Ostrov Wake

Wake Island
Ostrov či spíše korálový atol Wake vznikl následkem podmořské erupce sopky. Jeho rozloha je uváděna v různých zdrojích od 6,5 km2 do 8,3 km2 a nejvýše položený bod leží 6m nad hladinou oceánu. I když jeho pojmenování vyvolává dojem, že se jedná o samostatný ostrov je ve skutečnosti tvořen třemi korálovými ostrovy Wake, Peale a Wilkes, které obklopují centrální lagunu. Nachází se na v oblasti severního Pacifiku přibližně ve dvou třetinách cesty mezi Havají a ostrovem Guam.


Ostrov Wake byl objeven španělským mořeplavcem Álvarem de Mendaña de Neyra 20.10.1568, který jej pojmenoval San Francisko.


V roce 1796 jej prozkoumal kapitán anglické obchodní lodě William Wake, po kterém byl ostrov pojmenován.


V letech 1828 a 1840 došlo k prozkoumání ostrova i dvěma americkými expedicemi.


Do světového podvědomí se poprvé ostrov zapsal 4.3.1866, kdy tu během bouře ztroskotala německá loď Libelle plavící se na trase ze San Franciska do Hong Kongu. Na palubě lodi se nacházela operní pěvkyně Anna Bishop, její manžel a obchodník z diamanty Martin Schultz a tři členové Anglické opery.


17.1. 1899 ostrov anektovalo USA. V roce 1935 zahájila letecká společnost Pan American Airways (PAA) budování letecké a hydroplánové základny sloužící pro obsluhu letů na trase mezi USA a Čínou. V provozu zůstala až do prvního Japonského náletu na atol.


V roce 1940 projevilo o ostrov Wake zájem i vojenské námořnictvo USA a tak se počátkem následujícího roku začalo z výstavbou letecké a námořní základny.


K umístnění první stálé vojenské posádky došlo 19.8. 1941. Jednalo se 15 důstojníků a 373 mužů 1. Námořního ochranného praporu (1st Marine Defense Batalion), posádku námořní letecké základny (10 důstojníků a 58 mužů) a šesti armádních spojařů (1 důstojník a 5 mužů). Krom těchto vojenských jednotek se zde nacházelo asi 70 zaměstnanců PAA a 1221 dělníků. K této posádce se 4.12. připojilo 12 stíhaček Grumman F4F-3 Wildcat z USS CV-6 Enterprise náležející VMF-211 USMC (12 důstojníků a 49 mužů). Od října 1941 všem jednotkám na ostrově Wake velel Commander Winfield Scott Cunningham.


K obraně ostrova bylo instalováno šest 127mm děl (5 inch/51 cal), dvanáct 76,2mm protiletadlových děl M3 (3 inch/50 cal), osmnáct protiletadlových těžkých kulometů Browning M2 a dalších třicet těžkých a lehkých protiletadlových kulometů.


Bitva o ostrov Wake začala prakticky ihned po napadení Pearl Harbolu a trvala až do 23.12.1941. Během této bitvy bylo 120 obránců zabito, 49 zraněno a 2 zůstali nezvěstní.


Během postupu Američanů Pacifikem nebyl ostrov zpětně dobýván, ale byl pouze izolován a mnohokrát bombardován.
Japonská posádka kapitulovala až 4.9.1945.


V poválečném období letiště sloužilo pro mezipřistání a doplnění paliva jak pro vojenské tak civilní letadla při přeletech pacifické oblasti.


Od roku 1974 je letecká základna využívána US Air Force. Komerční lety ji využívají jen pro nouzové přistání.


K opuštění základny veškerým personálem došlo v srpnu 2006 a to před příchodem tajfunu IOKE. Tento tajfun 5. kategorie zasáhl Wake větrem o rychlosti 250 km/h a 6m vysokým vlnobitím. IOKE poškodil většinu zařízení letecké základny. Záhy po tajfunu byli zahájeny práce na obnově zařízení letecké základny, tak aby mohl být obnoven provoz v plném rozsahu.


Na toto připojené území USA vznáší nárok Mashallovy ostrovy.


Zdroje:
www.cia.gov
marshall.csu.edu.au
www.libri.cz
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Wake_Island
http://maps.google.cz/

Ostrov Wake - Satelitní snímek atolu.

Satelitní snímek atolu.
Ostrov Wake - Mapa atolu.

Mapa atolu.
URL : https://www.valka.cz/Ostrov-Wake-t80856#296132 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více