Main Menu
User Menu
Reklama

Organizace Todt

Todt Organisation

Organisation Todt

Organisation Todt (OT)
Organizace Todt
URL : https://www.valka.cz/Organizace-Todt-t293#1453Verze : 0
MOD
TO vznikla v roce 1938 jako státní polovojenská organizace původně pro realizaci veřejných prací. v roce 1939 byla podřízena velení wehrmachtu. v jejím čele stál dr. Fritz Todt, po jeho smrti v roce 1942 Albert Speer. Todtova organizace se členila na tvz. Baugruppen a měla několik hlavních štábů. Ten pro západní Evropu sídlil v Paříži - Einsatzgruppe West.


Příslušníci TO nosili hnědé uniformy a podíleli se na stavbě silnic a výstavbě opevnění. Dobrovolným náborem, ale později i stále častěji nucenými odvody bylo pro tuto v podstatě stavební organizaci získáno několik set tisíc mladých lidí z celé Evropy. V roce 1943 se jejich počet vyšplhal už na 700 000.


TO stavěla monstrozní Atlantický val, ale například i Hitlerova předsunutá velitelství v Rastenburgu ve Východním Prusku a v unrajisnké Vinici. TO byla převážně neněmeckou záležitostí. Pokud se Němec vyhnul frontě, zůstával spíše ve státní službě, administrativě či továrných, obvykle by jej však neposílali mimo říši na stavby náročných projektů. Mnohdy však i lidé z TO pracovali blízko fronty nebo v oblastech s velkou aktivitou partyzánů. Pak se z nich vytvářely ozbrojené strážní oddíly (Schutzmannschaft) Sloužili v nich pžedevším Holanďané, Vlámové, Valoni. Naopak existoval výslovný zákaz přijímání Čechů, Poláků a Rusů. Od listopadu 1942 měli příslušníci TO na frontách status vojáků říšských ozbrojených sil. Koncem roku 1943 působilo v TO více než 1,3 milionu žen a mužů.
URL : https://www.valka.cz/Organizace-Todt-t293#1454Verze : 0
MOD
Především správná zkratka je OT - Organisation Todt, ta byla užita i na SPZ vozidel, za války organizace zajišťovala stavby především pro válečné úsilí, německý personál byl hlavně na vedoucích místech, vlastní stavby zajiťovaly často i soukromé firmy z míst stavby. OT zajišťovala i dodávky materiálu a především stavební dozor. Uniformy byly hnědozelené podobné svou barvou britským batledresům, to vedlo například v případě nájezdu na Diepe k záměně členů této organizace s brity a jejich smrti. Pod WH byla organizace zařazena koncem roku 1944 kdy již pro ni nebyly úkoly a její vozidla pak byla označena WT - Wehrmacht Todt.
URL : https://www.valka.cz/Organizace-Todt-t293#62647Verze : 0
OT
URL : https://www.valka.cz/Organizace-Todt-t293#174096Verze : 0
MOD
Todtova organizace:
URL : https://www.valka.cz/Organizace-Todt-t293#102051Verze : 0
MOD
Rád bych reagoval na působení Čechů v OT. Schlange (moderátor) píše, že v blízkosti fronty nebyly nasazováni Češi, jelikož byl pro to výslovný zákaz. Můj dědeček, který nedávno zemřel, byl u OT přidělen ke zbraním SS, jako řidič důstojníků SS. Pocházel ze Sudet, avšak k německé národnosti se nehlásil. Patřil k jednotkám SS Russland Süd. Poprvé přidělen k Baileitung der Luftwaffe Swidnik, poté O.T. Einsatzgruppe Russland-Süd. Podle jeho vyprávění, a jeho služebním dokumentům z kterých tyto data čerpám, vím že tento člověk sloužil přímo na hrotu fronty. Dokonce byl vyzbrojen i pistolí, kterou mu později z bezpečnostních důvodů vyměnili za pušku. Tudíž nesouhlasím s názorem, že nebyli na frontě nasazováni Češi.
URL : https://www.valka.cz/Organizace-Todt-t293#288800Verze : 0

Citace - pepa_28 :

Rád bych reagoval na působení Čechů v OT. Schlange (moderátor) píše, že v blízkosti fronty nebyly nasazováni Češi, jelikož byl pro to výslovný zákaz. Můj dědeček, který nedávno zemřel, byl u OT přidělen ke zbraním SS, jako řidič důstojníků SS. Pocházel ze Sudet, avšak k německé národnosti se nehlásil. Patřil k jednotkám SS Russland Süd. Poprvé přidělen k Baileitung der Luftwaffe Swidnik, poté O.T. Einsatzgruppe Russland-Süd. Podle jeho vyprávění, a jeho služebním dokumentům z kterých tyto data čerpám, vím že tento člověk sloužil přímo na hrotu fronty. Dokonce byl vyzbrojen i pistolí, kterou mu později z bezpečnostních důvodů vyměnili za pušku. Tudíž nesouhlasím s názorem, že nebyli na frontě nasazováni Češi.
A kde konkrétne Schlange píše že OT nebola nasazovaná v blízkosti fronty?


Schlange píše konkrétne toto:


Citace :

Mnohdy však i lidé z TO pracovali blízko fronty nebo v oblastech s velkou aktivitou partyzánů. Pak se z nich vytvářely ozbrojené strážní oddíly (Schutzmannschaft)Jediné čo udáva, tak že do strážnych oddielov bol prísny zákaz brať Čechov, Poliakov a Rusov.


Pokiaľ viem, tak Sudety boli integrálnou sučasťou ríše - takže tamojší obyvatelia boli občania ríše...(na rozdiel od protektorátu, kde mali ríšske občianstvo len osoby nemeckej národnosti....) - alebo sa mýlim?
URL : https://www.valka.cz/Organizace-Todt-t293#288808Verze : 0
MOD
Fotky uniformy Organizace Todt jsou na forum.valka.cz
URL : https://www.valka.cz/Organizace-Todt-t293#288846Verze : 0
Po pravdě mám značnou pochybnost že jde o OT, neodpovídají límcové výložky (OT měla jiné) ani páska na rukávu (OT měla širokou pásku na nadloktí, zde je úzká na spodku rukávu) rovněž zdroj je značně pochybný, byť ho Radim v rozporu s pravidly neuvedl (je to zřejmě zde : http://hoodman.sblog.cz/identifikacni_znamka/ ) autor zřetelně mnoho neví a řada věcí je bez uvedení zdroje opsána z příspěvků výše (stačí srovnat data Smile ) Takže na tu uniformu na fotce bych nesázel.
URL : https://www.valka.cz/Organizace-Todt-t293#288913Verze : 0
V tom případě se obracím na znalce co vlastně je to za uniformu která je vyfocena se znaky Organizace Todt?????
URL : https://www.valka.cz/Organizace-Todt-t293#288960Verze : 0
A KDE na těch uniformách vidíš "znaky Organizace Todt"? Na uniformě cos vložil nahoru je správná páska i znaky na límci, na fotce dole je cosi co se jim nijak nepodobá. Právě proto že tam označení typická pro tuhle organizaci chybí (psal jsem to už jednou), mne vede k tomu, že pochybuju že by šlo o OT.
Mimochodem myslíš že boty se značili "kar.98"? (máš to u první fotky - to je pokud vím označení pro karabiner 98, ta ale na fotce není) Pokud by tě zajímalo odkud hoodsman vykradl fotky je to zřejmě z webu : www.zrcx.com
Tam ovšem není o fotce těch lidí napsáno vůbec nic, je tam vložena za text obecně pojednávající o OT, bez toho že by k ní byl nějaký odkaz. Navíc se tam dovíš i že kar.98 není zmíněna Smile , pokud použiješ jako zdroj web který bez znalosti věci opíše v podstatě cokoli (asi půl hoodsmana je od nás) nediv se že mám pochyby o věrohodnosti toho co je na fotce.
URL : https://www.valka.cz/Organizace-Todt-t293#288965Verze : 0
10. 5. 1945 zůstalo po osvobození České Skalice na náměstí stát značné množství vozidel organizace Todt. Celkem zajímavá směsice typů - německá, italská i britská kořistní auta.


Podle literatury se mělo jednat o stroje připravené na odvoz dokumentů a podobných věcí. Vzhledem k velkému počtu barelů kolem je možné že jen neměli palivo, nestihli natankovat ...


Zdroj:
Fotoarchiv J. Holý via Dolin
Květen 1945 na Českoskalicku, katalog, Muzeum Boženy Němcové, Česká Skalice 1975, ISBN nemá (Povoleno odborem kultury Vč KNV čj. 44/74 a 95/kul./75.)
URL : https://www.valka.cz/Organizace-Todt-t293#288982Verze : 0
Diskuse

Citace - pepa_28 :

Rád bych reagoval na působení Čechů v OT. Schlange (moderátor) píše, že v blízkosti fronty nebyly nasazováni Češi, jelikož byl pro to výslovný zákaz. Můj dědeček, který nedávno zemřel, byl u OT přidělen ke zbraním SS, jako řidič důstojníků SS. Pocházel ze Sudet, avšak k německé národnosti se nehlásil. Patřil k jednotkám SS Russland Süd. Poprvé přidělen k Baileitung der Luftwaffe Swidnik, poté O.T. Einsatzgruppe Russland-Süd. Podle jeho vyprávění, a jeho služebním dokumentům z kterých tyto data čerpám, vím že tento člověk sloužil přímo na hrotu fronty. Dokonce byl vyzbrojen i pistolí, kterou mu později z bezpečnostních důvodů vyměnili za pušku. Tudíž nesouhlasím s názorem, že nebyli na frontě nasazováni Češi.A w którym roku Twoj dziadek został przydzielony do Bauleitung der Luftwaffe Swidnik? Pochodzę ze Świdnika i interesuję się historią lotniska z tego okresu. Czy wiesz coś więcej?
URL : https://www.valka.cz/Organizace-Todt-t293#312613Verze : 0