Oděv vz.85

Odev vz.85 - vševojskový typ


Poľný odev vz.85 je posledný poľný odev zavedený do služby ČSLA pre radových vojakov. Ide o univerzálny letný aj zimný odev. Odev mal mimoriadne veľa vreciek a bol multifunkčný z viacerými prvkami prebratými zo západných BDU. Zvolený druh látky sa však v priebehu služby častokrát ukázal ako nevhodný, vojaci ho vo všeobecnosti kritizovali a hovorili o poľnom odeve ako "plecháčoch". Tak isto niektoré vrecká mali nevhodné zapínanie, stehenné vrecká na nohaviciach sa dali len veľmi ťažko využiť na transport trojrozmerných predmetov ( vhodné len na nosenie máp, papierov ). V strihu sú zaujímavé najmä už spomínané stehenné vrecká, ďalej spôsob úpravy veľkosti pásu nohavíc, prebratý z amerických BDU a tiež vrecká na zadnej strane poľnej blúzy. Strih Poľného odevu vz.85 bol uplatnený aj pri Poľnom odeve vz.97.
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#141554 Verze : 0

Citace - aranai :

SVK - Poľný odev vz.85


Poľný odev vz.85 je posledný poľný odev zavedený do služby ČSLA. Ide o univerzálny letný aj zimný odev, ktorého letná varianta je zobrazená na fotografiách.



Už to bude asi smiešne Laughing Laughing Laughing
1. prečo je to zaradené do SVK ??? skôr by tam patrilo CZK
2. ako vyzerá zimná varianta tohto univerzálneho poľného odevu ??? Laughing Laughing Laughing
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#141560 Verze : 0
Zimní varianta tohoto obleku neexistuje to jsou jen zimní doplňky, ty to tvoří součást oděvu vz.85 a opravdu by měl být značen jako CZK protože byl ve výstroji už před rokem 89.
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#141572 Verze : 0
Je to veľmi jednoduché :


kód CZK - výzbroj a výstroj vyrobená a používaná za bývalého Československa (značku je možné použiť aj keď je to stále výzbroji OSSR alebo AČR napr. BVP-1)
kód CZE - výzbroj a výstroj vyrobená v ČR a používaná v AČR (napr. Snežka)
kód SVK - výzbroj a výstroj vyrobená v SR a používaná v OSSR (napr. odev vz.97 Smile Smile Smile )


Písať že to je letná varianta sa mi zdá prinajmenšom nepresné , veď tá blúza sa v zime obliekala pod kabát vz.85 so spomínanými vložkami... Smile Smile Smile tak tam nenapíšem letná varianta ale na obrázku je blúza vz.85


A keď si to už načal : tiež sa mi zdá nanajvýš nepresné aby názov témy vyzeral napríklad takto : ARG - "Broad Leaf" (2001) - pechota a delostrelectvo ... o tých prvých 4 slovách nemá zmysel polemizovať, ani ja a predpokladám ani ty , nevieš presný názov výstrojnej súčiastky z výstrojného predpisu argentínskej armády... to čo mne najviac na tom vadí je to označenie pechota a delostrelectvo ... pre laika to znamená , že žiadny iný druh vojska argentínskej armády tento druh maskovacieho odevu nepoužíva.... skôr by som sa prikláňal k variante napr. ARG - "Broad Leaf" (2001) - pozemné vojsko aj to iba vtedy pokiaľ by napríklad letectvo Argentíny používalo v období zavedenia tejto uniformy iný druh ako je na obrázku.... a kto je na obrázku si kľudne daj k popisu obrázku : napr. delostrelecká jednotka argentínskej armády v poľnom odeve Broad Leaf" (2001)


Ale tieto (podľa mňa nepresnosti) sa týkajú väčšiny tvojich príspevkov v uniformách... skús nad tým porozmýšľať ....
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#141575 Verze : 0
Poľný odev vz.85 se ve skutečnosti jmenoval Oděv vz.85, zimní a letní varianta samozřejmě neexistovala a "zazimování" se realizovalo použitím zimních doplňků.
Právě tady se aranai mohl realizovat upřesněním druhu vojska... Šlo totiž o oděv VŠEVOJSKOVÝ, protože pro příslušníky průzkumných a výsadkových jednotek byl šit a vydáván oděv vz. 85V, který se lišil nejen pokrývkou hlavy (baret oboustranný), ale dalšími detaily (kapsy, pouzdro na nůž, nohavice, atd... už tu k tomu byla diskuse i s fotografiemi).
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#141629 Verze : 0
Skládá se z :
- blůzy
- kalhot
- kabátu
- tepelné vložky do kabátu
- tepelné vložky do kalhot
- límce ke kabátu
- připínací kapuce ke kabátu
- čepice


Kabát se používal i jako doplněk ke služebnímu stejnokroji vz. 63 a 62
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#141758 Verze : 0
Dovolte, abych se zastal slovenského kolegy. Opravdu existovala „ letní varianta“ tohoto oděvu. Byla ušita pro naše jednotky nasazené v operaci Pouštní bouře. V armyshopech se můžeme setkat s označením Kuvajt. Pokud si pamatuji, tak byla barevně naprosto nevyhovující a v polních podmínkách byla upravována namáčením tuším v chloridu sodném (louhu). Pak měla zežloutnout.
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#143461 Verze : 0
Jiná látka a střih taky, velmi omezený počet ušitých kusů a vzápětí vyřazení, respektive rozprodej - ano, to existovalo, spolu s komerčně nakoupenými "vysokými šněrovacími keckami" ve stylu "jungleboots" - ale to nebyly vz.85!!! - to je už jen roky tradovaná chyba.


Dotaz to Rey: Ty Shocked si solíš chleba louhem Wink ? Většina lidí zná chlorid sodný jako sůl kuchyňskou (zvířátka Very Happy Very Happy Very Happy ji také rádi lízají)...
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#143463 Verze : 0
Odlišnosti oproti vševojskovému modelu popsal vyčerpávajícím způsobem Palič zde /topic/view/21865/
Oděv vz.85 - Baret - maskovací strana

Baret - maskovací strana
Oděv vz.85 - Baret - adjustace ČSA (po roce 1990)

Baret - adjustace ČSA (po roce 1990)
Oděv vz.85 - Kapsa pro UTON - osazená

Kapsa pro UTON - osazená
Oděv vz.85 - Kapsa pro UTON

Kapsa pro UTON
Oděv vz.85 - Kalhoty zezadu

Kalhoty zezadu
Oděv vz.85 - Kalhoty zepředu - všitá vnitřní nohavice

Kalhoty zepředu - všitá vnitřní nohavice
Oděv vz.85 - Bluza zepředu

Bluza zepředu
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#144012 Verze : 0
Vkladám ešte jednu fotku baretu pre posúdenie farebnej odlišnosti - táto fotka bola fotená bez blesku. V skutočnosti mi baret pripadá dokonca ešte tmavší - bordový, zatiaľ čo na prvej fotke od Lyšáka je jasne červený.
zdroj : zbierka uniforiem autora
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#176906 Verze : 0

Citace :

Lowpass napísal: Pak existuje varianta vz.85, ale v potisku vz.95. Jaký to mělo smysl také nechápu, pokud to není komerčka, ale bývají vidět ve výprodejích.



Komerčka to nebola - tento odev bol skúšaný normálne v armáde, nakoniec ale nebol zavedený (neuspel vo vojskových skúškach?).



A ešte jedna informácia k odevu vz 85 (vševojsková barianta) - a to k jeho súčasnému využitiu v OS SR - z výzbroje bol síce vyradený a nemal by sa nachádzať už ani v skladoch pre použitie v prípade mobilizácie, ale v súčasnosti je tento odev predpísanou ústrojou zamestnancov fyzickej ochrany objektov, ktorí zabezpečuju dozornú službu, ochranu a stráženie prevažnej väčšiny ojekov OS SR.



zdroj: pamäť autora
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#176925 Verze : 0
Jak psali Lowpass a buko1 o "osmdesátpětkách" s potiskem 95, mám dojem, že to bylo označováno jako "Oděv vz 85 se zeleným potiskem" a z toho by vyplývalo, že se (asi, pravděpodobně) připravoval potisk i v jiných odstínech (třeba pouštní nebo něco takového) - naštěstí je to přešlo....
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#177227 Verze : 0
K těm pětaosmám v zelené kamufláži (jako pětadevítky) - existují varianty s nárameníky i bez, ty které mají nárameníky jsou zřejmě vyráběné ještě za Československa. Ve stejném střihu existuje i pouštní potisk (podobný současnému) a ještě stejnokroj světle zelený - jakési tropiko. Pouštní použili naši pozorovatelé OSN, ale teď fakt netuším kde, zelenou kamufláž používali naši vojáci OSN v Jugoslávii a údajně i ty světle zelené. Tyto tři typy byly zřejmě všechny zavedeny v roce 1991. Ještě existuje světlezená varianta z roku 1990 - to je ta co byla v Kuvajtu, ale ta má trochu odlišný střih, je podobnější klasickým pětaosmám (např. náprsní kapsy nejsou našité nafukovací).
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#178391 Verze : 0
Mohl by někdo specifikovat, o které varianty kalhot se jedná (obojí mají být "Kuvajty")?
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#179240 Verze : 0
Ale ve skutečnosti nejsou ani jedny, varianta z roku 1990 která v Zálivu byla, je jiná.
Ty nalevo jsou k pozdější variantě z roku 1991 a ty napravo jsem už taky viděl, ale nedokážu říct přesně, kdy se to kde mělo nosit, každopádně ani ty nejsou ty správné "zálivové".
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#179242 Verze : 0
Díky a ty "správné" vypadají jak?
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#179244 Verze : 0
Bohužel je nemám, ani nemám fotku, ale snad napoví to, že jsou trošku podobnější té variantě nalevo, ale nemají příklopky kapes v pase a i stehenní kapsy jsou myslím podobnější klasickým 85.
Bohužel jsem je opravdu dlouho neměl v ruce, tak přesný popis dohromady nedám, ale jednoduše je to ten třetí typ tropika, který není na téhle fotce. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#179248 Verze : 0
Jen k tomu označení - měl jsem před pár dny v ruce "levou" variantu (myslím tím umístění na předchozí fotce Wink), byl k ní přišit originál štítek od výrobce, stálo na něm "vz. 85 letný" (to není hrubka, ale slovensky)...
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#180769 Verze : 0
Přikládám foto (doufám) verze z Kuvajtu, znám jí jen z knih. Ale myslim, že je to ta správná.
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#216069 Verze : 0

Citace - PepeK :

Přikládám foto (doufám) verze z Kuvajtu, znám jí jen z knih. Ale myslim, že je to ta správná.



Obávám se, že toto je verze vyrobená v roce 1991, která se už do Kuvajtu nestihla dostat. Původní verze z roku 1990 má částečně odlišný střih, především u kapes a to jak blůzy, tak kalhot.
Rovněž rukávový znak je u "původních" zálivových trochu jiný. Na tomto pozdějším střihu jsou k vidění jak červenožluté, tak hnědomodré (či co to je za barvy) domovenky. Zálivové mají výlučně červenožluté.
Tato verze se údajně použila později při misích v Jugoslávii (nepotvrzeno).
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#216210 Verze : 0
Navíc bych řekl, že ty Kuvajty mají trochu jinou rukávovou nášivku, nemá horní stranu lomenou, ale přímou, tj. znak je jen trojúhelníkový. Alespoň ji tak měly ty origo, co jsem viděl - a byl to kus, který "tam" opravdu byl.
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#216237 Verze : 0
Tak jest, na zálivových hadrech je horní strana nášivky střižena rovně (ale emblém je úplně stejný).
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#216299 Verze : 0
Tak a ještě jedna věc, která s oděvem vz.85 sice souvisí, ale vcelku okrajově: souběžně s oděvem vz.85 byl vyvíjen a prošel tzv. vojskovými zkouškami i speciální oděv pro tankisty (a některé další příslušníky osádek obrněné techniky), který měl ve své konstrukci využity mnohé prvky oděvu vz.85, ale byl z černé látky, podstatně volnějšího střihu...
Blůza byla podobně jako u oděvu ÚT ("čerňáky") do pasu a kalhoty měly lacl, obojí se dalo spojit v jeden celek - jakousi "kombinézu" podobně jako u již vzpomínaných "čerňáků"...
Tento oděv byl označován ... ??? ..., byl jím vystrojen nejméně jeden útvar (pluk) a po ukončení zkoušek byl všechen materiál velmi důsledně odebrán uživatelům a stažen...
Je otázkou, zda to měl být jen oděv pracovní a nebo i "bojový" - barva by spíše svědčila tomu, že mělo jít o oděv pracovní, pro údržbu obrněné techniky, způsob vypracování však svědčil o tom, že původní záměr byl vytvořit univerzální oděv pro osádky obrněné techniky...
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#238833 Verze : 0
Změny ve vystrojení vojáků od roku 1986


Absolvoval jsem VVŠ výstrojního směru 1980 - 1984. V rámci studia jsme byli několikrát ve Výzkumném zkušebním středisku 120 ( výstrojní ) a mohli si nejen prohlédnout vyvíjené polní uniformy, ale i odborný výklad. Uniforma měla být označena původně jako vz. 80, ale vzhledem k prodloužení doby vývoje byl návrh označení "polní uniforma" bez roku, ale nakonec dostala vz. 85.


Tímto článkem bych chtěl také zdůraznit, že změny se netýkaly pouze polního stejnokroje 85, ale i dalších součástek. Společné mají to, že byly vyvíjeny souběžně a pod označením vz 85. Po seznámení se s tím, co již zde bylo uvedeno, doplňuji :


polní stejnokroj 85


---Existovaly dva základní materiály, oba ze tkaniny o složení 65 % PES a 35 % viskózová střiž a byla příjemnější na nošení, nebyla již opatřena vodoodpudivou a nehořlavou úpravu. Měly jen tzv. odperlivou úpravu, to znamená, že kapičky vody "skouzávaly" po povrchu. To fungovalo ovšem jen pro slabé mrholení.
*jednobarevný tmavězelený až hnědý, pro tankisty černý
*maskovací okrový / žlutosvětlehnědý jako základ ( podobný odstín jako polské polní uniformy ) a místo šedesátkových jehliček různě se překrývající eLka o stejné délce obou ramen přibližně 2 cm.
---Různé střihy : Kombinéza byla vyloučená jako první, a to velmi brzo.
*vševojskový
*tankový a osádky OT ( BVP ): kombinéza nebo battledres ( bunda do pasu )
*výsadkářský : kombinéza nebo battledres
Nakonec to vyhrál vševojskový, pro para s úpravami podobně jako u šedesátek, např. kalhoty měly dole podšívku a gumu.
---Zkoušelo se různé zapínání
suché zipy
zipy ( zdrhovadla )
klasické knoflíky, ty to nakonec vyhrály
 K těm botám : existovaly i boty 80, ty se lišily od bot 60 tím, že místo obdélníkových oček na překrytu byly použity nové ploché jednodílné "rychlopřezky". 
 
***Zavedeny byly tyto : pro generály, vševojskový, pro výsadkáře a pro ženy, všechny jednobarevné. Tudíž máš pravdu, ta černá varianta battledresu pro tankisty neprošla.


*kabát 85 : byl zaveden oficiálně i u VZP ke služebnímu stejnokroji 62 při výcviku a od 1988 postupně nahrazuje jako vycházkový dosavadní plášť 70, a to pro žáky vojenských škol, VZS a vojáky v záloze
*Deklarované výhody oproti stejnokroji 60 :
---tkanina : má třikrát větší prodyšnost, snížená mačkavost, lepší komfort nošení, nezpůsobuje alergické reakce kůže
---vybarvení zabezpečuje maskovací vlastnosti ve všech oblastech spektra
---nižší hmotnost : u letní varianty o 560 gr, u zimní dokonce 2040 gramů
---vysoké tepelně izolační vlastnosti při zachování pohyblivosti vojáka, ochrana až do -30° C
---možnost údržby praním beze změny vlastností a snížení kvality ( u „jehliček“ docházelo k vyprání úprav – hydrofóbní, pyrofix )
*Chtěl bych doplnit, že zimní doplňky byly následující :
---vložka do kalhot z netkané textilie ( z umělých vláken )
---vložka do kabátu z umělé kožešiny a límec z umělé kožešiny
---límec z umělé kožešiny 85
---ušanka byla ponechána původní vz. 55
---svetr 85 z polyamidu, ten nahrazuje vložku do blůzy
---oteplovací návleky 85 do bot 60 a 80, neosvědčily se a nebyly hromadně zavedeny. Každý voják měl vyfasovat 2 páry. Nevýhoda byla, že musel zároveň vyfasovat nové boty o jedno číslo větší. Podle mě to rozhodlo o jejich nerozšíření, neboť by to vedlo k neúměrnému zvýšení jejich potřebných zásob u útvarů. Navíc zde byly osvědčené boty zimní 76.


Poznámka : Výše uvedené údaje se vztahují pro období do roku 1989 !


Další součástky vz. 85 :
*strůj 85 : je řešena nově materiálově i konstrukčně.
---mošna 85, tlumok 85 a vak 85 jsou vyrobeny z polyamidové plachtoviny nánosované. ( potažené ) PVC, tento materiál je použit i na brašnu na ochrannou masku M 10M. Mošnu 85 lze nosit přes rameno, v ruce nebo s nosným řemením, tlumok 85 v ruce nebo s nosným řemením.
---torba výsadková 85 : konstrukční řešení zvyšuje variabilnost použití pro seskok padákem. Celková obložnost je 30 kg.
---nosné řemení 85 je vyrobeno z polyamidových popruhů dvou šířek ( ve vývoji byla zkoušena i varianta s vyvložkovaným ramenním „V“.
*pro VZP : brašna 85 z umělé usně BAREX ( z té se vyráběly i polobotky pro VZS – v zimě mrazí, v létě smaží nohy ), kufr 85 z koženky


Zdroje :
---poznámky ze školy : předmět nauka o materiále
---časopis Týl a zásobování č. 11, 12/1985, Změny ve vystrojení vojáků ČSLA, autor plk. Ing. Oldřich Nekuda
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#328648 Verze : 0
Přidám ještě pár obrázků:
Oděv vz.85 - Čepice 85 zimní - ušanka; pro vojáky základní služby.

Čepice 85 zimní - ušanka; pro vojáky základní služby.
Oděv vz.85 - Čepice 85 zimní - ušanka; pro vojáky z povolání.

Čepice 85 zimní - ušanka; pro vojáky z povolání.
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#576473 Verze : 0
Ještě letní součástky.
Kalhoty 85 letní s béžovým potiskem jsou dnes vzácnost a blůzu 85 letní s béžovým potiskem jsem nikdy neviděl.
Oděv vz.85 - Klobouk 85 s béžovým potiskem

Klobouk 85 s béžovým potiskem
Oděv vz.85 - Klobouk 85

Klobouk 85
Oděv vz.85 - Potah na přilbu (jeden ze dvou, možná tří typů)

Potah na přilbu (jeden ze dvou, možná tří typů)
Oděv vz.85 - Košile 85 (pro Pouštní bouři)

Košile 85 (pro Pouštní bouři)
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#576564 Verze : 0

Diskuse

Jaké máte zkušenosti z materiálem, ze kterého jsou 85ky ušité? Mě osobně to přijde dost děsný...
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#178293 Verze : 0
To Venty: i když to není diskusní, ale faktografické téma, tak odpovím:
Z pohledu člověka, který nosil tento oděv (střídavě s čerňáky) několik roků prakticky den co den to bylo lepší, neb nebylo s čím lepším porovnávat...po těch letech nošení vykasaných nohavic a vytahaných kolen u "šedesátek", nepraktického střihu a omezeného počtu velikostí jsme to považovali (i přes všechna negativa) za dost velký pokrok...
Pro toho, kdo to nosí o víkendech je to samozřejmě děsné...protože nejspíš nemá možnost porovnat to s tím horším. Laughing
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#178302 Verze : 0
Omlouvám se za OT, ale měl bych na Paliče ještě jeden dotaz:
Takže když by jsi jako někdo kdo měl "možnost" si vyzkoušet uniformu 60 i 85 provnal jaká by byla lepší? Obecně se totiž dost často setkávám s názorem, že 60ky jsou "nepřekonatelná" uniforma jak střihem tak materiálem.
Díky za případnou odpověď a omlouvám se všem za OT.
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#178543 Verze : 0
Prosím moderátora o radikálne premazanie tejto témy.
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#179131 Verze : 0
V roce 1993 jsem sloužil jako VDR BVP-2 u VÚ 6983 Velká Hleďsebe, oděv vz.85 jsme fasovali, ale ihned nám byl odebrán a uložen ve skladu.Veškerý výcvik probíhal v oděvu vz.60, jako služební byl používán oděv vz.63, ze kterých jsme ještě párali znaky ČSLA. Ten byl využíván i jako monterky, které jsme neměli, tak i jako vycházkový po zrušení civilu koncem léta 1993. Až v 1.polovině roku 1994 jsem je dostali zpět a začali používat jako služební. Příliš se neosvědčil, tvrdá látka, náchylná ke špinění, nepropustný materiál, neměli jsme je moc v oblibě. Průzkumníci měli ve velmi malém počtu podobný oděv, ale z jiného materiálu, s potiskem hnědo zelené, podobné vz.95
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#319229 Verze : 0
A teď jedna zákeřná otázka,kde se dá sehnat snímek neprůstřelné vesty používané našimi chemiky v zálivu.Slyšel jsem už hodně o nich ale net opět mlčí.Sázim na vás pánové,jste sofistikovaní blázni jako já,tak mě nenechte v nevědomosti a pomožte mi s tim.Toto téma je málo diskutováno,výstroj našich vojáků v 91 vzálivu.Díky za každý snímek,čim víc tim líp.
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#327095 Verze : 0
Obrázek stejnokroje 85 a neprůstřelné vesty ze Zálivu 1991 je v ATOMu č. 7/1991. Rád bych rovnou obrázek, ale nevím jak. Poraďte mi někdo. Roubik, zkusím ti to poslat jako SZ k vložení.
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#328649 Verze : 0
Tlačítko "Zaslat odpověď" pod posledným príspevkom.... Cez tlačítko prehľadávať vložiť cestu k prílohe a pod to napísať príslušný komentár, následne stlačiť Odeslat.
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#328651 Verze : 0
K té vestě :
Jedná se o HIGHMARK STYLE HM/3 od výrobce z Irska, materiálem je Kevlar. Třída odolnosti nezjištěna, ale má odolávat střele z SA 58 na vzdálenost větší než 100 metrů. Do kapsy na hrudi lze vložit přídavný zesilující plát. Podle fotek je zřejmé, že ta deklarovaná odolnost proti SA 58 je s jeho použitím.
Oděv vz.85 - stejnokroj 85 Záliv 1991 : strážní jednotka

stejnokroj 85 Záliv 1991 : strážní jednotka
Oděv vz.85 - nástup jednotky před odletem : Záliv 1991

nástup jednotky před odletem : Záliv 1991
Oděv vz.85 - stejnokroj 85 : Záliv 1991

stejnokroj 85 : Záliv 1991
Oděv vz.85 - zkoušky neprůstřelné vesty : Záliv 1991

zkoušky neprůstřelné vesty : Záliv 1991
Oděv vz.85 - Stejnokroj 85 s neprůstřelnou vestou. Voják vlevo ji má se zesilovacím plátem. Voják vpravo má netypicky v prostřední kapse na zásobníky do SA 58 pistoli ČZ vz. 82.

Stejnokroj 85 s neprůstřelnou vestou. Voják vlevo ji má se zesilovacím plátem. Voják vpravo má netypicky v prostřední kapse na zásobníky do SA 58 pistoli ČZ vz. 82.
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#328655 Verze : 0
Velké díky za obrázky z atm.Mám bohužel málo čísel z tohoto roku,a to co jste sem dal je to pravý ořechový.Mám figurku našho vojáka a ten odpovídá jedné fotce,bylo mi divný že nikde neni ani zmíňka o našich,a co měli s sebou.Ještě jednou moc děkuji,teď se mohu klidně pustit do lepení,malování našeho vojáčka z 91.dík
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#329541 Verze : 0
Prosím o informáciu ako vyzeralo hodnostné označenie pre práporčícke hodnosti na uniforme vz. 85. Dôstojnícke od majora mali lemovanie náramenníkov nie v zlatej ale v hnedej (blízkej medi)farbe. Je to originál, alebo iba zmena časom a skladovaním? Ďakujem Miro
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#428847 Verze : 0
Praporčické lemování bylo v barvě šedé, obdobně jako na vz. 60
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#428848 Verze : 0
Zdravím,
mám pro Vás další variantu máskáčů vz.85. Dostaly jsme je na začátku roku 1992 ke 112. silničnímu stavebnímu praporu. Materiál byl velmi podobný vz.60, barva hnědá -jako byly vojenské montérky (nové - neopotřebované), kalhoty byly stejné jako ty zelené, ale zapínaly se až pod prsy (na zimu luxus), bunda byla stejná, jako ta zelená. Ale bylo na nich poznat když je někdo prohnal pračkou - byly skoro růžové. Nikde jsem tyto maskáče už neviděl. Před tím jsme nosily staré vycházkové vz.63 (od 6.00 do 15.00 jsme na stavbě nosily montérky i modré). Na vycházky jsme měli nové vz.63 a po půl roce jsme měly na rok civil na vycházky.​
URL : https://www.valka.cz/Odev-vz-85-t37548#714027 Verze : 1
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více