Ministři národní obrany ČSR A ČR

Ministři národní obrany ČSR a ČR




V 1. vládě byla i funkce ministr vojenství, kterou zastával.
od 14.11.1918 do 04.05.1919 - gen. Milan Rastislav Štefánik


Československá rapublika (ministři národní obrany, od r. 1990 ministři obrany) :


od 14.11.1918 - Václav Klofáč
od 25.05.1920 - Vlastimil Tusar - ve funkci správce
od 16.07.1920 - Ivan Markovič
od 15.09.1920 - gen. Otakar Husák
od 26.09.1921 - František Udržal
od 09.12.1925 - Jiří Stříbrný
od 18.03.1926 - gen.Jan Syrový
od 12.10.1926 - František Udržal
od 16.09.1929 - Karel Viškovský
od 29.10.1932 - Bohumír Bradáč
od 04.06.1935 - Jan Krčmář
od 18.12.1935 - František Machník
od 22.09.1938 do 15.03.1939 - arm.gen. Jan Syrový


V období Protektorátu bylo toto ministerstvo zrušeno. V Londýnské exilové vládě byl na funkci ministra národní obrany jmenován gen. Sergej Ingr (od 21.07.1940 do 19.09.1944)
Zároveň existovala funkce státní tajemník na MNO od 27.10.1941 přeměněná na funkci státního ministra národní obrany, tuto zastával gen. Rudolf Viest (od 21.7.1940 do 19.9.1944) kdy se správcem stal Václav Majer.




od 04.04.1945 - gen. Ludvík Svoboda
od 25.04.1950 - gen. Alexej Čepička
od 25.04.1956 - gen. Bohumír Lomský
od 08.04.1968 - arm.gen. Martin Dzúr
od 11.01.1985 - gen. Milán Václavík
od 03.12.1989 - gen. Miroslav Vacek
od 18.10.1990 - Luboš Dobrovský
od 07.02.1992 do 31.12.1992 - Imrich Andrejčák


Česká republika:


od 30.01.1993 - Antonín Baudyš
od 21.09.1994 - Vilém Holáň
od 04.07.1996 - Miloslav Výborný
od 02.01.1998 - Michal Lobkowicz
od 22.07.1998 - Vladimír Vetchý
od 04.05.2001 - Jaroslav Tvrdík
od 09.06.2003 - Miroslav Kostelka
od 06.08.2004 - Karel Kűhnl
od 04.09.2006 - Jiří Šedivý
od 09.01.2007 - Vlasta Parkanová
od 08.05.2009 - Martin Barták
od 13.07.2010 - Alexandr Vondra



aktualizoval Panzer 21/5/09
URL : https://www.valka.cz/Ministri-narodni-obrany-CSR-A-CR-t7693#20823Verze : 1
Diskuse
Skvělé, přehledné.
Jen malá perlička - nevím, zda to je všeobecně známé:
arm.gen.Martin Dzúr - pomineme-li okolnosti jeho kariérního vzestupu zaujalo mne, když jsem se o něm dozvěděl, že mezi válečnými vyznamenáními, jež měl (účastník II.sv.války), se naléza i německý Železný kříž, který obdržel za statečnost na východně frontě v rámci armády Tisova Slovenského štátu po boku Němců.
Asi ne však tak rád si jej na uniformu po válce, když později stoupal ve funkcích v armádě, která "stála na tradici naší osvoboditelky" RA, připínal Smile
URL : https://www.valka.cz/Ministri-narodni-obrany-CSR-A-CR-t7693#21378Verze : 0
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!