Main Menu
User Menu

Mine, Antipersonnel, M16

Mine, Antipersonnel, M16

Jedná se o "skákající" protipěchotní minu se střepinovým efektem. Skládá se z roznětky M605, výmetné nálože, samotného projektilu a to vše je uloženo ve válcovém kovovém pouzdru. Mina včetně výmetného pouzdra má rozměry 10,2 cm na výšku a 12 cm v průměru. Roznětka je našroubována do vrchní části miny a prochází skrze projektil až na dno pouzdra, kde je umístěna samotná výmetná nálož. Pro manipulaci s roznětkou (vyjmutí či vložení) je určen klíč M25. Mina je po odjištění iniciována tlakem (cca 3,6-20 kg) na roznětku (charakterizuji ji tři "tykadla") anebo tahem pomocí nástražného drátu připojenéhok roznětce z boku (cca 1,3-6,8 kg). Samotný průběh spočívá v úderu zápalníku na zápalku (v důsledku šlápnutí na minu anebo zatažením za nástažný drát), která iniciuje zápalnou náložku. Ta se zpožděním zažehává výmetnou nálož a samotnou minu, kterou vystřelí směrem vzhůru do výšky 0,3-1,7 metru, kde exploduje a vytvoří smrtící oblak střepin v radiusu 30 metrů. Střepiny mohou zraňovat až do vzdálenosti 200 metrů od místa výbuchu.

Mina je do dnešní doby stále hodnocena jako velmi efektivní zbraň a i nadále je ve výzbroji zemí, které nejsou signatáři Úmluvy o zákazu použití, skladování, výroby a převodu protipěchotních min a o jejich zničení (tzv. Ottawská smlouva z roku 1997). Používá se zejména k vytváření kombinovaných minových polí (s minami protitankovými), k přípravě léček a ostraze objektů.
Jednotlivé modely (M16, M16A1, M16A2) se liší zejména vnitřní konstrukcí roznětky a výmetné nálože.


Zdroj: https://mines.duvernois.org/LandMines.pdf

Mine, Antipersonnel, M16 - cvičná verze miny M16A1

cvičná verze miny M16A1
Mine, Antipersonnel, M16 - mina M8, jedná se o cvičnou variantu miny M16 bez výbušné náplně, namísto toho má dýmový efekt

mina M8, jedná se o cvičnou variantu miny M16 bez výbušné náplně, namísto toho má dýmový efekt
Mine, Antipersonnel, M16 - příklad jak připravit minu M16A2

příklad jak připravit minu M16A2
URL : https://www.valka.cz/Mine-Antipersonnel-M16-t223390#622382Verze : 2
MOD