Main Menu
User Menu

Muráň

okr. Revúca

     
Název:
Name:
Muráň
Originální název:
Original Name:
Muráň
Další názvy:
Other Names:
(1271) castrum Mwran, (1321) terra seu possessio ad Muran pertinens, (1427) Moranalya, (1435) Mwran, (1773) Podmurany; maďarsky Murány, Murányalja, nemecky Unter-Muran.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Revúca
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°44'25.18"N 20°02'49.23"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1321
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Muránsky hrad, zrúcaniny gotického hradu upraveného v 16. – 17. storočí, vyhorel v roku 1702.
- Fara neskorobaroková z roku 1801
- Kostol rímskokatolícky neogotický z roku 1893, v kostole sa nachádzajú barokové sochy prenesené z hradu
- Slúžnovský dom: klasicistická stavba s dvorom, arkádovou chodbou, kde pôsobil v 19. st. štúrovský básnik Bohuš Nosák-Nezabudov.
- Pomník padlým v SNP z roku 1958
- Pomník Sovietskej armády na Dieliku
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
Jozef Bahéry (1844 – 1931), hudobník, publicista
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
26. 2. 1849 sa pri Muráni odohrala bitka medzi maďarským vojskom a slovenskými dobrovoľníkmi. V okolí obce sa nachádza Národný park Muránska planina.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.muran.sk
URL : https://www.valka.cz/Muran-t127012#429930Verze : 0
MOD