Main Menu
User Menu

Operační oddíl Miethe

Einsatzkommando Miethe

Einsatzkommando Miethe
Operační oddíl Mietheprotipartyzánská jednotka Pořádkové policieV květnu 1944 rozhodl inspektor uniformované protektorátní policie na Moravě a současně velitel Policejního pluku SS 21 SS-Standartenführer a plukovník četnictva Georg Attenberger o vytvoření zvláštního pohotovostního oddílu pro boj s partyzány. Důvodem byla stále intenzivnější partyzánská a diverzní činnost v oblasti severní Moravy, na kterou nedokázaly reagovat běžné policejní síly. V naléhavých přpadech byla povolávána motorizovaná četa četnictva z Moravské Ostravy, ale navázání spojení a její příjezd zabíral příliš mnoho času.


Proto byla z rot ochranné policie ke zvláštnímu použití z Moravské Ostravy a z Holešova zformována jednotka, jenž nesla jméno svého velitele, kapitána ochranné policie Paula Mietheho. Oddíl čítal zhruba 250 mužů. Koncem května přibylo ještě 10 psovodů.
Štáb a záloha se nacházely ve Frýdku. Deset stíhacích oddílů (jagdkommand) pak bylo rozmístěno v prostoru Frýdku a jeho okolí (Frýdek, Bludovice, Staré Hamry, Čeladná, Raškovice, Krásná, Rychaltice, Tichá, Morávka a Stará Bělá).


Jednotka dosáhla jistých úspěchů, ale obtíže jí působila neznalost terénu, nepříliš velká rozsáhlost konfidentské sítě bezpečnostní policie, nezcela dostatečná spolupráce ze strany Tajné státní policie a roztroušenost. Protektorátní policejní a četnické složky měly oddílu ihned hlásit podezřelé události a osoby, ale ani tato spolupráce nebyla ideální. Celkově bylo působení jednotky vyhodnoceno jako úspěšné.


K 21. srpnu 1944 byla jednotka po posílení a změně velitele přejmenována na Operační oddíl Ruhsam (Einsatzkommando Ruhsam).Zdroje:
Oldřich Sládek: Ve znamení smrtihlava. Nacistický protipartyzánský aparát v letech 1944-1945, Naše vojsko, Praha, 1991
https://forum.axishistory.com
URL : https://www.valka.cz/Operacni-oddil-Miethe-t64294#229227Verze : 0
MOD