Main Menu
User Menu

Nemecká

okr. Brezno

     
Název:
Name:
Nemecká
Originální název:
Original Name:
Nemecká
Další názvy:
Other Names:
Nempti (1281), Nemethy (1320), Nywiska Wes (1441), Nemeczka Wes (1455), Nemetfalw (1464), Nemethfalwa (1528), Teutschendorf (1563), Nemecka (1808); maďarsky Garamnémeti, Németfalva.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Brezno
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°48'48.53"N 19°24'55.58"E
Místní části:
Local Municipalities:
Nemecká, Dubová, Zámostie
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1281
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Pamätné miesto a pamätník upálených obetí z rokov 1959-1961, autormi pamätníka sú Pataky, Beluš, Stančík, Mika
- Hradisko -, archeologická lokalita
- Vodná elektráreň z roku 1908
- Kostol rímskokatolícky sv. Mikuláša, z 15.stor., prestavaný v 18. a 20. storočí, barok
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Pôsobisko:
1630 – 1640 Ján Kalinka (1567 – 1640), humanistický básnik
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Petrochema Dubová (pôvodne Štátna rafinéria minerálnych olejov v Dubovej vybudovaná v roku 1938)
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V januári 1945 Nemci a členovia POHG neďaleko obce vo vápenke povraždili a upálili 800-900 ľudí. V roku 1960 bola pripojená ku Nemeckej obec Dubová (1332) a v roku 1976 obec Zámostie(1424). Dňa 20.08.1944 bola rafinéria minerálnych olejov v Dubovej zbombardovaná americkým bombardovacím zväzom.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.nemecka.sk
URL : https://www.valka.cz/Nemecka-t126402#428592Verze : 0
MOD