Main Menu
User Menu

Nomokonov, Semen Danilovič

Efrejtor Semen D. Nomokonov - odstřelovač Severozápadního, 2. ukrajinského a Zabajkalského frontu


(1902 – 1967)Hrdina Sovětského svazu


Narodil se 12. srpna 1902 v malé osadě Lelkuj v Čitinské oblasti jako syn evenckého lovce kožešin. Byl negramotný, nikdy nechodil do školy a rusky se naučil teprve ve svých 35 letech, když začal pracovat jako stolař v nábytkářské dílně ve vsi Nižnyj stan v Šilkinksé oblasti.


V srpnu 1941 byl povolán do Rudé armády a vzhledem k věku a nízkému vzdělání byl zařazen k týlové jednotce Severozápadního frontu jako obsluhu polní kuchyně. Krájel vojákům chleba, chodil do stráže u skaldu potravin, vydával jídlo a také dělal zdravotníka. Chtěl být užitečnější, a protože jediné co se v životě kromě práce se dřevem naučil, bylo zacházet s puškou svého otce, přihlásil se k odstřelovačům. Koncem září 1941 nastoupil k střelecké rotě jako odstřelovač a již 25. října srazil německého generála, který prováděl inspekci vojsk v přední linii. Německé velení poté proti němu vyslalo své nejlepší odstřelovače, Nomokonov je ale všecky dostal a v únoru 1942 měl na svém kontě již celou stovku německých vojáků a důstojníků. 22. února téhož roku mu byl udělen Leninův řád. Počátkem roku 1943 se mohl pochlubit již více než dvěma sty potvrzenými zásahy. V té době byl raněn a dopraven do nemocnice. A protože i tam chtěl být užitečný, začal vyrábět berle pro raněné vojáky. Po uzdravení se vrátil do boje a byl přidělen k 2. ukrajinskému frontu. Semen Danilovič Nomokonov vždy střílel s ručně vyřezanou dýmkou v ústech. Na ní si pak také dělal zářezy za každého zabitého nepřítele. Několik takových dýmek mu nepřátelští odstřelovači zničili, ale on si vždy vyřezal novou. Poslední, 360 zářez na ní udělal 9. května 1945 na území Německa. Poté se v sestavě Zabajkalského frontu zúčastnil bojů s Japonci a osm jich složil, již jako nositel Zlaté hvězdy Hrdiny SSSR, která mu byla udělena v červnu 1945. Kromě ní se honosil Řádem Rudého praporu, dvěma Řády Rudé hvězdy a mnoha dalšími řády a medailemi.


Po válce se vrátil k svému povolání do rodného kraje v Zabajkalsku. V roce 1962 byl ke svým 60. narozeninám zapsán jako čestný člen do seznamu příslušníků Zabajkalského vojenského okruhu. Zemřel v roce 1967.
URL : https://www.valka.cz/Nomokonov-Semen-Danilovic-t31503#113762Verze : 0