Main Menu
User Menu

Něustrojev, Stěpan Andrejevič

Stepan Andreyevich Neustroyev

Степан Андреевич Неустроев

Plukovník Stěpan A. Něustrojev – velitel 1. střeleckého praporu 756. střeleckého pluku 3. úderné armády 1. běloruského frontu

(1922 - 1998)


Hrdina Sovětského svazu

Narodil se 12. srpna 1922 ve vsi Talince ve Sverdlovské oblasti. Po ukončení střední školy vstoupil do Rudé armády, kde absolvoval Čerkasské vojenské pěchotní učiliště a v roce 1941 byl zařazen k 423. střeleckému pluku 166. střelecké divize Severozápadního frontu v hodnosti lejtenanta. Od dubna 1943 až do konce války pak sloužil u 756. střeleckého pluku 150. střelecké divize 1. běloruského frontu. V průběhu tří let války byl pětkrát těžce raněn a vyznamenán, z toho třikrát v roce 1944.

Za bojů o centrum Berlína se jeho jednotka dostala nejblíže k budově Reichstagu a sám Něustrojev se skupinou svých mužů odpoledne 30. dubna pronikl jako první do budovy, kde nad jedním z ochozů vyvěsil Vlajku vítězství. Sláva prvenství mu však později byla upřena, neboť jednomu z vojáků co vyvěšoval vlajku, bylo na ruce zřetelně vidět několik náramkových hodinek – jasný důkaz drancování sovětských vojáků v Berlíně. Stalin byl zděšen a vydal rozkaz, aby vlajku vyvěsili jiní, jím osobně vybraní vojáci – Rus Jegorov a Gruzínec Kantarija, kteří ji umístili 2. května na kupoli Reichstagu tak, aby byla viditelná z dálky. Kapitánu Něustrojevovi byla poté upřena i čest, zúčastnit se s touto vlajkou Přehlídky vítězství 8. května 1945 na Rudém náměstí v Moskvě.

8. května 1946 mu byla udělena Zlatá hvězda Hrdiny SSSR za "pouhou" účast na dobytí Reichstagu.

Po své demobilizaci v roce 1952 pracoval na Uralském elektrochemickém kombinátě, než byl roku 1957 přijat do služby u vojsk Ministerstva vnitra v Novouralsku. Napsal paměti pod názvem Путь к рейхстагу, kde popsal události kolem vyvěšení Vlajky vítězství jinak, než bylo do té doby oficiálně vyhlašováno a nakonec svoji verzi prosadil. Hlavní vinu však pochopitelně svedl na vojenské velitele, kteří prý "nemohli překousnout", že v převlečení za vyššího důstojníka vyjednával za ně příměří s německou posádkou v Reichstagu. Fotografie J. Chaldeje z prvního vyvěšení vlajky byly před uveřejněním vyretušovány.

Po odchodu do důchodu se plukovník v záloze S. A. Něustrojev usadil v Sevastopolu, kde v roce 1998 zemřel.

ru.wikipedia.org

Něustrojev, Stěpan Andrejevič - Inkriminovaná fotografie J. Chaldeje

Inkriminovaná fotografie J. Chaldeje
URL CZ: https://www.valka.cz/Neustrojev-Stepan-Andrejevic-t36160#134798Verze : 2
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Stepan-Andreyevich-Neustroyev-t36160#134798Version : 0