Olivares, Gaspar de

Hrabě Gaspar de Olivares, španělský státník


(1587-1645)


Narodil se 6. ledna 1587 jako vévoda Sanlúcar da Barramenda v Římě a za panování Filipa III. stál v čele reformní kliky u dvora. V roce 1618 převzal výchovu prince-následníka, budoucího krále Filipa IV. Spolu s ním pak jako první ministr řídil španělskou politiku po celá dvě desetiletí.

Olivares byl prvním evropským státníkem, který přišel s uceleným programem reforem. Jejich cílem bylo upevnit jednotu říše a obnovit reputaci monarchie po letech úpadku za vlády Filipa III. Jednou z jeho reforem bylo založení "Unie ve zbrani" roku 1624, která měla vytvořit záložní armádu, placenou všemi španělskými dominiemi podle jejich zdrojů. Dal podnět ke vzniku centrální banky, která půjčovala vládě za nižší úroky než janovští bankéří a investoval nemalé částky do rozvoje obchodu a manufaktur. Za krize v letech 1627-31 prosadil daňové zvýhodnění portugalských Židů, aby je přilákal do země jako náhradu za vysídlené morisky. Král si i po porážkách v roce 1629 uvědomil, že kdokoliv jiný by ztěží dokázal plnit vládní úkoly s větší oddaností a za svého ministra se postavil.


Olivares jako první politik v Evropě používal umění k otevřené vládní propagandě, která nalezla svůj výraz v pompézním barokním slohu, obrazech s heroickým vyobrazením španělských úspěchů či ve vlasteneckém divadle.


Olivares, ve snaze zúčtovat s Francií, stále zvyšoval daňové zatížení šlechty, čímž si znepřátelil grandy i církev a to bylo také jednou z hlavních příčin povstání v Katalánsku a Portugalsku. Neúspěch při řešení krize a porážka španělských vojsk pod jeho vedením od Katalánců znamenal i konec Olivaresovy kariéry a král ho počátkem roku 1643 propustil. O dva roky později, 16. července 1645 Olivares zemřel na svém statku v Toro.
URL : https://www.valka.cz/Olivares-Gaspar-de-t23447#88316Verze : 0
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!