Neznámý odznak

Diskuse

Dobrý den, dědovi se dostal do rukou tento odznak, který nejsme schopni identifikovat pomocí internetu. Nápis na odznaku je "Ve svornosti síla" a dole nápis "SVATOPLUK". V horní části slovenský znak. Jelikož je děda sám sběratel odznaků, ale sokolských, potřeboval by vědět něco o odznaku (odkud, kdy, za jakým účelem) a zhruba jeho cenu/vzácnost. Děkuji.
URL : https://www.valka.cz/Neznamy-odznak-t187113#544837 Verze : 1
Myslím si, že by tento odznak mohl souviset se Svatoplukovými gardami.Svatoplukovy gardy byl název úderných složek organizace Vlajka. Vlajka bylo československé nacionalistické hnutí sympatizující s italským fašismem (předchůdcem Vlajky bylo Fašistické studentské sdružení). Za protektorátu se z této organizace stala kolaborantská organizace. Vrchním velitelem Svatoplukových gard byl Jan Rys-Rozsévač. Vzorem Svatoplukových gard byly německé útvary SA. Plánována byla organizační struktura od družstva až po divizi, základní jednotkou byla rota - 169 mužů. Zřízeno mělo být celkem 16 pochodových pluků na celém území Protektorátu. Patriarší nebo rovněž Cyrilometodějský dvojramenný kříž přinesli na Slovensko Cyril a Konstantin (Metoděj). Slovensko bylo tehdy součásti Velkomoravské říše (mimochodem díky Svatoplukovi se tento kříž dostal i do Lotrinska, kde byl později upraven tím, že obě ramena mají stejnou délku a tento kříž se nazývá lotrinským křížem). K tomu, že jde o odznak SG mě vede i ten fakt, že jméno Svatopluk je napsáno česky (slovensky Svätopluk).

Zdraví Fidelius
URL : https://www.valka.cz/Neznamy-odznak-t187113#558298 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více