Main Menu
User Menu

Newbernský podokruh [1864-1865]

Subdistrict of New Bern

     
Název:
Name:
Newbernský podokruh
Originální název:
Original Name:
Subdistrict of New Bern
Datum vzniku:
Raised/Formed:
05.03.1864
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
DD.01.1865
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
05.03.1864-21.10.1864 Severokarolínský okruh
21.10.1864-DD.01.1865 ?
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
05.03.1864-25.04.1864 Palmer, Innis Newton ( )
25.04.1864-03.05.1864 Amory, Thomas J. C. ( )
03.05.1864-DD.01.1865 Harland, Edward ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
John H. Eicher & David J. Eicher: Civil War High Commands, Stanford University Press, Stanford, 2001
URL : https://www.valka.cz/Newbernsky-podokruh-1864-1865-t220370#615685Verze : 1
MOD