Main Menu
User Menu

Nižná Myšľa

okr. Košice-okolie

     
Název:
Name:
Nižná Myšľa
Originální název:
Original Name:
Nižná Myšľa
Další názvy:
Other Names:
(1270) Myssle, (1284) Mysle, (1288) Myslensem, (1297) Myslyensis, (1325) Mysle, Eghazas Misles, (1435) Nagh Misle, (1456) Eghaz Mysle, (1630) Alseo Misle, (1773) Nižna Missla, maďarsky Alsómislye.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Košice-okolie
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°37'32.48"N 21°21'49.6"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1270
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Zrúcaniny stredovekého prepošstva na Kostolici.
Budova bývalého kláštrora – baroko zo 17. storočia
Kostol – rímsko-katolícky barokovo-klasicistický z 1807
Kaplnka – klasicistická zo začiatku 19. storočia
Muzea:
Museums:
Múzeum sa nachádza v časti budovy bývalého premonštrátskeho kláštora, pochádzajúceho z 13. storočia.
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V rokoch 1938-1945 bola obec pripojená k Maďarsku. Je tu prírodný termálny prameň Koscelek.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.niznamysla.sk
URL CZ: https://www.valka.cz/Nizna-Mysla-t124447#423845Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Kosice-okolie-t124447#423845Version : 0
MOD