Main Menu
User Menu

Operace Barclay

Operation Barclay

Operace Barclay
Operation BarclayCílem operace Barclay bylo odvrátit pozornost německého a italského velení od operace Husky, tj. vylodění Spojenců na Sicílii, k němuž došlo v noci z 9. na 10. července 1943. Spojenci při tom využili existujícího Hitlerova přesvědčení, že k invazi dojde právě na Balkáně.


V rámci operace Barclay byly prováděny útoky ve Francii a na Balkáně. Dále byla ve východním Středomoří byla vytvořeno fiktivní 12. armáda v síle dvanácti divizí, též fiktivních. Jejich existenci zdánlivě potvrzoval zvýšený komunikační provoz v oblasti. Najímání řeckých překladatelů a masivní poptávka po řeckých mapách a bankovkách utvrzovaly německé analytiky v reálnosti invaze na Balkán. Avšak asi nejznámější součástí operace Barclay byla operace Mincemeat - fiktivní nehoda fiktivního majora Martina, jehož tělo spolu s fiktivními tajnými dokumenty, obsahujícími fiktivní invazní plány, bylo vysazeno u španělských břehů.


Němci a Italové skutečně vše vyhodnotili tak, jak Spojenci potřebovali. Němci odeslali další jednotky na Balkán a italská flotila se soustředila spíše na Jadran o řecké pobřeží než na jihu Itálie. Spojenci tak na Sicílii získali moment překvapení a čelili slabšímu protivníkovi.
Zdroj:
Bacon, Donald J.: Second World War Deception. Lessons Learned for Today’s Joint Planner, Air Command and Staff College (Air University) Wright Flyer Paper No. 5, Maxwell Air Force Base, Alabama, 1998
URL : https://www.valka.cz/Operace-Barclay-t113456#395995Verze : 0
MOD