Main Menu
User Menu

Mýto pod Ďumbierom

okr. Brezno

     
Název:
Name:
Mýto pod Ďumbierom
Originální název:
Original Name:
Mýto pod Ďumbierom
Další názvy:
Other Names:
Mito (1696), Mitó (1786), Mýto (1808); maďarsky Vámos, Mito
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Brezno
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°51'08.52"N 19°37'56.29"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1696
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kováčska vyhňa, solitér, postavená bola začiatkom 20.storočia, ľudový charakter, obdĺžnikový pôdorys
- Kostol rímskokatolícky sv. Mateja, postavený v roku 1840, prestavaný v 20.storočí, klasicizmus
- Kostol evanjelický, postavený v rokoch 1822-1828 s neskoršou vežou
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
František Švantner (29. 1. 1912 – 13. 10. 1950), pôsobil tu v rokoch 1933-1940, spisovateľ
Jaroslav Samuel Zachej (31. 3. 1841 – 4. 2. 1918), redaktor
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V roku 1960 bola obec Bystrá (1563) pričlenená ku obci Mýto pod Ďumbierom, od roku 1990 je znovu samostatná. V doline Štiavničky je minerálny prameň so zvýšeným obsahom železa.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.s ; www.mytopoddumbierom.sk
URL : https://www.valka.cz/Myto-pod-Dumbierom-t126401#428591Verze : 0
MOD