když vidím jak se tříští protichůdné či souběžné samostatné snahy jednotlivých organizátorů.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#82751Verze : 0
Jak jsem napsal výše, taky bych byl pro, aby něco podobného vzniklo a pokud by to zafungovalo, bylo by to jen dobré. Užitek by z toho měli určitě všichni zúčastnění.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#82756Verze : 0
Pro všechny americké bojovníky!


Pro oslavy výročí osvobození Chebu (26. 4. je úterý, takže akce proběhne na čarodějnice) se hledá cca 20 vojáků americké armády. Vlastní technika vítána. Jde o scény z osvobozování, Němců je dost, Amíci nám stále chybí. Jde o oficielně organizovanou akci, honorář účinkujícím.


Kontakt: buď soukromá zpráva mě tady na válce,
nebo na tel. 732731676,
nebo mail na valenis@celtic-smith.cz, případně celtic.smith@worldonline.cz


S rozumnými požadavky a jednáním dohoda jistá.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#88065Verze : 0
Mam prosbu. Jelikoz se trochu venuju "ozivle historii", moc rad bych se dozvedel maximum o pechote rude armady v obdobi 2. svetove valky. Smernice, strategie boje, vystroj, vyzbroj,...
Ne, ze bych nevedel nic, ale musim priznat, ze vim opravdu malo ve srovnani s tim co bych vedet chtel.
Diky tomu, ze nemam ani zakladni vojensky vycvik, jsem dost handicapovan, jelikoz nemam zaklady v cestine, natoz v rustine.
Nemam radost z toho, ze pokud se nahodou dostanu k pomniku, nevim poradne, co se po mne chce - rozhodne se tam netlacim, ale napriklad v Orechove byla ucast na pietni akci povinna pro vsechny...
Chtel bych se tomu venovat poradne, pomuze mi nekdo?
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#104774Verze : 0
to oestrus - za sebe rád pomohu, ale obávám se, že při tvých zájmech to předpokládá alespoň nějaké ty jazykové základy si pořídit. Jinak lze konstatovat, že na jistém nejmenovaném serveru ( 8.) že neuhodneš, na jakém?) je možné nalézt spoustu informací, existuje obrovská literatura - i v češtině, např. velmi zasvěcené knihy p. Šišky Wink - takže jen hledat.
No a co se týče chování při vojenských akcích pietních i akčních, je tu spousta profesionálů, kteří ti také rádi poradí. Držím palce, ať ti zájem vydrží. Už proto, že Němci či Amíci jsou tak trochu v módě a naši milí Ivánci nejsou dnes populární. Naše čerstvé zkušenosti k tomu holt vedou. Ale přesto je dobré se i o ně zajímat.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#104931Verze : 0
to Aubis: jazykové základy (ale opravdu jen základy) mám, tudíž v tom zas až tak velký problém není. Podařilo se mi sehnat už i nějaké ty směrnice, taktické příručky, a i něco málo o výstroji a výzbroji (i když musím přiznat, že ne na jistém nejmenovaném serveru, který jsem snad i uhodl, ale na více nejmenovaných serverech).
Nicméně na žádném serveru jsem nenalezl jak konkrétně reagovat na konkrétní povely, a abych pravdu řekl, nepodařilo se mi najít ani ony konkrétní povely... Když jsem psal o základech, mluvil jsem o základech v této oblasti. Nejsem si jist, zda náhodou neexistují rozdíly v tom, jak se na povely reagovalo během 2. světové války v rudé armádě a v tom, jak se na rozkazy reagovalo (popř. reaguje) u nás.
Pár říkladů:
pohov - pokrčuje se noha (předpokládám), ale nevím jestli je určeno která (já je třeba střídám, když jsem je jednou nestřídal asi hodinu, měl jsem pak problémy s pochodem)
čelem vzad - otáčí se do leva, nebo doprava a jakýmy pohyby (u nás je to myslím vlevo a na dva pohyby)
vyrovnat se - podle čeho a jakým způsobem se toto provádělo
k poctě zbraň, k noze zbraň, na řemen, na rámě zbraň - vím jak má co vypadat, ale neznám postup změny pozice zbraně...
A mám pocit, že bych mohl pokračovat ještě docela dlouho...
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#113855Verze : 0
Pro Oestrus - V sovětské uniformě je opravdu podivné používat cviky se zbraněmi dle českých/československých předpisů Smile Ruské povely a příslušné pořadové cviky mohu ukázat, ale těžko se to slovně (aby to bylo pochopitelné) popisuje. Nejvhodnější je to ukázat přímo osobně. Tak snad na nějakém srazu serveru nebo někde na akci Smile
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#113917Verze : 0
Měl bych jednu otázečku, týkající se předchozího hovoru o zbraních. Stal jsem se nedávno členem KVH. Nastal čas sehnat si zbraň, ale střílení z K98 je drahé o MG 34 ani nemluvím. Sehnat stg44, 43, nebo MP 38/40 je celkem problém a většinou se jedná o horentní sumy. Mohl by mě někdo poslat fotky jak vypadá předělaný U 59 na Mg34? U nás mají kluci 858 udělané na stg44 a vypadají opravdu hezky. V tom bych viděl přijatelnou cestu...
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#115336Verze : 0
Vážení kolegové, doufal jsem, že se dneska pořádně vyspím, ale narazil jsem na tuhle debatu a musel jí poctivě přečíst. Spousta věcí už tu byla řečena, tak přikládám jen můj názor - ad alkohol - já jsem původně chtěl napsat, že jsem pro naprostou prohibici, ale vzpomněl jsem si na sezení v hospodě a pokec o hrdinských činech .-) jak zde bylo zmíněno a to by opravdu byla škoda bez piva. Ale maximálně jednoho, zažil jsem najisté nejmenované akci (modrozelení vědí), že se pár hodin před defilé dopotáceli řidiči v naprosto nepoužitelném stavu. Zažil jsem taky akci (už po bitvě), kdy moravské osazenstvo tábora (všichni už vědí) celou noc chlastalo a pravděpodobně při té pařbě poškodili pár kusů vybavení, které jim nepatřily. Bohužel jsem nedávno musel obhajovat kluby vojenské historie před obavou pořadatele jisté akce, že budou poházené kelímky kolem tábora a podobně. Zmíněný organizátor zná právě onu nezmíněnou skupinu a bohužel žádné jiné....Ale abychto skoro půlnoční plácání shrnul - alkohol velmi omezeně před bitvou, po ní v rozumné míře. Reenactors by si měli stále uvědomovat, že v uniformách jsou vojáci. Ad pořadová - osobně si myslím, že znát pořadovou je nutnost. V poli je sice pořadová na houby, ale čas od času musíte někam pochodovat a nic nevypadá hůře, jako jednotka, kdy každý jde na jinou dobu (zažil jsem) a nic není méně depresivní, jako jednotka místo pořadové sedící v hospodě....absolutně bez zájmu cvičit. Ad metály - kolega Mopic zmínil před rokem situaci, kterou já řeším teď. Tedy neřeším, ale přemýšlím, co si mám myslet o mladém (18-20??) P/O DFC..jednak s ohledem na český reenacting a pak by mne zajímalo, co si asi budou myslet v zahraničí, pokud uvidí takto ometálovaného člověka...(což prosím berte spíš jako všeobecný dotaz na vaše zkušenosti ze zahraničí). Co se týče jeepařů - bohužel tady se jedná o další živošišný druh,který bych v rámci debat o reenactingu asi neřešil. Těžko se na akci, tedy doufám, objeví to, co jsme viděl na defilé v Plzni - jeepař ve žluté vestičce a žlutých brejličkách...Tož asi tak...omlouvám se, že to si není moc ke čtění, ale je tolik, kolik je...
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#154221Verze : 0
Po delší odmlce oživím toto fórum. Co se týče názoru historiků na rekonstrukce bitev, tak je velmi různý. Z osobní zkušenosti můžu říct, že řada historiků bádajících většinou v archivech (ale i na bojištích, abych jim nekřivdil)ukázky odsuzuje, zatímco ti, co pracují především s hmotnými prameny, je naopak podporují. Jako příklad můžu uvést profesora Uhlíře (netřeba představovat)a ing. Šťastného (muzeologa a konzervátora) - oba jsem měl z dějin vojenství. Zatímco pan profesor, kterého si velmi vážím, považoval reenactement bitev téměř za znevažování padlých, ing. Šťastný si nechal ušít rakouskou granátnickou uniformu, vlastnoručně dodělal řadu doplňků (např. mosazný štítek na medvědici) a příležitostně se účastnil (možná dodnes účastní) různých ukázek z napoleonských válek, kde prezentuje část svých nemalých sbírek (díky němu jsem si mohl udělat kopie Knötelových grafických listů).
Také jsem zjistil, že řadě lidí chybí jakýsi nadhled a smysl pro humor a řadu věcí berou smrtelně vážně. Příkladem je ředitel VHÚ plk. Knížek. Když jsme se bavili o účasti aktivních záloh na státním pohřbu gen. Eliáše, byli jsme vyzváni, abychom, pokud máme, přivezli prapory svých jednotek. Já, spíše jako povzdech nad tím, že vlastní prapor dosud nemáme, jsem uvedl, že můžu vzít tak maximálně vlajku naší SHŠ s rakouskou orlicí. V panu plukovníkovi by se v ten okamžik krve nedořezal a mít něco po ruce, tak by mne asi zabil. Od té doby se snažím dávat si pozor na výroky před lidmi, které dobře neznám.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#260184Verze : 0
Nazdar, nemohl by mi někdo poradit s nalezením nějaké reenactment skupiny která se zabývá 18.stoletím? Historie a vojenství je můj koníček od nepaměti, ale pokud bych se měl rozhodnout pro období, určitě by to byla doba před napoleonskými válkami. Preferoval bych Prusy, nebo nějakou evropskou armádu která válčila skoro vždy a všude, aby se uniforma dala použít ve velkém počtu bitev (Skotští highlanders jsou sice okouzlující, ale v bitvě u Kolína vypadají trochu jako návštěva z Marsu). Dík za každý tip, vygooglovat se mi toho moc nepodařilo, asi jsem na to levej .Read more: forum.valka.cz
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#330540Verze : 0
Jo jen tak dále bojové ukázky, srazy historických vozidel všechno ještě zintenzivnit!Smile. Souhlasím s jedním ze zdejších příspěvků dnešní mládež vůbec nemá ponětí. Můžu uvést jednoduchý příklad naší hodiny dějepisu teď sme dobrali 2 světovou válku a 75% třídy netuší (na SOŠ) ani kdy WW2 začala. Testy dopadaj stylem 5,5,5,5,5. A když já tam dostanu 1* tak se všichni diví, protože sem asi na škole jedinej exemplář zajímající se o historii. Takže KVH jen tak dál přeju hodně štěstí.
URL : https://www.valka.cz/Ozivla-historie-t11827#353704Verze : 0