Novičok

Novichok
Новичок
Novičok [novichok, newcomer, новичок, nováčik]


Jedná sa o skupinu bojových otravných látok tretej generácie. Sú im pripisované legendárne vlastnosti. Presné zloženie látok nie je známe a je dodnes utajené, poznáme však z čoho novičoky vychádzajú.


Novičoky sú látky organofosforového pôvodu vychádzajúce pravdepodobne z látky VX, sarínu, A-230, A-232, A-234.


Novičoky sú všeobecne bezfarebné kvapaliny, bez zápachu. Je možné ich uviesť do plynného skupenstva. Najväčšou hrozbou je ich využitie rozprášením vo forme ultra jemného prášku. Vykazujú dobrú stabilitu vo vonkajšom prostredí a do ľudského organizmu sa môžu dostať akokoľvek.


Novičoky radíme medzi nervovoparalytické látky, predpokladá sa že sú až desaťkrát silnejšie ako látka VX. Je známy fakt, že novičoky ľahko prekonávajú protichemickú ochranu.


Zdroj
http://en.wikipedia.org/wiki/Novichok_agent
URL : https://www.valka.cz/Novicok-t90498#338452 Verze : 0
Novičok byl údajně použit v roce 1995 při vraždě ředitele Rosbyznysbanky Ivana Kivelidiho, na následky otravy zemřela i jeho sekretářka, zasaženi byli i další lidé – uklízečka, policisté i návštěvy, které ten den Kivelidi přijal.
Vyšetřování nakonec ukázalo na profesora Leonida Rinka, někdejšího vedoucího pracovníka v Institutu organické chemie a technologie v uzavřeném městě Šichany v Saratovské oblasti. Rink byl mnohokrát vyslýchán v letech 1999 až 2006. Nakonec přiznal, že devět ampulí novičoku vynesl z ústavu v propisovačkách. „Použili jsme jen jeden gram látky. Rozdělili jsme ji po čtvrt gramu do ampulí, které jsem odnesl k sobě domů a ukryl v garáži,“ uvedl do protokolu. Pak ji prodal (za 1500 - 1800 dolarů) několika lidem napojeným na kriminální struktury a čečenskou guerillu.
www.lidovky.cz
themoscowtimes.com
www.theguardian.com
URL : https://www.valka.cz/Novicok-t90498#596201 Verze : 0
zajímavé informace nejen o novičoku, ale obecně o problematice chemických zbraní podává Ing. Ladislav Středa, CSc., který působil ve výzkumu a vývoji prostředků ochrany proti zbraním hromadného ničení, v oblasti kontroly zákazu chemických zbraní na ministerstvu průmyslu a obchodu, poté ve Státním úřadu pro jadernou bezpečnost

Citace - :

s novičokem se experimentovalo „zcela určitě v USA, jistě i v některých evropských zemích a možná ve státech v Asii“... německá tajná služba BND získala v 90. letech vzorky novičoku z Ruska, a poskytla je spojencům včetně Británie. Složení a vzorky látky byly podle odborných článků z konce 90. let známy v Německu, v USA, v Británii, ve Francii, v Nizozemsku, ve Švédsku a Kanadě. Ale dnes je asi řada států, které mají vojenské laboratoře, v nichž by se dal novičok vyrobit.

Citace - :

Látky ze skupiny novičoků nejsou uvedeny v seznamu 1 Úmluvy o zákazu chemických zbraní. Látka A-230 spadá pod režim Úmluvy při výrobě nad 1 tunu, ale látka A-234 až nad 30 tun. Kontrola inspekcí Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) na místě se provádí tam, kde se vyrobí nad deset, respektive nad 200 tun těchto látek.

www.novinky.cz
URL : https://www.valka.cz/Novicok-t90498#600236 Verze : 0

Diskuse

Cely clanek si stoji za to precist, je tam toho pomerne dost, i o ucinnosti techto latek, o tom, jak by po pripadnem zasahu museli zasazeni vypadat atd atd ...
URL : https://www.valka.cz/Novicok-t90498#600237 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více